www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Na Trzech Króli noc się kuli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

II Powojenny Bal Oficerski to już historia 

W klimacie retro, w Klubie Batalionowym w Zamościu, odbył się II Powojenny Bal Oficerski, organizowany przez Miasto Zamość. Były podziękowania za pomoc w budowie pomnika Marszałka, licytacja jego modelu, tańce do wybornej muzyki i andrzejkowe wróżby (30.11.).

II Powojenny Bal Oficerski poprowadziła, a wcześniej odpowiadała za przygotowanie - Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.-Jest mi niezmiernie miło, że Państwo przyjęliście zaproszenie. I w tak doskonałym gronie, dzisiaj spędzimy wieczór. Wyjaśnię dlaczego wybraliśmy Klub Batalionowy. Bo mogliśmy zrobić ten bal w każdym innym pięknym miejscu, w każdej innej restauracji w naszym mieście, bo jest ich bez liku. Dlatego, że jak podejdziemy do tego okna... to zobaczmy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to nasza radość, duma i dlatego to niezwykłe miejsce. Mam nadzieję, że Państwo również zapamiętacie jako coś niezwykłego, nadzwyczajnego i być może, za jakiś czas, zaproszę Państwa na III Powojenny Bal Oficerski - mówiła Małgorzata Bzówka.Otwarcia Balu, odbywającego się pod patronatem Prezydenta miasta Zamościa i wręczenia podziękowań dla dwóch szczególnych osób dokonali Magdalena Dołgan i Andrzej Zastąpiło, wiceprezydenci miasta Zamość.

W imieniu prezydenta miasta Zamościa Andrzeja Wnuka, gości powitał wiceprezydent Andrzej Zastąpiło, który podkreślił, że pomimo tego, że bal ma swój cel i szlachetną idee, to ma nadzieję, że na tym drugim balu się nie skończy i narodzi się tradycja pięknych zamojskich balów oficerskich.

O powodach spotkania się na II Powojennym Balu Oficerskim powiedziała wiceprezydent Magdalena Dołgan. Pierwszy, to podsumowanie wszelkich działań, które doprowadziły do powstania w Zamościu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Po drugie, aby się wspaniale bawić, i tego życzyła pani wiceprezydent wszystkim gościom.Wiceprezydenci miasta Zamość, w imieniu prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka, przekazali podziękowania za pasję i zaangażowanie, które doprowadziły do powrotu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego do Zamościa.

-Dzięki panom uporowi i wytrwałości z dumą spoglądamy dziś na monument, który przetrwa wieki, inspirując i przypominając o naszym dziedzictwie kolejnym pokoleniom - napisał prezydent Andrzej Wnuk w liście skierowanym do Tomasza Włodarczyka oraz Jerzego Zacharowa z Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.Tomasz Włodarczyk, przewodniczący komitetu, podziękował także wielu innym wspaniałym osobom, dzięki którym możliwa była odbudowa pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Podziękował m.in. Małgorzacie i Henrykowi Ryczkom, właścicielom Morandówki, za możliwość ustawienia skarbonki, do której przez cały okres trwania zbiórki można było wrzucać pieniądze na odbudowę pomnika Józefa Piłsudskiego. Dziękował przedstawicielom służb mundurowych, na których zawsze mógł liczyć oraz uczestnikom I Powojennego Balu Oficerskiego, podczas którego z rozmachem promowana była idea odbudowy pomnika marszałka i zbiórka pieniędzy.II Powojenny Bal Oficerski obfitował w wiele atrakcji. Pokazowe tańce - walc wiedeński i angielski oraz ekspresyjne tango wykonali Katarzyna i Andrzej Choduń ze Szkoły Tańca Magdaleny i Janusza Myków. W ślady profesjonalistów nie raz i nie dwa poszły inne pary, a tego wieczoru poziom elegancji był równie pokazowy i utrzymany w klimatach międzywojnia. Ale by tak się stało, poziom determinacji Małgorzaty Bzówki jest nie do przecenienia.

-Jak trzy dni temu weszłam do tej sali, to trwał jeszcze remont, który w całym budynku nadal trwa. Ale zgodnie z powiedzeniem, "Gdzie diabeł nie może...", wiadomo. Uparliśmy się, aby ten bal zrobić w tym miejscu. Więc mam nadzieję, że ten bal będziecie Państwo długo i mile wspominać - powiedziała Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość.Szef kuchni restauracji mieszczącej się w Klubie Batalionowym zaserwował zupę - krem pomidorowy z bazylią oraz kaczkę w buraczkach z puree z ziemniaków i zielonego groszku oraz wysublimowane i wykwintne przekąski. Doskonały tort z napisem "II Powojenny Bal Oficerski" smakował znakomicie. Zaszczytu pokrojenia toru, w zastępstwie nieobecnego Andrzeja Wnuka, prezydenta miasta Zamość, dokonał płk. Leszek Winogrodzki, dowódca Garnizonu Zamość.

W programie balu, bez wątpienia o wymiarze także patriotycznym, znalazł się również film "Niepodległa", prezentujący obchody wyjątkowego roku w naszej historii - stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Film pokazał fragmenty wspaniałych uroczystości jakie wpisały się w piękną rocznicę, organizowanych w Zamościu i na całym świecie.Prawdziwą niespodzianka i wielką gratką był koncert Nieetatowej Orkiestry Wojskowej, która działa przy Stowarzyszeniu "Jesteśmy z Tobą - Bądź z Nami", oferując oprawę muzyczną uroczystości i imprez okolicznościowych w mundurach wojskowych i historycznych. Kapelmistrzem orkiestry jest major w stanie spoczynku - Bogdan Pałczyński. Obok znakomitego wykonania "My Pierwsza Brygada", orkiestra rewelacyjnie zagrała przedwojenne szlagiery, min. "Tango Milonga".

Podczas II Powojennego Balu Oficerskiego zlicytowano model postaci marszałka Józefa Piłsudskiego, wykonany przez Marka Maślańca, ucznia prof. Mariana Koniecznego. Cena wywoławcza wynosiła 300 zł. Model marszałka wylicytował za tysiąc zł Paweł Kulik z Zamościa. Teraz "Dziadek" trafi do ojca pana Pawła. Jak powiedział Jerzy Zacharow, komitet dysponuje interesującymi przedmiotami, które są do nabycia, m.in. karty do brydża marszałka Józefa Piłsudskiego. Można będzie również nabyć fragment kostki z granitowego stopnia przed pomnikiem.- Marszałek patrzy dumnie i cieszy się, że po 85 latach "wrócił" do Zamościa. Pierwszy pomnik Józefa Piłsudskiego stanął 13 sierpnia 1933 r. Na Stulecie Niepodległej zrobiliśmy gest i mieszkańcy Zamościa ufundowali marszałkowi pomnik, w ładnej scenerii, przed Klubem Garnizonowym. Należy podnieść rangę ulicy, tak jak było przed II wojna światową. Nie ulica, tylko "Aleja marszałka Józefa Piłsudskiego". Postaramy się, aby ta ulica została wyremontowana i żeby to było atrakcyjne miejsce dla mieszkańców Zamościa , bo marszałek sobie na to zasłużył - podkreślił Jerzy Zacharow, od zawsze czczący Marszałka Piłsudskiego.

Sadzę, że propozycja jest godna uwagi i mocno wierzę, że zyska poparcie wśród decydentów, a ten zacny pomysł stanie się faktem i ta główna arteria będzie reprezentacyjną Aleją miasta.Podarowane przez kwiaciarnię bukiety zakupili panowie dla swoich dam. Zebrane środki będą przeznaczone na spłatę ostatniej raty honorarium dla artysty rzeźbiarza, autora monumentalnego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, dumnie stojącego przed Klubem Garnizonowym w Zamościu, którego uroczyste odsłonięcie odbyło się 5 listopada br.

Leszek Sobuś z firmy Zbyrczyk, dopełniając atmosfery wieczoru, wykonał salut armatni z armaty ustawionej przy pomniku marszałka, w asyście uczestników balu. Wyjście gości przed Klub Batalionowy stało się okazją do zrobienia wyjątkowej, pamiątkowej fotografii z samym marszałkiem Józefem Piłsudskim.Doskonale bawiono się do muzyki zespołu Vexel. Zabawa była o tyle wspanialsza, że z zespołem wystąpiła jako wokalistka świetna Magdalena Sałamacha. Zgodnie z intencją i sugestią organizatorów - zespół zagrał przepiękne sentymentalne i nostalgiczne przedwojenne melodie i piosenki.

Organizatorzy wyróżnili panie, które dołożyły starań aby ich wieczorowe kreacje i fryzury utrzymane były w stylu retro. Były koronki, cekiny, perły, etole z piór i stylowe nakrycia głów. "Sto lat" wybrzmiało dla panów Andrzejów, obchodzących tego dnia swoje imieniny.Wszyscy uczestnicy balu otrzymali śpiewniki pieśni legionowych "Nie masz to jak Pierwsza, nie". Mini recital pieśni patriotycznych wykonał duet, a nawet trio w składzie: Kinga Popytak występująca z zespołem Ofensywa Brunetów, Marcin Kiecana, prezes Stowarzyszenia Chór Ziemi Zamojskiej Contra oraz Marek Dziura.

W andrzejkowy wieczór nie zabrakło też wróżb. Ich zdecydowana większość była pomyślna i dobrze rokowała na przyszłość dla wróżących. II Powojenny Bal Oficerski wpisał się w piękną historię naszego miasta i tak ważną dla nas wszystkich setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Brawo zamościanie!


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2018-12-01 przeczytano: 518 razy.Zobacz podobne:
     Wielki Marszałek Józef Piłsudski powrócił do Zamościa / 2018-11-09
     Zaproszenie do udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka / 2018-10-28
     "Historię swoją piszcie sami..." - wystawa ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zamościu / 2018-10-28
     Kwestowano na pomnik Marszałka / 2018-09-23
     Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży / 2017-10-25
     Otwarcie wystawy Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna (w 150. rocznicę urodzin) / 2017-07-18
     Otwarcie wystawy "Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna" / 2017-07-13
     "Józef Piłsudski. Dziadek" w Zamościu i w Sejmie RP / 2017-05-14
     Wystawa "Józef Piłsudski. Dziadek" / 2017-04-27
     Wspomnienie wizyty Józefa Piłsudskiego w Zamościu / 2014-11-19
     Marszałek Józef Piłsudski w Zamościu / 2012-10-22
     Zamojscy przewodnicy w hołdzie Marszałkowi / 2012-10-21

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet