|
Opłatek Rady Ruchów i Stowarzyszeń KatolickichW Niedzielę Chrztu Pańskiego, w liturgiczne zakończenie okresu Bożego Narodzenia, odbyło się spotkanie opłatkowe Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Spotkanie poprzedziła Msza św. z udziałem przedstawicieli organizacji z pasterzem diecezji (13.01.).
Wspólne świętowanie rozpoczęło się Mszą świętą celebrowaną w Katedrze Zamojskiej, której przewodniczył ks. bp Marian Rojek, ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Posługi wykonali harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego.
-To ks. biskup, jako głowa Kościoła Diecezjalnego, kieruje tą Radą i wszystkie inicjatywy podejmowane przez stowarzyszenia są zgodne z wolą Pasterza - mówił ks. dr Robert Strus, witając księży i osoby świeckie, na czele z przewodniczącą Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Marią Gmyz, zgromadzone na Eucharystii oraz senatora RP Jerzego Chróścikowskiego, który współpracuje z ruchami katolickimi naszej diecezji.
Już na zakończeniu Mszy św. PkPlabc Maria Gmyz mówiła m. in. o współczesnych czasach, kiedy nie jest łatwo świadczyć o Chrystusie, szczególnie gdy doświadczamy ośmieszania, wrogości i obojętności na przesłanie Ewangelii. W imieniu członków stowarzyszeń i ruchów katolickich wyraziła wdzięczność Panu Bogu za spotkanie z ks. bp Marianem Rojkiem w zamojskiej Katedrze, Matce Kościołów, u stóp Matki Boskiej Łaskawej. Podziękowała za "naukę prostoty serca, która w swej odwadze przyjmuje działanie Nowego Boga".
Jako wyraz wdzięczności przekazała na ręce ks. bp wiersze dzieci, które wpłynęły na diecezjalny konkurs Stulecia Niepodległości Polski o św. Stanisławie Kostce, które są piękne, szczere i głębokie. Przewodnicząca Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, na ręce ks. bp Mariana Rojka, przekazała pamiątkową miniaturową grafikę ołtarza papieskiego, zaprojektowanego i własnoręcznie namalowanego przez Marię Gmyz, przy którym podczas wizyty w Zamościu, Jan Paweł II spotkał się z setkami tysięcy wiernych 12.06.1999 r.
Na słowa przewodniczącej odpowiadał ks. bp Marian Rojek - apelując o dążenie do świętości, ale także o wrażliwość dla drugiego człowieka i o takim obowiązku wobec wiernych diecezji.
Po Mszy św. w salce przy zamojskiej świątyni odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji katolickich z pasterzem diecezji ich opiekunami oraz parlamentarzystami i przedstawicielami władz samorządowych. Ks. bp Marian Rojek mówił o wyzwaniach dla wspólnot działających w duchu katolickim.
-Żeby Ci, którzy zaangażowali się w działalność wspólnoty, podjęli taką formę "rodziców chrzestnych", skoro mówimy o chrzcie. A więc, zatroskania o to dzieciątko, które otrzymuje chrzestny. Zatroskania o wiarę, świadectwo życia wszystkich wiernych naszej diecezji w tych wspólnotach, gdzie są obecni, gdzie żyją, gdzie się uświęcają, gdzie pracują, gdzie się modlą. Myślę, ze to jest taka piękna idea, która zobowiązuje także nas samych, byśmy przypomnieli sobie to źródło zbawienia, które jest w Jezusie Chrystusie. Jego przyjście w naturze ludzkiej świętujemy w tym wydarzeniu i za tę miłość i miłosierdzie nam okazuje Mu dziękujemy. Dzisiaj ta tajemnica Chrztu Pańskiego jeszcze mocniej potwierdza prawdę o Bogu w Trójcy Jedynym. Ojciec daje świadectwo o Synu umiłowanym, którego to Syna Jezusa Chrystusa polewa wodą w chrzcie nad Jordanem św. Jan Chrzciciel i pokazuje się także w widzialnej formie jako gołębica Duch Święty. Niech to przesłanie, ta prawda, towarzyszy nam wszystkim - mówił ks. bp Marian Rojek.
Maria Gmyz, przewodnicząca Zarządu Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, podkreśla wielkie znaczenie tych grup.
-Tych stowarzyszeń mamy w diecezji przeszło 60. To ruchy, które organizują się spontanicznie, które organizują się z dnia na dzień, zmieniają się po to, by chwalić Boga w społeczności, by do Niego prowadzić poprzez różne działania w Kościele i poza Kościołem. Nie jest to zadanie łatwe w dzisiejszych czasach, gdyż przyznanie się oficjalnie do Pana Boga nie jest modne. Ale my, wiedząc o tym, że to właśnie jest trudne idziemy naprzeciw i świadczymy o Bogu tak, jak umiemy w każdym stowarzyszeniu inaczej, gdyż każde stowarzyszenie, każdy ruch ma do tego inną charyzmat by się rozwijać i dążyć do doskonałości. Myślę, że takie stowarzyszenia i ruchy chętnie tu przyjeżdżają. Jest to wyrażenie radości i jakiejś miłości do siebie nawzajem. Pokazanie świadectwa innym, w jaki sposób powinniśmy się do siebie odnosić. Wszystkie są potrzebne i mają różnorodny sposób wpływania na społeczność. Nie tylko w Kościele, ale i poza kościołem - powiedziała Maria Gmyz, przewodnicząca Zarządu Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
Ks. Julian Brzezicki moderator Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich podziękował wszystkim organizacjom za codzienną pracę. Głos zabrał także ksiądz Leszek Boryło asystent Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich wyrażając radość ze spotkania podziękował za aktywność w wielu wymiarach. Wyraził życzenie jeszcze większego zaangażowania w działania wspólnotowe nie tylko w ramach wspólnoty, ruchu, ale by razem tworzyć wielkie dzieła.
Miłym i ważnym akcentem spotkania było wręczenie dyplomu gratulacyjnego Małgorzacie Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech, za organizację piątego Orszaku Trzech Króli w Zamościu oraz okolicznościowych aniołków reprezentantom ruchów z poszczególnych powiatów. Były przemówienia, wspólne łamanie się opłatkiem, życzenia na Nowy Rok, kolędowanie oraz poczęstunek.autor / źródło: Teresa Madej, fot. Łukasz Kot dodano: 2019-01-16 przeczytano: 9268 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|