www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 12 grudnia 2018, w 346 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Dagmary, Aleksandra, Ady, Adelajdy.
Grudniowe przysłowia: Święto Luci noc króci. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"Czytać i rysować z energią" - dziesiąta edycja akcji w Książnicy Zamojskiej

O tym, że można czytać i rysować z energią, od dziesięciu lat skutecznie przekonują uczestnicy akcji organizowanej przez Książnicę Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego Oddział dla Dzieci i Młodzieży, którą wspiera PGE Dystrybucja S.A.

W akcji tej każdego roku bierze udział blisko tysiąc przedszkolaków, a średnio dwustu najmłodszych twórców dochodzi do finału zakończonego wystawą prac plastycznych, na wernisażu której grupa najlepszych odbiera nagrody ufundowane przez sponsora i patrona przedsięwzięcia.Jeszcze przez dwa tygodnie można składać prace w najbliższych placówkach bibliotecznych, a bibliotekarze z Książnicy oraz z osiedlowych filii wciąż odwiedzają przedszkola, aby głośno czytać dzieciom bajki i opowiadania, które uczą jak bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej. "Na elektryczne urządzenia lepiej uważać" - przestrzega Grzegorz Kasdepke, ilustrator Artur Gulewicz umiejętnie pokazuje dzieciom ciemność, która może się zdarzyć jeśli nie będziemy - nie tylko bezpiecznie, ale też - umiejętnie z energii tej korzystać. Ilustratorka rodem z Zamościa - Paulina Radziejewska stworzyła Robcia, który nosi się z zamiarem wydobycia "z norki w ścianie" jej dziwnego mieszkańca. Aż strach pomyśleć, czym mogłaby się skończyć taka zabawa, przed którą przestrzega Barbara Ciwoniuk, autorka książki "Jaki ten świat ciekawy".

Trzeba przyznać, że dziecięca literatura poświęcona energii elektrycznej jest starannie dobrana (książki pochodzą naturalnie ze zbiorów zamojskiej Książnicy). I należy też podkreślić, że cała ta akcja jest bardzo dobrze pomyślana. Rozbudza nie tylko chęć czytania, ale też uświadamia tym najmłodszym - przyszłym - czytelnikom, że książki są źródłem wszelkiej mądrości. "Czytaj dzieciom książki - wiemy z doświadczenia, że książki najlepiej łączą pokolenia" - napisała Wanda Chotomska. Piękne ilustracje zawsze wywołują estetyczne doznania.Teraz młodzi artyści będą tworzyć swoje obrazy, bo akcja kończy się wykonaniem prac plastycznych, które mają być interpretacją wysłuchanego tekstu albo też własną impresją. Obraz powinien pokazać, że jego autor ma świadomość tego, jak ważna i potrzebna jest energia elektryczna, z której trzeba korzystać z rozwagą - umiejętnie - ale też oszczędnie, bo łatwo wyobrazić sobie, co stanie się, gdy energii tej zabraknie.

Dzisiejsza biblioteka, jak widać, to nie tylko wypożyczanie książek. To konkursy, akcje, a nawet wystawy, które Oddział dla Dzieci i Młodzieży starannie przygotowuje. Była też oczywiście tematyczna ekspozycja poświęcona "energii".

Warto również zaznaczyć, że takie biblioteczne przedsięwzięcia jak chociażby "Czytanie i rysowanie z energią" kończą się zwykle "rodzinną"imprezą. Wernisaż prac jest połączony z uroczystym wręczeniem nagród, w którym uczstniczą dzieci, ich opiekunowie - rodzice i dziadkowie, także nauczyciele, pod kierunkiem których powstają te malarskie i bardzo energetyczne obrazki.

Z pewnością energii tej nie zabraknie i w tegorocznym finale, który odbędzie się 14 grudnia 2018 w Książnicy Zamojskiej. Trzeba mieć nadzieję, że kolejne akcje będą nadal cieszyć się popularnością i przyciągną zarówno uczestników jak i innych sponsorów, którzy podobnie jak PGE, potrafią docenić tak wyjątkową formę edukacji, bo w młode pokolenie warto inwestować.

Fotografie udostępnione przez Książnicę Zamojską Oddział dla Dzieci i Młodzieży


autor / źródło: Izabela Winiewicz-Cybulska
dodano: 2018-11-14 przeczytano: 124 razy.Zobacz podobne:
     Finał akcji: Czytam i rysuję z energią / 2017-12-07
     "Czytam i rysuję z energią" - IX edycja akcji czytelniczo-edukacyjnej / 2017-10-21
     Wyniki 8. edycji konkursu plastycznego "Czytam i rysuje z energią" / 2016-12-13
     Energetyczna akcja czytelnicza / 2016-10-25
     "Czytam i rysuję z energią" - VII edycja akcji czytelniczej / 2015-10-28
     Podsumowanie "energetycznej" akcji edukacyjno-czytelniczej / 2014-12-27
     "Czytam i rysuję z energią" - VI edycja akcji czytelniczej / 2014-10-13
     Startuje szósta edycja "energetycznej" akcji czytelniczej / 2014-09-21
     Zakończyła się energetyczna akcja czytelniczo-edukacyjna dla maluchów / 2014-01-18
     Wyniki V edycji konkursu plastycznego "Czytam i rysuję z energią" / 2014-01-10
     Trwa akcja "Czytam i rysuję z energią" / 2013-11-19
     Wyniki IV edycji konkursu plastycznego "Czytam i rysuje z energią" / 2013-01-05
     Na razie czytają, później będą rysować... z energią / 2012-11-23
     "Czytam i rysuję z energią" - edycja czwarta / 2012-11-05

Warto przeczytać:
     Namysłowiacy dla Niepodległej i Karola Namysłowskiego / 2018-10-29
     II Powojenny Bal Oficerski to już historia  / 2018-12-01
     "Wolność Nasza" - widowisko na 100-lecie Niepodległej / 2018-11-15
     "Trzy losy, jedna Polska - Bracia Pomarańscy" o bezgranicznej miłości do Polski / 2018-11-12
     Fotograficznym szlakiem przedwojennego, literackiego Zamościa / 2018-11-14- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet