|
Konferencja ENERGOOSZCZĘDNE I ZDROWE BUDYNKIW najbliższy poniedziałek (12 maja br.) o godz. 10:00 w sali nr 9 Instytutu Przyrodniczo-Matematycznego PWSZ w Zamościu przy ul. Zamoyskiego 64 odbędzie się - w ramach programu edukacyjno-informacyjnego "Dom przyjazny" - Konferencja ENERGOOSZCZĘDNE I ZDROWE BUDYNKI.
Na konferencji przedstawione zostaną zagadnienia związane z konsekwencjami zmian w Ustawie Prawo budowlane (z 19 września 2007 roku) spowodowanych obowiązkiem wdrożenia do polskiego prawodawstwa dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Fundacji Poszanowania Energii, NAPE S.A., Banku Ochrony Środowiska i Politechniki Warszawskiej.
Spóźnione o ponad półtora roku wdrożenie prawa unijnego do rodzimego prawodawstwa było ważne i konieczne nie tylko ze względu na nasze członkowstwo w Unii. Polska zobowiązała się również poprzez inne traktaty, np. Protokół z Kioto do np. ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Dyrektywa EPBD to także realizacja stopniowego uniezależniania się członków Unii - poprzez ograniczanie zużycia energii w budynkach - od zewnętrznych źródeł energii. Głównym celem Dyrektywy EPBD a poprzez jej wdrożenie i zmian w ustawie Prawo budowlane jest przede wszystkim budowanie świadomości społecznej w zakresie możliwości poprawy warunków mieszkaniowych oraz znacznego ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją budynków.
Obecnie trwają przygotowania do stworzenia podstaw prawnych do działania audytorów energetycznych. Jesteśmy w przeddzień ogłoszenia rozporządzeń Ministra Infrastruktury opisujących zasady zdobywania uprawnień do wykonywania certyfikacji energetycznej budynków. Coraz więcej deweloperów, administratorów budynków, właścicieli interesuje się certyfikacją. Od stycznia 2009 roku dla każdego nowowybudowanego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku wprowadzanego do obrotu lub podlegającego wynajmowi będzie - raz na 10 lat - określona jego charakterystyka energetyczna. Świadectwo energetyczne (lub inaczej mówiąc: certyfikat) określi wielkość energii - wyrażoną w kWh/m2/rok - niezbędną do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku a więc ogrzaniem, oświetleniem, przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
Ustawodawca wyłączył z obowiązku certyfikacji niektóre rodzaje budynków - zabytki i budynki wykorzystywane do działalności religijnej ale również obiekty służące do rekreacji, małe budynki gospodarcze czy też budynki przemysłowe oraz gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok. Również, ze względu na specyfikę - duża ilość takich samych mieszkań o takich samych parametrach - inaczej wygląda proces certyfikacji budynków wielorodzinnych. Lokale mieszkalne o podobnej powierzchni i usytuowaniu, przeznaczone na sprzedaż lub wynajem będą certyfikowane albo osobno albo będzie im wydawane świadectwo energetyczne na podstawie porównania do mieszkania o takich samych parametrach i wydawane automatycznie.
Świadectwo może zostać wystawione każdemu budynkowi na życzenie właściciela. Ujawnienie rzeczywistego i potwierdzonego przez niezależnego eksperta poziomu zużycia energii może być i zapewne będzie w przypadkach nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie budynków ważnym argumentem np. przy ustalaniu wartości zabezpieczeń kredytów komercyjnych czy hipotecznych.
Konferencja organizowana została przez Narodową Agencję Poszanowania Energii S.A., Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości Lubelszczyzny, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu oraz Konfederację Budownictwa i Nieruchomości.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Departament Rynku Budowlanego i Techniki Ministerstwa Infrastruktury oraz Prezydent Miasta Zamość.
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych.autor / źródło: Ewa Kołtun dodano: 2008-05-06 przeczytano: 3263 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|