www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 16 stycznia 2025, w 16 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marcelego, Włodzimierza, Bernarda.
Styczniowe przysłowia: Paweł lód pruje, Marcin go buduje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home >


- - - - POLECAMY - - - -




Bohater z Auschwitz- "Przypomnijmy o Rotmistrzu"

W tym roku minęło 65 lat od momentu ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z obozu Auschwitz (w Oświęcimiu). Trzy lata wcześniej, dokładnie 19 września 1940 roku dał się pochwycić Niemcom podczas łapanki, by móc przedostać się do oświęcimskiego obozu i tam, u źródeł, zdobyć informacje o panujących w nim warunkach.

Jako Tomasz Serafiński (więzień nr 4859) był głównym organizatorem konspiracji w obozie. Po zapoznaniu się z panującymi tam warunkami, kiedy nadarzyła się okazja, wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z Auschwitz i przekazać makabryczne materiały dowództwu Armii Krajowej.

Trzy lata spędzone w obozie śmierci, do którego trafił na własne życzenie, wymagało wielkiej odwagi i bohaterstwa- niespotykanych u zwykłych ludzi.

Zresztą, proszę przeczytać trzy małe fragmenty pochodzące z Raportu Witolda, spisanych przez rotmistrza Pileckiego warunków panujących w obozie.

(...)Potem zaszła zmiana w sposobach mordowania na bardziej "kulturalne"... gdy dziennie kończono gazem i fenolem tysiące, a później liczba przywożonych transportów do gazu doszła do 8 tysięcy ludzi dziennie. W tym postępie "kultury", odrzucając kończenie kijem, zdecydowano, że śmiesznym już jest ciche kończenie na stójkach apelowych, nikłe w skutkach w porównaniu z równie cichym kończeniem gazem(...)

(...)Skazani, w rzędzie, stawali nago przy "ścianie płaczu", on im kolejno przykładał małokalibrowy karabinek pod czaszkę z tyłu głowy i kończył im życie. Czasami do tego celu używał zwyczajnego bolca do zabijania bydła. Sprężynowy bolec wrzynał się w mózg, pod czaszkę i kończył życie. Czasami wprowadzano grupkę cywili, których dręczono w podziemiach zeznaniami, Palitzschowi dając ich do zabawy. Dziewczętom kazał się Palitzsch rozbierać i biegać w koło po zamkniętym dziedzińcu. Stojąc w środku, wybierał długo, po czym mierzył, strzelał, zabijał - kolejno wszystkie. Żadna nie wiedziała, która zginie zaraz, a która jeszcze pożyje chwilę, czy też może znowu wezmą na badania... On zaprawiał się w celnym mierzeniu i strzelaniu.(...)

(...)Innym razem widziano z 12 bloku przywiezioną jakąś rodzinę, stojącą na dziedzińcu przed "ścianą płaczu". Palitzsch strzelił najpierw w ojca rodziny i zabił go na oczach żony i dwojga dzieci. Po chwili zabił małą dziewczynkę, trzymającą się kurczowo ręki bladej matki. Później wyrwał matce malutkie dziecko, które nieszczęśliwa kobieta tuliła mocno do piersi. Chwycił za nogi - rozbił główkę o ścianę.(...)


Cały raport, relacja z piekła na ziemi, jest dostępny na stronie:
www.polandpolska.org/dokumenty/witold/raport-witolda-1945.htm

8 maja 1947 roku, już w "wolnej" Polsce Witold Pilecki został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, później torturowany i oskarżony o działalność wywiadowcza na rzecz rządu RP na emigracji.
5 maja 1948 roku rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej poprzez strzał w tył głowy. Miejsce pochówki jest do dnia dzisiejszego nieznane.

Do końca PRL-u (1989r) wszystkie informacje dotyczące rotmistrza Pileckiego podlegały cenzurze. Tak kończyli bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili dla innych. Pomimo upływu prawie dwudziestu lat od umownie nazwanego końca komunizmu w Polsce wciąż pamięć o tym wielkim bohaterze jest nikła. Wielu ludzi nawet nie słyszało o rotmistrzu Pileckim, nie mówiąc już o jego czynach.

* * *

W tym roku mija 60. rocznica bestialskiej śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jest to dobry moment na podjęcie walki o odzyskanie pamięci o Bohaterze z Auschwitz.
W styczniu Fundacja Paradis Judaeorum rozpoczęła akcję pod hasłem "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Do akcji, która ma na celu oddanie hołdu człowiekowi, który przeciwstawił się dwóm totalitaryzmom, włączyły się różne instytucje oraz osoby prywatne. Akcję wspiera również portal internetowy Zamość onLine.

Trzy główne założenia akcji to:
  • upowszechnienie (na całym świecie) "Raportu Witolda" z 1945 r.,
  • lobbing na rzecz superprodukcji filmowej pod (przyjętym roboczo) tytułem "Volunteer for Auschwitz"
  • ustanowienie 25 maja - 60. rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego - święta w Unii Europejskiej: Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem.

Aby przywrócić pamięć o Rotmistrzu Fundacja Paradis Judaeorum podjęła szereg działań dodatkowych. Są to m.in. dyskusje panelowe i happeningi. Fundacja wystąpiła również do Poczty Polskiej z wnioskiem o wyemitowanie znaczków pocztowych upamiętniających Witolda Pileckiego.

Na tle dziejów narodu polskiego Witold Pilecki jest postacią szczególną. Wierność ideałom, cnota męstwa, ofiarność i poczucie honoru- te cechy Rotmistrza mogą dla całego społeczeństwa, szczególnie dla młodzieży, być wzorem umiłowania Ojczyzny, nawet za cenę własnego życia. W trudzie nieustannego budowania wolności potrzebna jest także głęboka świadomość własnej historii, wszak "... narody tracąc pamięć, tracą życie ..." - ks. prof. Stanisław Wilk, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pamiętajmy o tym.

Więcej o rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" można przeczytać na blogu Michała Tyrpy- publicysty i prezesa Fundacji Paradis Judaeorum


autor / źródło: wald
dodano: 2008-05-02 przeczytano: 15681 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet