www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Na Trzech Króli noc się kuli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

V Orszak Trzech Króli ph. "Odnowi oblicze ziemi"

Msza św. w kościele MB Królowej Polski z posługą Trzech Króli i św. Rodziny, przejście w radosnym Orszaku mieszkańców Zamościa i Gminy Zamość, trzy scenki, wspólne śpiewanie kolęd oraz poczęstunek na Rynku Wielkim to scenariusz V Orszaku Trzech Króli ph. "Odnowi oblicze ziemi" (6.01).Piątą edycję Orszaku Trzech Króli w Zamościu Honorowym Patronatem objęli: J.E. ks. biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, prezydent miasta Zamościa Andrzej Wnuk oraz wójt Gminy Zamość Pan Ryszard Gliwiński. Organizatorami OTK byli: Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli, Miasto Zamość i Gmina Zamość.

Nowa trasa Orszaku i wybór kościoła miały związek z pielgrzymka papieską, która miała miejsce 12.06.1999 r. w Zamościu. To właśnie w sąsiedztwie kościoła Matki Bożej Królowej Polski zbudowany został ołtarz, przy którym słowo Boże głosił Jan Paweł II dla setek tysięcy wiernych.W święto Objawienia Pańskiego, Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, który wypełnił się po brzegi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi - przewodniczył ks. bp Marian Rojek. Posługi wykonali uczestnicy OTK: czytanie - Marek Rzeźniak (Melchior), psalm - Bolesław Bełz (Baltazar), II czytanie - Szymon Trytek (Kacper) oraz modlitwę wiernych - Anna i Sebastian Telega (św. Rodzina). Oprawa muzyczna była dziełem młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego pod kierownictwem ks. Jerzego Frankiewicza i Szkoły Muzycznej YAMAHA.- W święto Trzech Króli idziemy za Gwiazdą do Dzieciątka, by oddać wraz z Mędrcami pokłon i samych siebie jako nasze najpiękniejsze dary. Idziemy w wielobarwnym Orszaku, by przedstawić wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem oraz poznać Tajemnicę wcielenia Bożego Syna, która została wszystkim publicznie przybliżona i stała się - zgodnie z tradycja polską - nowoczesną formą kolędowania. Idziemy do Betlejemskiej Stajenki z radością, szczerze, by pokłonić się malutkiemu Jezusowi, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Bo to jest wyraz naszej wiary i pobożności, świadectwo wdzięczności wobec Boga. Obyśmy jednak to wszystko przeżywali szczerze, głęboko, a cały ten Orszak Trzech Króli w jakim uczestniczymy żeby on czasem nie stał się jakimś pustym teatrem, sztuczna rekonstrukcją religijnych wydarzeń, jakie wspólnie odgrywamy. Przecież to jest spotkanie pełne miłości, spotkanie towarzyszące kruchości i bezbronności boskiego Niemowlęcia. Prezentujmy więc dzisiaj nasze role pokornie, prawdziwie, uwielbiając Boga - mówił podczas homilii ks. bp. Marian Rojek.

Już po zakończeniu mszy św. narratorzy wprowadzili nas w idee i przesłanie V Orszaku Trzech Króli, który w tym roku przebiega pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". Narratorami Orszaku byli: ks. Jarosław Feresz i Wojciech Suchowicz.

"Wołam, ja, syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!... Tej Ziemi!" - 2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa na Placu Zwycięstwa (obecnie Pl. Piłsudskiego).- Dziś, po 40 latach od tamtej chwili, chcemy ciągle przypominać sobie słowa Wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II. Chcemy ponownie się nad nimi zastanowić. Dlatego tegoroczny Orszak Trzech Króli wyrusza pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi".

-W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, rozpoznać tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.

- Wraz z Trzema Królami, którzy pochodzą z różnych stron świata oraz reprezentują trzy pokolenia, wyruszymy w drogę, z ludźmi ubogimi prostolinijnymi, szukającymi pokoju, zgody i dobra. Uciekającymi przed wojnami, poszukujący lepszych warunków życia ,aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas.

- Spotykamy na drodze nienawistnych Herodów, którzy ciągle próbują nas zatrzymać w swoim pełnym pychy, złości i zazdrości pałacach, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi. Diabły próbować nas przekonać, abyśmy dalej trwali w naszych grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucili postanowienia poprawy i zaniedbali spowiedź.- Ale na szczęście, Aniołowie zwyciężą! To oni zwiastują dobrą nowinę Pasterzom, polskim Góralom, których znajdziemy pod Giewontem. Wraz z góralami "przekroczymy próg nadziei", by pokłonić się Nowonarodzonemu Bogu w ubogiej Stajence, w scenie "Pokłon pasterzy". Miniemy - Gospodę, która "nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi", i która namawia nas do życia w brudzie i moralnym bałaganie... Będziemy świadkami nieustannej walki dobra ze złem, przemocy z pokorą, chciwości z hojnością, w której małe Dziecię, które się narodziło zatrwoży wszelkie moce zła - w scenie Bóg się rodzi, moc truchleje - zapowiadali narratorzy.

