www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Sieć ostatnią po dąbrowie rozpinają Trzej Królowie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

"Realja 2007". Młodzież śpiewała poezję w I LO

W murach I LO im .Jana Zamoyskiego w Zamościu, odbył się I Przegląd Poezji Śpiewanej "Realia". Miejsce wybrane przez organizatorów na pewno nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj, w budynku Akademii Zamojskiej kształcił się Marek Grechuta a w czasach powstawania uczelni, ważną rolę odgrywał Szymon Szymonowic. Dziś swoją twórczość prezentuje tu młodzież, podtrzymując poetycką tradycję szkoły.

Organizacja I Przeglądu Poezji Śpiewanej stała w tym roku na bardzo wysokim poziomie. Na zamojskich słupach ogłoszeniowych mogliśmy zobaczyć wiele plakatów zapraszających na "Realia", a patronat radia Eska Zamość znacznie podniósł prestiż konkursu. Na dodatek podczas przeglądu miał się zaprezentować Marek Andrzejewski z Lubelskiej Federacji Bardów. Wszystkie te czynniki spowodowały, iż do szkolnej auli, piątkowego wieczoru przybyło sporo ludzi, a w samym konkursie usłyszeliśmy kilkunastu artystów.

Każdy uczestnik przeglądu wykonał 2 utwory poetyckie. Publiczność zgromadzona w auli mogła usłyszeć piosenki takich wykonawców jak Grzegorz Turnau czy też Marek Grechuta. Zdarzały się jednak również kompozycje własne, stworzone samodzielnie przez konkursowiczów.
- Obydwa utwory, które za chwilę wykonam zostały skomponowane przeze mnie. Słowa również są mojego autorstwa. - powiedział przed występem Rafał Kabasiński, wyróżniony tego dnia przez jury.

Młodzi wykonawcy stworzyli piątkowego wieczoru niesamowity nastrój, który mocno udzielił się zasłuchanej publiczności. Pomogła im w tym także scenografia, składająca się z przeróżnych świeczników i lampek, znakomicie prezentujących się na tle półmroku panującego w auli podczas koncertu.

- Świeczki ustawione na scenie kojarzą mi się z czasami szkolnych wycieczek. Na wspólnych biwakach zapalaliśmy świeczkę skonstruowaną z konserwy tyrolskiej i siadaliśmy wokół niej. Zastępowała nam ona ognisko, siedzieliśmy w kole i śpiewaliśmy różne utwory, niektóre z nich mogliśmy usłyszeć w dzisiejszym konkursie. - powiedział Marek Andrzejewski, którego występ był ozdobą całej gali konkursowej.

Po prezentacji wszystkich utworów biorących udział w przeglądzie, jury w składzie: Marek Andrzejewski (artysta, bard), Piotr Linek (nauczyciel, poeta) oraz Monika Batorska (uczennica 1 LO) udało się na naradę w sprawie werdyktu. W tym czasie pod swoje skrzydła publiczność wziął Marek Andrzejewski, który swoim występem zachwycił wszystkich obecnych w budynku Akademii Zamojskiej. W międzyczasie swoje umiejętności zaprezentował również Tomasz Ziąbkowski - pianista oraz człowiek prowadzący zajęcia z poezji śpiewanej w Zamojskim Domu Kultury.
Po dwukrotnym bisie Marka Andrzejewskiego, jury ogłosiło wyniki tegorocznego konkursu. Pierwsze miejsce zajęła gimnazjalistka Maja Ryń, która należy do artystycznej grupy Tomasza Ziąbkowskiego.
Drugie miejsce przyznano Justynie Zalewskiej (1 LO), a trzecie uczennicy gimnazjum Joannie Pawelczyk. Oprócz trzech pierwszych pozycji, jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymali je Anna Antończak oraz Rafał Kabasiński.

W finale I Przeglądu Poezji Śpiewanej "Realia" wysłuchaliśmy piosenki, którą wcześniej śpiewała zwyciężczyni konkursu - Maja Ryń. Tym razem zaśpiewali ją wszyscy uczestnicy przeglądu.

- Dziękuję wszystkim, za to że zechcieliście poświęcić nam swój wolny czas. Chciałbym również podziękować uczestnikom konkursu, jury oraz współtworzącym razem z nami dzisiejsze przedsięwzięcie. - zakończył Adam Piotrowski, organizator przeglądu.

Tegoroczny Przegląd Poezji Śpiewanej dobiegł końca. Miejmy nadzieję, że za rok nie zabraknie ludzi oraz chęci do zorganizowania równie ciekawego przedsięwzięcia. Być może "Realia" zagoszczą na stałe w kalendarzu kulturalnym Zamościa.


autor / źródło: Łukasz Papuda
dodano: 2007-10-28 przeczytano: 2351 razy.Zobacz podobne:
     Zamojscy uczniowie z dyplomami Prezesa Rady Ministrów / 2010-11-08
     Młodzi Izraelczycy gościli w Zamościu / 2009-11-14
     Proekologiczna młodzież w I LO / 2009-04-29
     Bezinteresownie pomagają innym / 2008-12-17
     Młodzież z Izraela w I LO / 2008-11-24
     Na rockowo i charytatywnie w ILO / 2008-11-13
     Przegląd Poezji Śpiewanej "Realia" po raz drugi / 2008-11-03
     "Realja" 2007 - I Przegląd Poezji Śpiewanej / 2007-10-07

Warto przeczytać:
     Winne cuda z Sardynii w Skarbcu Wina / 2018-12-09
     Superklasa z I LO / 2018-12-09
     Wspólna Wigilia zamościan po raz dwunasty / 2018-12-22
     Patriotyczny Wieczór Dobroczynności na rzecz Rodzinnego Domu / 2018-12-09
     Zamość powitał 2019 rok! / 2019-01-02- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet