www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Gdy święty Andrzej poleje, poprószy - cały rok nie w porę rolę moczy, suszy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home >


- - - - POLECAMY - - - -




46. ZLT: "Rok nieistnienia" - wystawa Teatru FOTOgrafii w ZDK

Wystawa fascynujących fotografii, zatytułowana "Rok nieistnienia" to efekt inspiracji poezją Bolesława Leśmiana. Zdjęcia wykonał Teatr FOTOgrafii, a w niedzielnym otwarciu wzięła udział Beata Ścibakówna, patron trwającego 46. Zamojskiego Lata Teatralnego (20.06.-30.07.).

Nadchodzi rok nieistnienia, nadchodzi straszne bezkwiecie,
W tym roku wszystkie dziewczęta wyginą, niby motyle.
Ja pierwsza blednę samochcąc i umrzeć muszę za chwilę -
I już umieram - o, spojrzyj! - i już mnie nie ma na świecie!
Bolesław Leśmian "Rok nieistnienia"


Wiersz Bolesława Leśmiana "Rok nieistnienia" został wydany w tomiku "Łąka" w 1920 roku. Opisuje wieczną miłość, która nie kończy się nawet w obliczu śmierci. Nie jest ona ograniczona do aspektu fizycznego, łączy dwoje zakochanych nawet, jeśli znajdują się w dwóch różnych światach.



Zaiste, czyżby Bolesław Leśmian, jeden z najwybitniejszych poetów międzywojnia, przez trzynaście lat mieszkaniec Zamościa, przewidział rok 2020 jako rok nieistnienia, czy też powszechnego zawieszenia? Nie do końca tak. To Grażyna Kawala, kierownik programowy Zamojskiego Lata Teatralnego, zainspirowała Przemysława Wiśniewskiego do zrealizowania wystawy fotograficzno-poetyckiej jako imprezy towarzyszącej 46. edycji ZLT. I należy przyznać, iż był to doskonały pomysł. I rzecz nawet można, że dzięki współpracy z ZDK - aktorów, role, scenografię i kostiumy, koncepcje reżyserskie, atmosferę spektaklu - to wszystko mogliśmy odnaleźć w kolejnym autorskim projekcie Przemysława Wiśniewskiego.



Przemysław Wiśniewski znany jest głównie z przedsięwzięć teatralnych i happeningowych, jednak równolegle rozwija swój warsztat fotograficzny i filmowy. Jego zainteresowania, kształtowane i rozwijane przez wiele lat, pozwoliły mu na swobodne i świadome posługiwanie się trudnymi środkami obrazu i dźwięku dla osiągania celów artystycznych. Swoje możliwości uzupełnia talentem, który w pełni wykorzystuje w swoich przedsięwzięciach, i dzięki któremu w pełni zasługuje na miano artysty, artysty nietuzinkowego.



Mówi się, że w przedstawieniach Teatru FOTOgrafii brakuje tylko jednego - przebiegu spektaklu. Nie zobaczymy ich na żadnej scenie - istnieją tylko na fotografiach, stając się jednocześnie zapisem twórczych poszukiwań artysty i proponowaną przez niego nową wizją teatru. Sądzę jednak, że teraz jest zupełnie inaczej. Ten spektakl, jak nam wiadomo, przy niezbyt sprzyjającej pogodzie, a jednak się odbył. Na tyłach dawnego pałacu Zamoyskich, w parku, w podcieniach Starego Miasta. Co prawda odbył się bez publiczności, ale aktorzy mieli tego świadomość, reżyser, również.



Obsada spektaklu niewystawionego, czyli na fotografiach uwiecznieni zostali: Diana Maciąg, Maciej Maciąg, Iwona Oleszczuk, Zbigniew Pelc, Maria Adamczyk, Ewa Bajaka, Ireneusz Dec, Barbara Czapiga-Drohomirecka, Marta Słomianowska, Anna Harke, Monika Barczyńska, Daria Pitak, Emilia Jakubczak, Jan Nowaczyński, Bartosz Łopało, Monika Stawiarska, Anna Kukułowicz, Grażyna Kawala. Makijaż wykonała Monika Stawiarska. Stylizacje: Anna Kukułowicz i Przemek Wiśniewski.



Spektakl, zwany inaczej sesją fotograficzną, której inspiracją było jedenaście wierszy Bolesława Leśmiana, miał swoją premierę w maju 2021 roku w Zamościu. Wiersze Bolesława Leśmiana wybrał, koncepcję stworzył i postaci sfotografował Przemek Wiśniewski.



Wernisaż wystawy otworzyła... Beata Ścibakówna, patron honorowy wraz z mężem Janem Englertem i Prezydentem miasta Zamość Andrzejem Wnukiem 46. Zamojskiego Lata Teatralnego. Zamościanka, aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, od 1997 związana z Teatrem Narodowym, przepięknie zinterpretowała wiersze Bolesława Leśmiana, m.in. W malinowym chruśniaku, a także wiersze z tomiku Napój cienisty - Nocą umówioną, Romans, Urszula Kochanowska.



O niezwykłej wystawie, która zdobi hol ZDK, o Przemku Wiśniewskim, o tym, że wszystko zaczęło się w maju 2021 r. - mówił Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury.

-Dziękuję Beacie Ścibakównej, która uświetniła otwarcie wystawy poezja Leśmiana ten dzisiejszy wieczór. Miałem okazję trzy lata temu fotografować panią Beatę. Dziękuję panu dyrektorowi, że po raz trzeci mnie zatrudnił do prac fotograficznych. Głównym motorem działań jest oczywiście Grażyna Kawala. W zasadzie to jest jej pomysł, żeby powstały zdjęcia do wierszy Leśmiana. Moim pomysłem było, bo to wszystko nie wyglądało tak jak teraz dwa miesiące temu, jak się spotkaliśmy. Jak się tu rozejrzałem, to zaproponowałem, to miejsce na wystawę, a po dwóch minutach pan dyrektor się zgodził. Dziękuję osobom, które mi zaufały i wzięły udział w trzydniowej, trudnej sesji fotograficznej. Jesteście pięknymi, fotogenicznymi ludźmi. Ja starałem się tego nie zepsuć - powiedział Przemek Wiśniewski.



Wrażenie robią nie tylko artystyczne, wprost teatralne zdjęcia, jakby artysta fotografował kolejne sceny spektaklu pantomimy pt. "Rok nieistnienia". Plenery, gra postaci, kostiumy, makijaż, mimika twarzy robią na widzu niesamowite wrażenie. Widz ma możliwość obcowania ze scenami Teatru FOTOgrafii i z genialną, wyborną poezją Bolesława Leśmiana. Ktoś dobrze ujął, że "Teatr FOTOgrafii" jest niebanalny. Pamiętajmy też, że to niebanalny jest inspirujący Leśmian... Zarówno w tomiku, jak i u autora fotografii ważną rolę odgrywa natura, która nabiera cech metafizycznych. Przemek Wiśniewski znakomicie przekazał odbiorcy świat poezji Bolesława Leśmiana, tworząc aurę tajemniczości i niepokoju, który dotyka nas, ludzi...



Szli tędy ludzie biedni, prości -
Bez przeznaczenia, bez przyszłości,
Widziałem ich, słyszałem ich!...
Szli niepotrzebni, nieprzytomni -
Kto ich zobaczy - ten zapomni.
Widziałem ich, słyszałem ich!...
Szli ubogiego brzegiem cienia -
I nikt nie stwierdził ich istnienia.
Widziałem ich, słyszałem ich!...
Śpiewali skargę byle jaką
I umierali jako tako...
Widziałem ich, słyszałem ich!...
Już ich nie widzę i nie słyszę -
Lubię trwającą po nich ciszę.
Widziałem ją, słyszałem ją!...
Bolesław Leśmian, "Ludzie"

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 46. Zamojskiemu Latu Teatralnemu. Wystawę niezwykłych zdjęć można oglądać do końca lipca w Zamojskim Domu Kultury.

Portal Zamość online jest patronem medialnym 46. Zamojskiego Lata Teatralnego


autor / źródło: redakcja, fot. Katarzyna Figura - ZDK
dodano: 2021-07-01 przeczytano: 12001 razy.



Zobacz podobne:
     47. ZLT: "Bóg mordu" rządzi / 2022-07-14
     47. ZLT: Popisowi "Oszuści" / 2022-07-07
     47. ZLT: "Wstyd" po polsku / 2022-07-06
     47. ZLT: Widowiskowy "Przystanek Klaunada" / 2022-06-29
     47 ZLT: W Zamościu zainaugurowano Święto Teatru / 2022-06-28
     47 Zamojskie Lato Teatralne / 2022-06-19
     46. ZLT: Spełniona "Boska" Teatru Ludowego / 2021-08-04
     46. ZLT: "Wall Cracks", czyli ostatni wyścig ku wolności / 2021-07-21
     46. ZLT: Demoniczny "Faust" - rozmowa z reżyserem Marcinem Herichem / 2021-07-06
     46. ZLT: Za taborem, czyli "Drom - ścieżkami Romów" / 2021-06-25
     46. ZLT: Inauguracja z Teatrem Migro z Krakowa / 2021-06-22
     46. ZLT: Siła opowieści - rozmowa z Grażyną Kawalą / 2021-06-20
     Lato z 46 Zamojskim Latem Teatralnym / 2021-06-08
     45. ZLT: Skrzypek opętany i Inny Kwartet na podsumowanie święta teatru / 2020-10-22
     Ocalenie świata - "Zagłada" Piotra Szewca w sztuce Fundacji Banina / 2020-09-22
     45. ZLT: "Zagłada" w Zamościu - rozmowa z reżyserem Bartłomiejem Miernikiem / 2020-09-17
     Medal Województwa Lubelskiego dla Grażyny Kawali / 2020-09-15
     45. ZLT: Rozmowa z reżyserem "Komediantów" - Bartłomiejem Ostapczukiem / 2020-08-25
     45. ZLT: "Komedianci" Teatru Pantomimy Mimo na Rynku Wielkim / 2020-08-24
     45. ZLT: "Wiśniowy sad" o czasie, który mija... / 2020-07-24

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet