|
"Złota Maska" pojechała do Oświęcimia Zamojskie Lato Teatralne to nie tylko spektakle i przedstawienia. To także różne imprezy towarzyszące, tematyką i wyrazem powiązane z szeroko rozumianą sztuką.
Od pięciu lat w ramach tego zamojskiego kulturalnego przedsięwzięcia odbywają się Zamojskie Spotkania Wokalne "Piosenka w teatralnej masce".
Jest to konkurs dla ludzi młodych, rozpoczynających swoją artystyczną drogę, dla ludzi utalentowanych, o nieprzeciętnej wrażliwości i wybitnych umiejętnościach interpretacyjnych, bo tego wymaga od nich piosenka artystyczna.
Joanna Możdżan - Oświęcimskie Centrum Kultury
By nie tylko zaśpiewać dobrze i czysto wokalnie, ale by trafić poprzez tekst, wyraz, emocje do publiczności. Taką okazję mieliśmy w dniu konkursowym, w którym swoje wykonania zaprezentowało jedenaścioro uczestników. Każdy z nich wykonał po dwa utwory: jeden z tekstem lub muzyką Marka Grechuty, drugi dowolny, w języku polskim, odzwierciedlający ich własne zainteresowania muzyczne. Obok poetyckich piosenek Marka Grechuty, pojawiały się także utwory innych, równie znanych i cenionych polskich twórców, z Agnieszką Osiecką i Janem Kanty Pawluśkiewiczem na czele. W towarzystwie piosenek do tekstów Gałczyńskiego i Mickiewicza znalazły się też utwory autorskie.
Występy młodych artystów oceniało jury w składzie: Marian Opania - przewodniczący, Aldona Krasucka, Grażyna Kawala i Lech Górski - członkowie. Po wysłuchaniu wszystkich konkursowych interpretacji, profesjonalne jury przyznało 3 nagrody pieniężne oraz 4 wyróżnienia. Przy odczytywaniu protokołu z posiedzenia jury Marian Opania podkreślił bardzo wysoki poziom artystyczny uczestników konkursu.
Kinga Nabłonek z Lublina
Laur "Złotej Maski" za I miejsce w 5 Zamojskich Spotkaniach Wokalnych otrzymała Joanna Możdżan z Oświęcimskiego Centrum Kultury za interpretacje piosenek "Pieniądze na bilet" i "Piruet na polnej drodze" M.Grechuty.
Miejsce II zajęła Kinga Nabłonek z Lublina za wykonanie "Ocalić od zapomnienia" oraz "Śpij, bajki śnij". III Miejsce za wykonanie utworów "Nie dokazuj" i "Nie ma jak u mamy" zajął Łukasz Zwolan z Zamościa.
Łukasz Zwolan z Zamościa
Nagrody pieniężne laureatom wręczała z-ca Prezydenta Miasta Zamościa Iwonna Stopczyńska. Wszyscy laureaci otrzymali także zaproszenie do występu na II Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty, który odbędzie się w Zamościu w dniach 6-7 września 2008 r.
Jury przyznało także wyróżnienia:
I wyróżnienie dla Karoliny Bandulet z Warszawy za interpretacje "Niepewność" i "Kaziu, zakochaj się"
II wyróżnienie dla duetu Noemi i Artur Niedźwiedź z Poznania za piosenkę autorską "Jestem"
III wyróżnienie dla Katarzyny Ptasińskiej z Lublina za "Mówiłam żartem" i "Nie dokazuj"
oraz IV wyróżnienie dla Grupy Wokalnej Teatru Nowy Niebieski z Lublina za wykonanie "Nie dokazuj" i "Niepewność".
Obrady Jury
Obok ocen profesjonalnego jury, swoją nagrodę przyznała także publiczność. W zorganizowanym po koncercie głosowaniu faworytem widzów okazał się Łukasz Zwolan. Łukasz ponownie wykonał utwór "Nie ma jak u mamy", a swoim występem poprzedził występ gwiazdy wieczoru, Mariana Opani. Występ przed tak znakomitym artystą, był niewątpliwie dodatkową i niewymierną nagrodą dla młodego artysty z Zamościa. A dla słuchaczy nagrodą była sama możliwość udziału w tak poetyckim i artystycznym koncercie.autor / źródło: Renata Bajak dodano: 2008-06-30 przeczytano: 5087 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|