|
"Detal w architekturze" Zamojskiej Grupy Fotograficznej Na niebanalną, wizualną podróż po zamojskim zespole staromiejskim, zapraszają członkowie Zamojskiej Grupy Fotograficznej. Interesującą wystawę kilkudziesięciu fotografii "Detal w architekturze", zaprezentowano w Morandówce (24.04.).
Jak powiedział Mirosław Chmiel, prezes Zamojskiej Grupy Fotograficznej Grupa Twórcza, działającej przy Zamojskim Domu Kultury, dzięki wsparciu finansowym Miasta Zamościa możliwa jest realizacji cyklu wystaw w sezonie wystawienniczym 2020. Zarząd ZGF jest otwarty na różne formy współpracy z zainteresowanymi partnerami. Nowi właściciele Morandówki wyrazili zgodę na współpracę, a tym samym ZGF zyskała przestrzeń wystawienniczą na kolejne lata. Natomiast wystawa z Przeglądu Zamojskiej Fotografii odbędzie się w Książnicy Zamojskiej.
Otwarcia wystawy zaprezentowanej w Morandówce, dokonali panowie: Stanisław Orłowski - polski artysta fotograf, członek Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, członek honorowy Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Mirosław Chmiel - członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP), prezes ZGF oraz Waldemar Siatka, członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP), wiceprezes Zarządu Fotoklubu RP, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, członek Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku. Jednym zdaniem - elita zamojskiego środowiska fotograficznego, a szczególnie miejsce w ich twórczości zajmuje m.in. fotografia architektury.
Wystawa "Detal w architekturze" to pomysł na zwrócenie uwagi właśnie na detal, na szczegół, a nie tylko ogół. Detal architektoniczny to potocznie fragment architektonicznego wykończenia budowli, pełniący rolę użytkową i estetyczną, np. gzyms, obramienia otworów drzwiowych czy okiennych, balustrada, zadaszenie nad wejściem itp. Posługiwano się nim, by nadać odpowiedni charakter budowli - paradny, monumentalny, klasyczny itp.
- Autorzy zdjęć zabierają odbiorcę w nietypową, wizualną podróż po zamojskim zespole staromiejskim. Przy odpowiedniej koncentracji pozwala ona odkryć piękno, tylko pozornie banalnych, miejsc. Prezentacja ma nakłonić widzów do "uważnego patrzenia", a także do wnikliwej refleksji na temat ludzkiego postrzegania - tak rekomendowali członkowie ZGF najnowszą wystawę.
Autorami zaprezentowanych na wystawie zdjęć są: Tadeusz Adamczuk, Bogdan Cabaj, Mirosław Chmiel, Elżbieta Gnyp, Anna Monastyrska, Alina Ostasz, Stanisław Orłowski, Robert Rusinek, Katarzyna Sachajko. Waldemar Siatka, Henryk Szkutnik i Leszek Wygachiewicz.
- Dlaczego detal? Bo wszyscy widzą gmach, budynek, a nikt, przeważnie, nie zwraca uwagi na szczegóły. A te szczegóły, odpowiednio oświetlone, sfotografowane o odpowiedniej porze dnia, kiedy światło daje cienie, półcienie, na zdjęciach wyglądają przepięknie. Każdy turysta, mieszkaniec, który przechodzi obok naszych kamieniczek zachwyca się, ale całością budynku. I nie zwraca uwagi na to, że szczegóły tej kamieniczny są naprawdę piękne, a przy tym nieco tajemnicze i warte tego, by na dłużej zatrzymać na nich wzrok. I dlatego to detal stał się tematem prezentowanej naszej wystawy. A detal zamojski dlatego, ponieważ obchodzimy jubileusz 440-leia podpisania aktu lokacyjnego miasta Zamościa - podkreślił Mirosław Chmiel.
Wystawa "Detal w architekturze" intryguje. Na prawie czterdziestu zdjęciach pokazano kartusze herbowe rodziny Zamoyskich, które znajdują się w przestrzeni Starego Miasta Zamościa, renesansowy portal Infułatki, "głowy" dekorujące znajdujące się w kluczach arkad Katedry, konsolki z liśćmi akantu, fragmenty attyk, fryzów, attyki, głowice pilastrów, kamienne rzygacze Rotundy, fragmenty zamojskich podwórek i wiele innych detali architektonicznych.
Ta fotograficzna podróż po "detalach" sprawia, że ma się ochotę przejść się uliczkami Starego Miasta i odnaleźć miejsca i szczegóły architektury, które uwiecznili i zaprezentowali na wystawie członkowie ZGF.
Wystawę można oglądać w Morandówce, Zamość ul. Stanisława Staszica 25 od 23.06.2020 do 17.07.2020 oraz na stronie Zamojskiej Grupy Fotograficznej i Zamojskiego Domu Kultury na fb.autor / źródło: redakcja dodano: 2020-06-27 przeczytano: 15935 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|