Narratorzy oraz zgromadzeni na Orszaku powitali Jego Wysokość króla - Kacpra V-go, przedstawiciela Europy, Jego Cesarską Mość - Melchiora V-go, przedstawiciela Azji, Jego Szlachetność, szejka - Baltazara V-go, przedstawiciela Afryki.Na schodach kościoła odbyła się pierwsza scena biblijna "Pokłon pasterzy", w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu, pod opieką Marii Kuraszkiewicz, Małgorzaty Jasek i Agnieszki Hamerskiej. Kiedy narratorzy przekazywali wskazówki zgromadzonym na Orszaku, w tle słychać było znana już wszystkim pastorałkę orszakową "Niech spadnie nam korona z głowy".

Następnie uformował się Orszak Trzech Króli, zgodnie z przyjętym zwyczajem. Otwierała go wyjątkowa Betlejemska Gwiazda, wykonana przez uczniów Liceum Plastycznego w Zamościu, niesiona przez zawodnika KS Agros - Maksymiliana Dorna. Następnie - główne sztandary Orszaku Trzech Króli, Święta Rodzina w otoczeniu żołnierzy Rzymskich z parafii p.w. Św. Bożej Opatrzności, dalej maszerowały duże chorągwie Orszaku niesione przez grupy rekonstrukcyjne: Zamojską Grupę Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego, Stowarzyszenie Turystyka z Pasją, potem były szpalery flag, państwowych, miasta Zamościa, flagi Papieskie i Orszaku Trzech Króli, które nieśli po bokach Orszaku żołnierze 3 Batalionu Wojsk Zmechanizowanych z Zamościa.Za nimi szły kolorowe orszaki dzieci: Orszak rycerzy - zawodnicy Diecezjalnego Klubu Sportowego "Gaudium" Zamość, czerwony - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, zielony - Szkoła Podstawowa Nr 7 z oddziałami integracyjnymi, żółty - Szkoła Podstawowa Nr 3, fioletowa - Katolicka Szkoła Podstawowa, niebieski - Szkoła Podstawowa Nr 10, "pastuszkowy" - Szkoła Podstawowa Nr 4, biały - szkoły z terenu Gminy Zamość: SP w Mokrem; SP w Borowinie Sitanieckiej, SP w Płoskiem; ZSP i Przedszkole w Kalinowicach. Obok dzieci w tunikach maszerowała straż ojcowska.

Tuż przed platformą, która przewoziła Trzech Króli miejsca zajęli: J.E. ksiądz biskup, prezydenta miasta Zamościa, wójt Gminy oraz parlamentarzyści i samorządowcy. Centralne miejsce zajmował pojazd z Trzema Królami. Za samochodem szli werbliści ze Szkoły Muzycznej YAMAHA w Zamościu. Dalej pozostali uczestnicy Orszaku ubrani w korony, ze śpiewnikami i chorągiewkami w dłoniach. Śpiewy prowadził ks. Jerzy Frankiewicz i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Orszak Trzech Króli przemaszerował ulicami: Prymasa St. Wyszyńskiego, Peowiaków, Partyzantów, Łukasińskiego, Grodzką na Rynek Wielki. W tym czasie na przemian ks. Jerzy i Shola intonowali i śpiewali wraz ze wszystkimi kolędy i skoczne pastorałki. Rytmu nadawali werbliści ze Szkoły Muzycznej JAMAHA. Za krótkie komentarze do Tajemnicy Narodzenia Jezusa i wznoszenie zawołań odpowiadali Narratorzy. Zawołania, jak co roku, mądre i przemyślane, przy tym rymowane brzmiały następująco: "Bóg jest dla wszystkich - wołajmy, zamojski Orszak zaczynajmy!; "Niech stajenka Was zachwyca, tam jest Dar i Tajemnica"; "Nocą, w dzień, wieczorem i rano, dbaj o pamięć i tożsamość". A na trasie od kościoła do siedziby Urzędu Gminy Zamość żwawo i głośno i radosne brzmiały kolędy: "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Przybieżeli do Betlejem", "Gore gwiazdka".Niezwykle pouczająca, doskonale zagrana scena pt.: Gospoda", została wystawiona przez uczniów szkół imienia Papieża Jana Pawła II: SP nr 3 w Zamościu i SP w Płoskiem przed siedzibą UG Zamość. I ponownie, tym razem śpiewając kolędę "Jezusa Narodzonego", ruszył Orszak zmierzając na Rynek Wielki, a po drodze Shola i ks. Jerzy z platformy intonowali kolejne piękne polskie kolędy.

Już na zamojskim Rynku zaśpiewano "Bóg się rodzi, moc truchleje", tym samym nawiązując do ostatniej sceny biblijnej pt.: "Bóg się rodzi, moc truchleje". Na scenie obok aktorów, pojawili się młodzi, niezwykle utalentowani werbliści ze Szkoły Muzycznej YAMAHA. Scenę odtworzyła Grupa Teatralna "Jednak Warto" z par. Świętej Bożej Opatrzności i uczniowie Zespołu Szkół nr 5 z Karolówki. Za jej scenariusz, przygotowanie i wykonanie odpowiedzialny był ks. Paweł Cisek. Na zakończenie sceny odbył się "Pokłon Królów'2019. Swoje miejsce na scenie zajęła Święta Rodzina i Trzej Królowie. Narratorzy zapowiedzieli pokłon każdego króla, komentując poszczególne dary Mędrców.

"Upadli na twarz i oddali Mu pokłon" (Mt 2, 11). "Otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę" (Mt 2, 11). Dary, jakie Mędrcy składają Mesjaszowi, symbolizują prawdziwe uwielbienie. Składając złoto, podkreślają Jego królewską boskość; kadzidłem wyznają, że jest On kapłanem nowego Przymierza; ofiarując mirrę, oddają cześć prorokowi, który przeleje swą krew, by pojednać ludzkość z Ojcem. Drodzy młodzi, wy również ofiarujcie Panu złoto waszego istnienia, to znaczy wolność naśladowania Go z miłości, odpowiadając wiernie na Jego wołanie; wznieście ku Niemu kadzidło waszej gorącej modlitwy, ku czci Jego chwały; ofiarujcie Mu mirrę, czyli pełne wdzięczności uczucie ku Niemu, prawdziwemu Człowiekowi, który umiłował nas aż do śmierci jako złoczyńca na Golgocie." (Jan Paweł II)Jako pierwszy pokłon złożył Król Melchior, przedstawiciel starszego pokolenia, który ofiarował Jezusowi złoto, ze słowami:
Był we mnie zgorzkniały oraz stary człowiek,
Brakowało zawsze wiary w życie nowe.
Mam wiarę i rozum, me życie się zmieni,
Pragnę odnowienia oblicza mej ziemi.


Następnie pokłonił się Jezusowi - Król Baltazar V, przedstawiciel mężów i ojców, który ofiarował Jezusowi mirrę, mówiąc:
Rozważałem w drodze, co znaczą te słowa,
Więcej być niż mieć więcej, i tak by zachować
Swoje człowieczeństwo, godność i sumienie.
By świat nasz odmienić, serce swe odmienię.


Pokłon złożył także Król Kacper V - przedstawiciel młodych, który w darze przyniósł wonne kadzidło.
Kacper V Czas by zmienić życie, wiem już co pomaga:
My młodzi, musimy od siebie wymagać,
Choćby inni od nas już nie wymagali.
Musimy w przemianie serca być wytrwali.
Wnosi kadzidło. Stawia przed Jezusem.
Narrator Jarek zachęcił zebranych do wspólnego pokłonu Nowonarodzonemu: Królowie złożyli pokłon Jezusowi, a teraz my wszyscy pragniemy pokłonić się Nowonarodzonemu. Wszyscy przyklęknijmy choć na jedno kolano. Pochylano głowy i powtórzono trzykrotnie: "Witaj Jezu w żłobie, kłaniamy się Tobie".

Na zakończenie V Orszaku Trzech Króli wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej YAMAHA z Zamościa w skocznych pastorałkach, do których nogi rwały się do tańca. Narrator Wojtek o przyjęcie mikrofonu przez prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu Małgorzatę Farion.

Padły podziękowania za udział w zamojskim V Orszaku, który wędrował pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi", nawiązującym do 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża oraz do jego 1. pielgrzymki do Polski. Małgorzata Farion podziękowała także partnerom i współorganizatorom za wspólne świętowanie, które kultywuje przepiękną polską tradycję śpiewania kolęd.

Głos zabrał także J.E. Ks. Biskup Ordynariusz Marian Rojek, Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość oraz Ryszard Gliwiński, Wójt Gminy Zamość, którzy podziękowali zamościanom za wspólnotę, która ponownie połączyła nas w Orszaku Trzech Króli. Złożyli także najlepsze życzenia na rozpoczynający się Nowy Rok.Trzej Królowie zeszli ze sceny do zgromadzonych i częstowali słodyczami. Organizatorzy V OTK zaprosili wszystkich na grochówkę wojskową i gorąca herbatę, na słynne "papieskie" kremówki, serwowane przez panie z Gminy Zamość i gwiazdki królewskie oraz zamojskie szczodraki. A ze sceny nadal rozbrzmiewało piękne kolędowanie młodych uczniów Szkoły Muzycznej YAMAHA.

Św. Jan Paweł II nauczał: "Nie ma sprzeczności między wiarą a rozumem. Dowodzi tego również doświadczenie świętych Mędrców, którzy dotarli do Betlejem za sprawą tych dwóch wymiarów ludzkiego ducha: inteligencji analizującej znaki oraz wiary prowadzącej do adoracji tajemnicy." (JPII Przemówienie do młodzieży 5.03.2004)

Tegoroczny Orszak Trzech Króli miał zachęcić nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła, zachęcić do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie, do osobistej pracy nad przemianą naszych serc. Mam głębokie przekonanie, że wracaliśmy do domu lepsi, bardziej ufni, także z głęboką wiarą, że za naszą sprawą świat może być lepszy.

Wielkie wyrazy uznania dla Małgorzaty Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli, która od pięciu lat znajduje w sobie tyle determinacji i siły aby podołać tak wielkiemu wyzwaniu jakim jest organizacja Orszaku Trzech Króli w Zamościu. A pani Małgorzata, w swoim stylu, już ze sceny zapraszała na Galę V Orszaku Trzech Króli, która stanie się podziękowaniem dla wszystkich zaangażowanych w realizację tego wielkiego, ważnego wspólnotowego wydarzenia, służącego naszej zamojskiej społeczności. W przesłaniu zaś świętego papieża znajdujemy słowo dla siebie:Wiara i rozum powinny iść w parze.
Fides et ratio (wiara i rozum) drogę nam pokaże.
Dzisiaj rozum wskazał znaki tajemnicze,
Wiem, że wiara zmieni duszy mej oblicze.


Wędrując w Orszaku zdobywamy mądrość życiową i możemy stać się człowiekiem prawdziwie spełnionym. "Bez zniechęcenia kontynuujcie waszą drogę i niech radość będzie w sercach Waszych" - apelował Ojciec Święty. Wsłuchajmy się więc w Jego słowa:Blask Prawdy rozjaśnił niebo nad mą ziemią,
Veritatis Splendor(blask prawdy) i gwiazdy się mienią,
Czas Narodzin Pana z gwiazd układu liczę,
Chcę by moja ziemia zmieniła oblicze.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2019-01-10 przeczytano: 186 razy.Zobacz podobne:
     V edycja Orszaku Trzech Króli - list prezydenta i wójta do mieszkańców miasta i gminy / 2018-12-13
     Ogólnopolski Zjazd Orszaków Trzech Króli / 2018-03-17
     Gala IV Orszaku Trzech Króli / 2018-01-28
     Pokazowy IV Orszak Trzech Króli / 2018-01-07
     Orszak Trzech Króli - informacje organizacyjne / 2018-01-04
     4. Orszak Trzech Króli / 2017-12-24
     Gala III Orszaku, czyli "Popołudnie Trzech Króli"w Zamościu / 2017-02-09
     Zamość w Orszaku Trzech Króli / 2017-01-07
     III Orszak Trzech Króli w Zamościu / 2017-01-01
     "Pokój i Dobro" hasłem III Orszaku Trzech Króli / 2016-11-15
     Głosuj na wielbłąda dla Zamościa! Czas START! / 2016-11-15
     Zamość na Zjeździe Orszaków Trzech Króli / 2016-03-10
     Gala II Orszaku Trzech Króli w Zamościu / 2016-01-31
     Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie / 2016-01-14
     Wspaniały II Orszak Trzech Króli na ulicach Zamościa / 2016-01-10
     Konkurs Fotograficzny "Jestem Królem 2016" / 2016-01-03
     II Orszak Trzech Króli w Zamościu - program / 2016-01-03
     Wybrano odtwórców głównych ról na II Orszaku Trzech Króli w Zamościu / 2015-12-23
      Orszak Trzech Króli po raz drugi w Zamościu / 2015-12-23
     Wygrajmy wielbłąda dla Zamościa! / 2015-12-03

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet