|
Śpiewamy dla św. Cecylii - rozmowa z Alicja SaturskąJuż po raz czwarty z inicjatywy Alicji Saturskiej i Chóru "Rezonans" odbędzie się "Triduum Caecilianum". Będą to koncerty ku czci św. Cecylii, patronki muzyki. Niezwykła muzyka zabrzmi w dniach od 20 do22 listopada w kościele pw. Zwiastowania NMP oo. Franciszkanów w Zamościu.
O koncertach w ramach "Triduum Caecilianum" rozmawiam z Alicją Saturską - pomysłodawcą oddania czci św. Cecylii.
Teresa Madej - Jakie rodzaju będą to koncert? Poprzeczka została podniesiona wysoko, sądząc po frekwencji podczas III edycji.
Alicja Saturska - Pierwszy Koncert Nadzwyczajny zatytuowany "Tota Pulchra Es Maria" to w zasadzie takie polskie oratorium, oparte na kompozycjach Józefa Zajdlera. Troszkę zapomnianego polskiego kompozytora z XVIII wieku. Są to kompozycje, które zostały wydobyte i zrekonstruowane przez prof. Kazimierza Górskiego. Reżyseria i opracowanie muzyczne to także zasługa profesora. Koncert w połączeniu z tematyką maryjną i medytacjami Ojca Świętego Jana Pawła II oraz z tekstami Cypriana Kamila Norwida. Ten koncert po raz pierwszy został wykonany podczas I Festiwalu Organowego - Oratoryjnego w Rakowie. W Zamościu będzie jego zamojskie prawykonanie. Znakomita obsada, wystąpią soliści Kameralnej Opery Warszawskiej i chór Camerata Lubelska. Narracje poprowadzi Jerzy Zelnik. Uczestniczy w koncercie zespół instrumentalny a całość poprowadzi Kazimierz Górski. Sądzę, że będzie to wydarzenie nadzwyczajne bo specjalnie pod kątem papieża Jana Pawła II, którego nadal nosimy w sercu.
Teresa Madej - W ubiegłym roku słuchaliśmy także muzyki cerkiewnej. Czy w tej edycji także ją usłyszymy?
Alicja Saturska - Od początku staraliśmy się łączyć dwie religie, kościoła zachodniego - katolickiego i kościoła prawosławnego - wschodniego. Drugiego dnia wystąpi znakomity Zespół Prawosławnego Ordynariatu Polowego Śląskiego Okręgu Wojskowego z Wrocławia, czyli chór OKTOICH pod dyrekcją ks. Grzegorza Cebulskiego. Jest jednym z czołowych zespołów w Europie.
Teresa Madej - Czy wzorem ubiegłych lat zaprezentują się muzycy z Ukrainy?
Alicja Saturska - Trzeciego dnia zabrzmi muzyka sakralna w wykonaniu bardzo dobrego Chóru Cerkwi Wszystkich Świętych Ziemi Wołyńskiej "Wołyńskie Dzwony". Chór odnosi ogromne sukcesy na Ukrainie, jest także laureatem prestiżowych festiwali w Europie.
Wszystkich zachęcam serdecznie bo program jest dobrze przemyślany od strony muzycznej i wszyscy będą usatysfakcjonowani.
Teresa Madej - W jaki sposób udało się pozyskać do tej idei Jerzego Zelnika?
Alicja Saturska - Jak wszyscy wiemy ma sporo swoich obowiązków. Udało nam się wspólnie z prof. Górskim zaprosić popularnego aktora do występu w Zamościu. Myślę też, że to również z powodu sympatii Jerzego Zelnika do Zamościa. Tak się składa, że przed wielu, wielu laty wyjeżdżaliśmy na wspólne koncert do USA i Kanady z Jerzym Zelnikiem. Wówczas nawiązaliśmy sympatyczne kontakty.
Teresa Madej - Trzy dni koncertów to spore przedsięwzięcie. Jak ma się budżet imprezy?
Alicja Saturska - Finanse zawsze są potrzebne, bez tego trudno wyobrażać sobie jakiekolwiek przedsięwzięcie kulturalne, jeśli wstęp jest wolny. Już teraz chciałabym skierować ukłon w stronę ludzi dobrego serca. Ludzie niejednokrotnie włączali się w naszą akcję, nawet skromne wsparcie pozwala na wspólne dokonania. Bardzo dziękujemy Urzędowi Miasta Zamościa, Urzędowi Marszałkowskiemu Wojewódzkiego Lubelskiego. Od wielu lat oficjalnym sponsorem Chóru jest ZKE SA. Bardzo też dziękuję - korzystając z okazji - moim chórzystom, którzy napracowali się przy organizacji naszego koncertu.
* * *
Organizatorami IV "Triduum Caecilianum" jest Stowarzyszenie na rzecz Chóru "Rezonans" i chór "Rezonans". To jest duże przedsięwzięcie. Cały czas mamy na uwadze wysoki poziom. Zależy nam by słuchacze byli zadowoleni, by był to czas pięknie przeżytej chwili, skoncentrowanej na przeżyciach muzycznych i duchowych.
* * *
Honorowy patronat nad imprezą przyjęli ks. bp Wacław Depo, Ordynariusz Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej oraz Marcin Zamoyski Prezydent Miasta Zamościa.
* * *
Zapraszamy! Koncerty ku czci św. Cecylii: 20 -22 listopada br., początek godz. 19.00.
W związku z Rokiem Karola Szymanowskiego, 22 listopada o godz. 16.00 odbędzie się wykład otwarty w Szkole Muzycznej dotyczący refleksji na temat kompozytora. Będzie się nimi dzielił młody współczesny kompozytor Mariusz Dubaj. Karol Szymanowski to autor "Króla Rogera" ale także muzyki religijnej i w ten sposób wpisuje się ten wykład w nasz koncert. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2007-11-15 przeczytano: 10049 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|