|
Twierdzy nie zdobędą. "SZTURM TWIERDZY ZAMOŚĆ A.D. 1648"Zamojskie Bractwo Rycerskie jest organizatorem inscenizacji historycznej "Szturm twierdzy zamojskiej A.D. 1648". Podobnie jak przed trzystu sześćdziesięciu laty, hetman kozacki Bogdan Chmielnicki w dn. od 31.05. do 01.06.br. będzie oblegał Zamość. Załoga twierdzy oraz rycerstwo polskie udaremnią zamiar zdobycia "z marszu" "Tarczy Rzeczypospolitej".
Program inscenizacji historycznej:
Sobota 31.05.2008
Rynek Wielki
12.00 - 12.30
Otwarcie widowiska. Prezentacja Bractw uczestniczących w inscenizacji.
Planty, Kurtyna między Bastionami VI i VII
13.00 - 17.00
Eliminacje do Turnieju Łuczniczego.
Eliminacje do Turnieju Szabli Bojowej.
Turniej Jeździecki: Pokazy sprawności władania Lancą, szablą oraz pokaz umiejętności jeździeckich uczestników turnieju.
17.00 - 18.00
Pokaz Tańca Historycznego oraz Koncert Muzyki Dawnej.
18.30 - 20.00
Inscenizacja: "Szturmu Twierdzy Zamość".
Bitwa pod murami twierdzy pomiędzy obrońcami a wojskami kozacko - tatarskimi, z udziałem wszystkich przybyłych grup rekonstrukcji historycznej, artylerii oraz jazdy.
20.00 - 20.30
Przejście wszystkich uczestników inscenizacji z pochodniami przez zamojską starówkę
Przez cały czas trwania inscenizacji prowadzony będzie Bazar Historyczny. Widzowie będą mogli zwiedzić obóz wojskowego oraz wysłuchać lekcji historii o szturmie na Zamość Bogdana Chmielnickiego z 1648 r.
Niedziela - 1. 06.2008r.
Planty, Kurtyna między Bastionami VI i VII
11.00 - 14.00
Rozpoczęcie drugiego dnia widowiska: Turniej Scenek Historycznych; Finał Turnieju Łuczniczego; Finał Turnieju Szabli Bojowej.
Zabawy Plebejskie - konkursy dla publiczności jak również i uczestników zabawy w rodzaju: rzuty kolczugą czy wałkiem, nawlekanie igły w rękawicy kolczej, rzut włócznią, nauka ładowania i strzelania z armaty, walka na równoważni.
14.00 - 14.30
Inscenizacja: "Odejście wojsk kozacko - tatarskich spod twierdzy".
15.00-16.00
Uroczyste zakończenie inscenizacji, wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursach indywidualnych i grupowych.
Przez cały czas trwania inscenizacji prowadzony będzie Bazar Historyczny, będzie również możliwość zwiedzenia obozu wojskowego oraz wysłuchania lekcji historii.
* * *
Ostatnie boje roku 1648
Zwycięstwo pod Pilawcami uczyniło Chmielnickiego faktycznym panem Ukrainy. Tryumfujący hetman podjął teraz próbę pokonania ostatniej przeszkody na drodze do serca Rzeczypospolitej a więc potężnych twierdz: Lwowa i Zamościa.
* * *
Chmielnicki pod Zamościem
Chrzest bojowy zamojska twierdza przeszła w listopadzie 1648 roku, kiedy to pod mury twierdzy przybyły połączone wojska Bogdana Chmielnickego i Tuhaj - beja. Siły najeźdźców szacowano na kilkanaście tysięcy ludzi. Twierdzy broniło około 4700 ludzi. W mieście schroniło się wielu uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek, a nawet z Rusi, Podola i Wołynia.
5 listopada nieprzyjaciel spalił przedmieścia. Podczas pierwszego oblężenia uwidoczniła się wada konstrukcyjna twierdzy. Kozacy przekopali groblę szczebrzeską i spuścili wodę ze stawu odsłaniając południową część fortyfikacji. Zmusiło to obrońców do skoncentrowania na tym odcinku dużych sił. Chmielnicki nie miał jednak dużych dział pozwalających na zdobycie Zamościa szturmem, poza tym zbliżała się zima, do której oblegający nie byli przygotowani. Natomiast obrońcy nie mogli liczyć na odsiecz, nie posiadali także dostatecznej ilości żywności niezbędnej do wykarmienia załogi i ludności, która szukała schronienia za murami twierdzy.
Dlatego już po 17 dniach zawarto korzystny dla obu stron układ o wypłaceniu przez Zamościan okupu. Za obietnicę 20 000 talarów Chmielnicki zgodził się na zawieszenie broni. Debiut zamojskiej twierdzy nie wypadł zbyt okazale, przyniósł jednak sukces militarny w postaci zatrzymania zwycięskiego pochodu Kozaków. Pomógł również w wyeliminowaniu kilku błędów w przyszłości: rozwiązania problemu śluz i nie wpuszczaniu do miasta zbyt dużej liczby ludzi.
* * *
O tym jak przebiegały wydarzenia z 1648 r. możecie się Państwo dowiedzieć podczas widowisk historycznych: "Szturm Twierdzy Zamość" oraz "Odejście wojsk kozacko - tatarskich spod twierdzy".
Gorąco zapraszamy!
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2008-05-07 przeczytano: 17388 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|