|
Uroczyste otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia "Krok za krokiem"-Stowarzyszenie czekało na ten budynek szesnaście lat - mówiła Maria Król, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem", podczas oficjalnego otwarcia nowej siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Kresowej 24 w Zamościu (28.02.).
Uroczyste otwarcie i oddanie do użytku wychowankom nowej siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej - I etapu Kompleksu terapeutyczno-opiekuńczego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami pn. "Rodzinny Dom", poprzedziła msza święta w Katedrze Zamojskiej p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła, którą celebrował ks. bp. dr hab. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Msza św. była dziękczynieniem dla wszystkich osób i instytucji oraz pracowników, rodziców i wychowanków Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem". Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił chór nauczycieli i rodziców, członków stowarzyszenia.
-"Dzisiaj chcemy wszyscy podziękować Panu Bogu za to wielkie dzieło, jakim jest ukończenie I etapu budowy "Domu rodzinnego". Tym dziękczynieniem chcemy objąć wszystkie osoby które współpracowały z panią Marią Król i stowarzyszeniem, żeby to dzieło mogło być zrealizowane" - podkreślił podczas mszy św. ks. proboszcz dr Robert Strus.
-"Prawdziwa miłość jest tym, co można dać drugiemu człowiekowi. Kto chce wejść na szczyt - uczy Sługa Boga kardynał Stefan Wyszyński, musi zacząć od dołu. Iść krok za krokiem, nie przyspieszając go. Zły to taternik - podkreśla Stefan Wyszyński, czy alpinista, który zaczyna wspinaczkę w góry od zrywu i wielkiego wysiłku. Należy iść krok za krokiem, spokojnie" - mówił w homilii ks. bp. dr hab. Mariusz Leszczyński, nawiązując do działalności i najnowszej inicjatywy Stowarzyszenia "Krok za krokiem", wyrażając także nadzieję, że zamysł budowy "Domu rodzinnego" dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami się powiedzie, a takie inicjatywy umacniają wiarę w człowieka. Swoją homilię ks. bp. Leszczyński podsumował słowami kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Nie ma takiej sytuacji, żeby miłość nie miała jeszcze czegoś do powiedzenia". Życzymy, aby nadal tę inicjatywę wspierali wszyscy ludzie dobrej woli.
Podczas nabożeństwa Maria Król, prezes stowarzyszenia podziękowała wszystkim Dobrodziejom. Podkreśliła, że jej rolą było jedynie przewodzić licznej załodze, która z ogromną determinacją dążyła do realizacji ważnej dla lokalnej społeczności inicjatywy.
Następnie odbyło się spotkanie przy ulicy Kresowej 24 w Zamościu i prezentacja nowego obiektu Warsztatu Terapii Zajęciowej, które zgromadziło liczne grono darczyńców i przyjaciół stowarzyszenia, a także wychowanków, ich rodziców i nauczycieli. Jak mówiła Maria Król, to radosny dzień dla wszystkich, którzy marzyli o takim obiekcie od szesnastu lat. Tym ważniejsza to data stowarzyszenia, iż w tym roku przypada jubileusz 30-lecia jego działalności.
W uroczystości uczestniczyli m. in.: ks. bp Mariusz Leszczyński, ks. dr Robert Strus, proboszcz parafii katedralnej oraz ks. prałat Roman Marszalec z parafii krasnobrodzkiej, Jarosław Sachajko, Poseł na Sejm RP, który niejednokrotnie współpracował ze Stowarzyszeniem, Paweł Wdówik - pełnomocnik Rządu RP ds. Osób Niepełnosprawnych, Michał Mulawa - wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Michałkiewicz - prezes PFRON, Jerzy Debski - dyrektor lubelskiego oddziału PFRONu, Andrzej Wnuk - prezydent Miasta Zamość oraz przedstawiciele wielu stowarzyszeń, także z Krzemieńca na Ukrainie, współpracujących ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu.
Maria Król przedstawiła historię stowarzyszenia, które zostało założone w 1990 r. W 1992 r. powstał ośrodek na ul. Peowiaków. W 1993 r. zawiązało się Koło Terenowe w Biłgoraju i powstał również ośrodek. W 1999 r. powstał Warsztat Terapii Zajęciowej w Biłgoraju. W 2001 r. - powstaje Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Zamościu. W 2003 r. powstaje Warsztat Terapii Zajęciowej w Zamościu, który doczekał się obiektu o standardach europejskich. W 2006 r. powstają pierwsze mieszkania o charakterze wypoczynkowym - internat dla dzieci niepełnosprawnych w Zamościu na ul. Kilińskiego. W 2007 r. - obiekt w Bondyrzu, w którym dzieci spędzają wakacje. W 2010 r. - Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Biłgoraju. W 2011 r. powstaje Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych na ul. Peowiaków w Zamościu i Środowiskowy Dom Samopomocy "Krok dalej" w Białobrzegach i internat dla dorosłych osób w Białobrzegach . W 2012 r. utworzono Centrum Aktywizacji Społecznej w Białobrzegach z przepięknym ogrodem. Dom, w którym niepełnosprawni mogą zostawać popołudniami i na noc, aby odciążyć rodziców. W 2014 r. Koło Terenowe w Biłgoraju utworzyło mieszkanie treningowe, odpoczynkowe i aktywizujące dla dorosłych.
W 2016 r. stowarzyszenie aplikowało do dwóch projektów o środki finansowe. Pierwszy z projektów to Warsztat Terapii Zajęciowej, na który otrzymano 2 mln 400 tys. zł, z niezbędnych 6 mln zł na wykończenie budynku bez wyposażenia. Jak dodała Maria Król, zdarzył się cud i obiekt stał się faktem. Stowarzyszenie aplikowało również do Programu Współpracy Transgranicznej o środki na połączenie budynku WTZ z budynkiem mieszkalnym, gdzie mogliby zamieszkać dorośli wychowankowie stowarzyszenia. Niestety, nie ma ciągle odpowiedzi. Prezes Stowarzyszenia zaapelowało do władz wojewódzkich o odpowiedź, czy jest możliwe, że dorośli niepełnosprawni otrzymają miejsce do zamieszkania, ponieważ posiadają obiekt z przeznaczeniem na warsztaty i terapię, ale ich rodzice są coraz starsi i nie są w stanie się nimi opiekować. Maria Król ponownie podziękowała wszystkim darczyńcom i sponsorom, którzy zostali uwiecznieni na zawsze na ściennie obiektu, na "Drzewie darczyńców". To dzięki nim, zebrano niezbędne do wyposażenia meble oraz sprzęt AGD. Prezes Stowarzyszenia podziękowało wszystkim księżom proboszczom, dzięki którym możliwe było zebranie środków finansowych po niedzielnych mszach od parafian. Przedstawiono również plan "Rodzinnego domu" dla zamieszkania 28 osób. Położony na nieruchomości garaż stanie się w przyszłości miejscem pracy dla niepełnosprawnych. Poświęcenie budynku, żeby dobrze służył wychowankom, rodzicom i nauczycielom dokonał ks. bp Mariusz Leszczyński. W przecięciu symbolicznej wstęgi z logotypem Stowarzyszenia wzięło udział liczne grono osób.
Nowa siedziba została utworzona w ramach realizacji projektu nr RPLU. 13.02.00-06-0008/16 pn. "Przebudowa i rozbudowa obiektu przy ul. Kresowej 24 w Zamościu przeznaczonego na warsztat terapii zajęciowej", złożonego w odpowiedzi na konkurs nr RPLU.13.02.00-lZ.00-06-001/16 w ramach Działania 13.2 Infrastruktura usług społecznych, RPO WL na lata 2014 - 2020 (wniosek Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu w partnerstwie z Ogólnopolską Federacją Organizacji na rzecz Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Sieć MPD"), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III i Województwa Lubelskiego.
Do nowego lokalu WTZ przyjętych zostanie ponad 40 niepełnosprawnych uczestników z możliwością sukcesywnego zwiększenia ich ilości. Koszt budowy Warsztatu - bez jego wyposażenia - wyniósł prawie 6 mln złotych. W ramach II etapu inwestycji na Kresowej powstać ma "Rodzinny Dom", zaplanowany dla 28 dorosłych niepełnosprawnych osób
Następnie prezes Maria Król oraz pracownicy Stowarzyszenia "Krok za krokiem" oprowadzili uczestników uroczystości po czterech kondygnacjach obiektu liczącego 1200 m2, w którym znalazło się 8 dobrze wyposażonych pracowni terapeutycznych, niektóre podwójne, zaplecze socjalne, pokoje gościnne, kuchnia, a nawet kapliczka. Wszystkie pokoje, na których drzwiach znalazły się imiona darczyńców, są wyposażone w meble, a kuchnia w niezbędny sprzęt AGD. Pojemna, nowoczesna winda sprawnie obsługuje wszystkie poziomy obiektu. Obiekt wyposażono we wszystkie niezbędne ułatwienia służące niepełnosprawnym.
Podziękowania i gratulacje trwały blisko godzinę. Były również upominki, które posłużą użytkownikom WTZ, a także dekoracji wnętrz. Głos zabrało wiele osób, których udział w powstaniu Warsztatu Terapii Zajęciowej jest nie do przecenienia. Ponadto, za Stowarzyszeniem stoi trzydzieści lat pracy i służby ludziom, wielkiego doświadczenia, którym Maria Król i jej załoga dzieli się z potrzebującymi i innymi stowarzyszeniami w Polsce i poza jej granicami. Zaadaptowanie podarowanego przez Miasto Zamość obiektu na potrzeby wychowanków Stowarzyszenia to ogromny wysiłek i determinacja setek ludzi. Stowarzyszenie jest także dużym pracodawcą, ponieważ zatrudnia 320 osób na umowę o pracę oraz na umowy zlecenia, w tym także rehabilitantów i pracowników utalentowanych plastycznie i muzycznie.
Ponownie zaapelowano o wsparcie Stowarzyszenia, aby mogło ten nowoczesny Rodzinny Dom Pomocy Społecznej zbudować, na który oczekuje tak wiele osób. Składanie podziękowań i gratulacji na ręce Marii Król trwało ponad godzinę. Były też słowa wzruszenia i radości, że marzenia się ziściły. Gości poczęstowano smakołykami przygotowanymi przez niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów. W godzinach popołudniowych odbył się w Zamojskim Domu Kultury spektakl teatralny pt. "Spowiedź w drewnie", przygotowany przez Fundację Teatroterapia Lubelska. autor / źródło: red. dodano: 2020-02-29 przeczytano: 15235 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|