www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Styczeń pogodny wróży rok płodny. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Andrew Klukowski Polakiem

Andrew Klukowski, wnuk dra Zygmunta Klukowskiego w ostatnim czasie, jak napisał na jednym z portali społecznościowych, udał się do ambasady RP w stolicy Tajlandii, Bangkoku, aby złożyć wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa.

Wiem, że z podjęciem tej decyzji nosił się już od dłuższego czasu. Mówił mi o tym, kiedy w lipcu br. na moje zaproszenie przyjechał do Polski, kraju swoich przodków .

Zwiedził wówczas Lublin (Muzeum Lubelskie w Lublinie, Bibliotekę Uniwersytecką KUL Jana Pawła II, gdzie zdeponowane są dokumenty jego dziadka dra Zygmunta Klukowskiego, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego), Zamość (Muzeum Fortyfikacji i Broni , Archiwum Państwowe, Stare Miasto), Szczebrzeszyn, gdzie uczestniczył w uroczystości 74. rocznicy wkroczenia do Szczebrzeszyna oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez por. Tadeusza Kuncewicza ps. "Podkowa".

W trakcie wizyty w Polsce spotkał się, wspólnie ze mną oraz Małgorzatą Piłat, prezes fundacji "Szczebrzeszyn Kultur", z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem, który przekazał Andrew wszelkie możliwe informacje dotyczące procedury ubiegania się o otrzymanie polskiego obywatelstwa. To właśnie, podjętą przez Andrew Klukowskiego decyzję, zdecydował wesprzeć wojewoda lubelski, który przesłał przygotowane przeze mnie i krewnego Andrew pismo, do ambasadora RP w Tajlandii. Wnuk dra Zygmunta Klukowskiego, po złożeniu dokumentów o przyznanie polskiego obywatelstwa, będzie oczekiwał na decyzję wojewody mazowieckiego.Andrew Klukowski jest wnukiem dr. Zygmunta Klukowskiego, który był przedwojennym dyrektorem szpitala w Szczebrzeszynie, znanym bibliofilem, regionalistą, historykiem medycyny, inicjatorem wielu przedsięwzięć społeczno-kulturalnych, należał do ZWZ i AK. Był kronikarzem tragicznych losów mieszkańców Zamojszczyzny z okresu II wojny światowej. W XX-leciu międzywojennym Zygmunt Klukowski inicjuje powstanie m.in.: Koła Miłośników Książki w Zamościu, Biblioteki Miejskiej w Zamościu, Muzeum w Zamościu. Był członkiem Rady Bibliofilskiej, Towarzystwa Miłośników Książki w Krakowie, Klubu Dobrej Książki w Warszawie, współorganizatorem Zjazdu Szymonowiczowskiego, redaktorem i wydawcą kwartalnika regionalnego "Teka Zamojska".

Doktor Zygmunt Klukowski, za podejmowane inicjatywy i pracę społeczno-kulturalną, był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Białego Kruka ze Wstęgą Białej Myszy. W 1959 roku odebrał nagrodę tygodnika "Polityka" za "Dziennik z lat okupacji", jako najlepszą pozycję wydawniczą dotyczącą II wojny światowej. Doktor Klukowski za swoją niezłomną postawę w okresie niemieckiej i sowieckiej okupacji, za współpracę z Armią Krajową był wielokrotnie aresztowany. W obliczu nowych powojennych realiów politycznych, syn dra Zygmunta Klukowskiego, Jerzy był zmuszony, pod groźbą kary śmierci, wyemigrować wraz z żoną Wandą do Stanów Zjednoczonych. Po raz ostatni dr Klukowski spotkał się z synem Jerzym (oficerem i uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939r.) w Niemczech, gdzie doktor przebywał jako świadek w jednym z  procesów  norymberskich w 1947r. (w procesie funkcjonariuszy Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS), powołany jako świadek oskarżenia w sprawie pacyfikacji Zamojszczyzny.

Andrew Klukowski kształcił się, m.in. w Sierra College, California State University (Sacramento), Webster University (St. Louis). Pracuje jako nauczyciel akademicki na Webster University Thailand. Mieszka obecnie w Hua Hin, w Tajlandii.


autor / źródło: Dariusz Górny
dodano: 2018-12-09 przeczytano: 201 razy.Zobacz podobne:
     Krym, Podole, Wołyń i Lwów w życiu Zygmunta Klukowskiego / 2018-11-04
     Wznowienie książek dra Zygmunta Klukowskiego / 2018-08-30
      IX Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "Dzieci Zamojszczyzny. Dziennik z lat okupacji" / 2018-05-24
     Pamięci Zygmunta Klukowskiego / 2015-11-26
     "Z Odessy do Krasnobrodu" - promocja książki o Zygmuncie Klukowskim / 2015-08-04
     Szukają nazwy dla instytucji upamiętniającej postać dra Zygmunta Klukowskiego / 2015-03-16
     W Szczebrzeszynie powstanie muzeum im. dr Klukowskiego? / 2014-12-20
     Konferencja popularno-naukowa poświęcona kronikarzowi ze Szczebrzeszyna / 2014-10-12
     Książnica Zamojska: Spotkanie poświęcone pamięci Zygmunta Klukowskiego / 2014-01-21
     Pamięci dr Zygmunta Klukowskiego / 2013-12-04
     Wieczór pamięci doktora Klukowskiego / 2013-11-21

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet