www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 24 kwietnia 2024, w 115 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Horacego, Fidelisa, Egberta, Fidelii, Grzegorza.
Kwietniowe przysłowia: Kwiecień ciepły, mokry maj, będzie żyto jako gaj. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego

W rocznicę wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, odbyła się uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego. Wręczono honorową odznakę i wyróżnienia oraz nagrody finansowe (14.12.).



To był wieczór podziękowań za cały rok pracy na rzecz Miasta i jego rozwoju, bo Zamość przecież kulturą stoi i kultura promuje nasze Miasto na całym świecie. Oprawą muzyczną dla uroczystości był koncert Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, pod kierownictwem Waldemara Skóry i Józefa Tokarza. Rok 2018 był dla Szkoły Muzycznej rokiem jubileuszu 70-lecia działalności.



Ceremonię uhonorowania osób i instytucji zaangażowanych w rozwój życia kulturalnego w mieście poprzedził film wyjątkowy pt.: "Niepodległa", przedstawiający najważniejsze wydarzenia kulturalne, jakie miały miejsce w Zamościu i związane były z obchodami roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

-Ja dzisiaj serdecznie Państwa witam. Wszystkich Ambasadorów Kultury miasta Zamość, Animatorów Kultury miasta Zamość, Sponsorów Kultury Zamościa, a także wszystkich, których kultura w Zamościu leży na sercu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy w trakcie roku bardzo ciężko pracują, by promować Zamość na całym świecie, w całej Europie, w skali ogólnopolskiej. Są to ludzie niezwykli, którym kultura leży na sercu. Są to: instytucje, stowarzyszenia, kluby, różne gremia, które powodują, że kulturą Zamość stoi. Również kultura ma ogromne znaczenie w takim miejscu, w takim mieście, gdzie jest dobry gospodarz, i dlatego poproszę pana prezydenta o zabranie głosu - mówiła Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość.



-Szanowni Państwo, kultura w mieście ma się bardzo dobrze. Jesteśmy piątym miastem w Polsce, które przeznacza wyjątkowo duże nakłady na kulturę. Dlaczego tak się dzieje? Bo mamy doskonałe środowisko i tym ludziom należy się podziękowanie. Po to się zebraliśmy, aby dziękować. Szanowni państwo, na tym filmie, który mieliśmy okazję obejrzeć jest tylko niewielka część wydarzeń związanych głównie ze Stuleciem odzyskania Niepodległości. Każdy, kto uczestniczy w życiu kulturalnym Zamościa wie, że co najmniej 30-40 weekendów w roku zapełnionych jest różnego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi, czasem rozrywkowymi, ale wszystkie mają w mianowniku to, żebyśmy zachęcili naszego mieszkańca, a także turystę do uczestnictwa w tych przedsięwzięciach. I jeśli mówimy o tych wydarzeniach, poza artystami, twórcami, najważniejsi są widzowie. I to w imieniu widzów dzisiaj będziemy dziękować wszystkim twórcom. Mam nadzieję, że dziś wszyscy, którzy tu jesteśmy, również podzielimy zdanie kapituły, która przyznała wyróżnienia, nagrody - co do tego, komu te nagrody powinny się należeć, bardzo, bardzo jeszcze raz od siebie, od serca dziękuję w tym wyjątkowym roku odzyskania Niepodległości i mam nadzieję, na dobrą zabawę - podkreślił Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość.



List okolicznościowy od Jarosława Stawiarskiego, marszałka Województwa Lubelskiego, odczytała Maria Gmyz, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego. Adresowany był do Prezydenta miasta Zamość, twórców i wszystkich mieszkańców Zamościa - "Perły Renesansu". Były życzenia niegasnącej energii, ciekawych pomysłów w krzewieniu kultury oraz gratulacje i wyrazy szacunku.

Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" przyznano odznaki, nagrody i wyróżnienia. Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał Włodzimierz Filipski, od ponad 40 lat pracownik merytoryczny Biura Wystaw Artystycznych. Inicjator działań na rzecz tworzenia zamojskiej kolekcji ilustracji , kurator i główny architekt ekspozycji wystaw, autor projektów graficznych przygotowywanych przez Galerię oraz wydawanych albumów.



W kategorii "Ambasador Kultury Zamościa" honorowe wyróżnienia otrzymali: TVP Historia. Rocznica 100 - lecia odzyskania niepodległości to najwłaściwszy moment, aby tytułem Ambasadora Kultury Zamościa, uhonorować TVP Historia, która w sposób szczególny wspiera działania miasta, promuje Zamość i dofinansowuje od lat Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią"; Maria Mazurek, wybitny producent telewizyjny, współtwórca kilkudziesięciu programów związanych z Zamościem i Zamojszczyzną, m.in. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią", fabularyzowane dokumenty: "Powstanie Zamojskie", "Róża i Jan", "Rotunda - zamojska cela śmierci",  "Trzy losy,  jedna Polska - Bracia Pomarańscy".



Z inicjatywy Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego oraz Zamojskiego Towarzystwa "Renesans" zaszczytne wyróżnienie - honorowy tytuł i statuetkę z brązu, przedstawiającą fundatora Zamościa, Jana Zamoyskiego, otrzymała również nasza redakcyjna koleżanka Teresa Madej, dziennikarka od lat propagująca w tysiącach tekstów wydarzenia kulturalne Zamościa, inicjatorka i główna organizatorka Alei Sław, która rozsławia ludzi znaczących w historii współczesnej naszego miasta.



To szczególne wyróżnienie otrzymali także: Urszula Kozioł-Przybylak, wybitna osobowość w świecie literatury. Poetka, felietonistka, autorka dramatów i książek prozatorskich. Wielokrotnie nagradzana m.in. Nagrodą Kościelskich, Poetyckim Silesiusem za całokształt pracy twórczej. Z czułą pamięcią zapisany przez Panią Urszulę Kozioł - Przybylak Zamość i Zamojszczyzna istnieją na kartach książek: powieści "Postoje pamięci", opowiadań, m.in. "Przez Puszkina", w felietonach i wierszach, nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków europejskich oraz Piotr Duda, pomysłodawca i producent Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Inicjator zamojskiego dnia Festiwalu. Od dwóch lat Festiwal rozpoczyna się w Zamościu. Pomysłodawca projektów przygotowanych specjalnie dla Zamościa, prezentowanych w mediach ogólnopolskich, m.in. widowisko muzyczne o życiu Bolesława Leśmiana, spektakl "Zamość w literaturze". Dzięki wielopłaszczyznowej promocji Festiwalu, informacje o Zamościu i jego kulturze trafiają do bardzo szerokiego kręgu odbiorców.



W kategorii "Animator Kultury Zamościa" wyróżnienia otrzymali: Małgorzata i Henryk Ryczkowie - Morandówka. Restauracja i Pokoje, od początku działalności miejsce organizacji licznych koncertów, wystaw malarstwa i fotograficznych, wystaw plastycznych najmłodszych, wieczorów z piosenką, wspólnego kolędowania, śpiewania pieśni patriotycznych i nie tylko; Cecylia Witek, oddana literaturze polskiej i promowaniu czytelnictwa. Autorska i realizatorka wielu programów, zajęć, gier edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Propagatorka literatury i umiłowania języka ojczystego wśród seniorów; Waldemar  Siatka, artysta fotograf, kurator i autor wielu wystaw. Komisarz Międzynarodowego Konkursu Biennale Fotografii "Zabytki", uczestnik i organizator plenerów, konkursów, warsztatów fotograficznych; Teatr Ognia UTOPIA, którego główna aktywność to inicjowane i realizowane przez Teatr: spektakle, widowiska plenerowe, warsztaty dla dzieci i młodzieży, działania społeczno-kulturalne na rzecz lokalnej społeczności. Współpracuje z różnymi organizatorami życia kulturalnego w mieście. Chętnie angażuje się w akcje społeczne realizowane w Zamościu.

