|
Andrew Klukowski PolakiemAndrew Klukowski, wnuk dra Zygmunta Klukowskiego w ostatnim czasie, jak napisał na jednym z portali społecznościowych, udał się do ambasady RP w stolicy Tajlandii, Bangkoku, aby złożyć wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa.
Wiem, że z podjęciem tej decyzji nosił się już od dłuższego czasu. Mówił mi o tym, kiedy w lipcu br. na moje zaproszenie przyjechał do Polski, kraju swoich przodków .
Zwiedził wówczas Lublin (Muzeum Lubelskie w Lublinie, Bibliotekę Uniwersytecką KUL Jana Pawła II, gdzie zdeponowane są dokumenty jego dziadka dra Zygmunta Klukowskiego, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego), Zamość (Muzeum Fortyfikacji i Broni , Archiwum Państwowe, Stare Miasto), Szczebrzeszyn, gdzie uczestniczył w uroczystości 74. rocznicy wkroczenia do Szczebrzeszyna oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez por. Tadeusza Kuncewicza ps. "Podkowa".
W trakcie wizyty w Polsce spotkał się, wspólnie ze mną oraz Małgorzatą Piłat, prezes fundacji "Szczebrzeszyn Kultur", z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem, który przekazał Andrew wszelkie możliwe informacje dotyczące procedury ubiegania się o otrzymanie polskiego obywatelstwa. To właśnie, podjętą przez Andrew Klukowskiego decyzję, zdecydował wesprzeć wojewoda lubelski, który przesłał przygotowane przeze mnie i krewnego Andrew pismo, do ambasadora RP w Tajlandii. Wnuk dra Zygmunta Klukowskiego, po złożeniu dokumentów o przyznanie polskiego obywatelstwa, będzie oczekiwał na decyzję wojewody mazowieckiego.
Andrew Klukowski jest wnukiem dr. Zygmunta Klukowskiego, który był przedwojennym dyrektorem szpitala w Szczebrzeszynie, znanym bibliofilem, regionalistą, historykiem medycyny, inicjatorem wielu przedsięwzięć społeczno-kulturalnych, należał do ZWZ i AK. Był kronikarzem tragicznych losów mieszkańców Zamojszczyzny z okresu II wojny światowej. W XX-leciu międzywojennym Zygmunt Klukowski inicjuje powstanie m.in.: Koła Miłośników Książki w Zamościu, Biblioteki Miejskiej w Zamościu, Muzeum w Zamościu. Był członkiem Rady Bibliofilskiej, Towarzystwa Miłośników Książki w Krakowie, Klubu Dobrej Książki w Warszawie, współorganizatorem Zjazdu Szymonowiczowskiego, redaktorem i wydawcą kwartalnika regionalnego "Teka Zamojska".
Doktor Zygmunt Klukowski, za podejmowane inicjatywy i pracę społeczno-kulturalną, był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Białego Kruka ze Wstęgą Białej Myszy. W 1959 roku odebrał nagrodę tygodnika "Polityka" za "Dziennik z lat okupacji", jako najlepszą pozycję wydawniczą dotyczącą II wojny światowej. Doktor Klukowski za swoją niezłomną postawę w okresie niemieckiej i sowieckiej okupacji, za współpracę z Armią Krajową był wielokrotnie aresztowany. W obliczu nowych powojennych realiów politycznych, syn dra Zygmunta Klukowskiego, Jerzy był zmuszony, pod groźbą kary śmierci, wyemigrować wraz z żoną Wandą do Stanów Zjednoczonych. Po raz ostatni dr Klukowski spotkał się z synem Jerzym (oficerem i uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939r.) w Niemczech, gdzie doktor przebywał jako świadek w jednym z procesów norymberskich w 1947r. (w procesie funkcjonariuszy Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS), powołany jako świadek oskarżenia w sprawie pacyfikacji Zamojszczyzny.
Andrew Klukowski kształcił się, m.in. w Sierra College, California State University (Sacramento), Webster University (St. Louis). Pracuje jako nauczyciel akademicki na Webster University Thailand. Mieszka obecnie w Hua Hin, w Tajlandii. autor / źródło: Dariusz Górny dodano: 2018-12-09 przeczytano: 4934 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|