W kategorii "Sponsor Kultury Zamościa" uhonorowano Polski Instytut Sztuki Filmowej za wspieranie działań realizowanych przez Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" oraz Zakład Remontowo - Konserwacyjny sp. z o.o. w Zamościu, z inicjatywy Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", za wsparcie finansowe Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Eurofolk - Zamość".



Nagrody finansowe otrzymali: Adam Karpowicz, od prawie 30 lat związany z Zamojskim Domem Kultury. Kierownik Działu Administracyjno-Technicznego w tej Instytucji. Praca Pana Adama Karpowicza wykracza poza jego zakres obowiązków. Realizacja zadań programowych ZDK to tylko część realizowanych przez niego działań; Marcin Kiecana, współzałożyciel, chórzysta oraz prezes Stowarzyszenia Chóru Ziemi Zamojskiej Contra w Zamościu. Współorganizator i koordynator cyklicznych edycji imprez i koncertów, m.in. Roztoczański Koncert Kolęd i Pastorałek, Koncerty Muzyki Pasyjnej Crux Christi, Koncert Ku Czci Św.Cecylii. Współpracuje  z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu przy realizacji koncertów, jako współorganizator i wykonawca; Janina Lachowska, która wychowała kilka pokoleń odbiorców kultury, w wielu zaszczepiła zainteresowania teatrem.  Od 35 lat prowadzi teatr dziecięcy "Słoneczko" w Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego  w Zamościu. Realizuje zajęcia teatralne z dziećmi i młodzieżą w Osiedlowym Domu Kultury "Okrąglak". Pracuje z osobami starszymi, które są pod opieką Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Angażuje się społecznie w działalność zamojskich organizacji pozarządowych działających w zakresie kultury; Marzena Miśkiewicz, od ponad 10 lat autorka wielu projektów kulturalnych i społecznych.



Współpracuje z organizatorami życia kulturalnego w mieście oraz mediami lokalnymi i regionalnymi, propagując i promując sztukę młodzieży, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Przez 9 lat była Prezesem Stowarzyszenia Art.Avanti; Rafał Pilewicz, od 2009 r. jako Organizator Pracy Artystycznej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu organizuje i realizuje koncerty w Zamościu i kraju. Koordynator m.in. koncertów plenerowych organizowanych w sezonie letnim, Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...", Festiwalu Muzyki Filmowej. Poza obowiązkami służbowymi, angażuje się w realizację wydarzeń kulturalnych organizowanych w mieście; Barbara Rabiega, od 17 lat instruktor zajęć wokalnych w Zespole Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", działającym w Zamojskim Domu Kultury. Od 2006 r. pracuje na stanowisku solista-wokalistka Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Autorka i realizatorka audycji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz adresowanych do najmłodszych "Poranków Muzycznych". Bierze aktywny udział w realizacji zadań nie będących w jej zakresie obowiązków oraz Halina Zielińska, kierownik Działu Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, redaktor naczelny "Bibliotekarz Zamojski". Z zamojską biblioteką związana od ponad 20 lat. Inicjator i organizator wielu projektów na rzecz budowania społeczności ludzi czytających i integrujących środowisko wokół literatury.



O przedsięwzięciu, które wymaga wsparcia całej zamojskiej społeczności - budowie kompleksu Terapii i Opieki dla dorosłych wychowanków Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnych "Krok za krokiem". To ogromne wyzwanie ma cenę 15 mln zł - mówiła jego prezes Maria Król. Publiczności zaprezentowali się w patriotycznej piosence najmłodsi wychowankowie z Zespołu Niepublicznych Szkół, prowadzonych przez stowarzyszenie.

Dopełnieniem ważnego wieczoru były występy solistów: Magdaleny Stopy, Michała Skóry i Bartłomieja Kiecany na trąbce, z towarzyszeniem znakomitej Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu, którą dyrygował Waldemar Skóra. Galę poprowadzili Marta Czerwieniec z Zamojskiego Domu Kultury i Łukasz Kot z Katolickiego Radia Zamość.


autor / źródło: redakcja, fot. Kazimierz Chmiel
dodano: 2018-12-17 przeczytano: 5082 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet