www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 17 stycznia 2025, w 17 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Antoniego, Rościsława, Mariana, Rosława.
Styczniowe przysłowia: Sieć ostatnią po dąbrowie rozpinają Trzej Królowie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home >


- - - - POLECAMY - - - -




Tygiel Kulturowy - rozmowa z Marią Rzeźniak

Kulturę Wschodu i Zachodu, czyli włoską, Żydów sefardyjskich, Ukraińców i Rosjan zaprezentuje nam podczas VI Zamojskich Spotkań Kultur, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Zamościu. Sztuka, muzyka i poezja wypełni przestrzeń Starego i Nowego Zamościa.
O atrakcjach Zamojskich Spotkań Kulturalnych rozmawiam z Marią Rzeźniak, prezesem PTL Oddział w Zamościu.

- Organizatorzy wybrali cztery, bardzo atrakcyjne narodowości zamieszkujące w przeszlości Zamość. Każda z tych nacji wniosła coś do oblicza naszego miasta. W jaki sposób organizatorzy zbudowali program, by zaintrygował grono widzów?

- Rozpoczęcie imprezy nastąpi już za trzy tygodnie, wieczorem, tuż po finałowym koncercie "II Przeglądu Twórczości Orkiestr Wojskowych". Zebrani słuchacze i sympatycy orkiestr, dla wyciszenia, zostaną zaproszeni do Muzeum Zamojskiego, na spotkanie z dziełami sztuki włoskiej XVI i XVII wieku.
W pięknych wnętrzach ormiańskich kamienic spotkać możemy prawdziwych mistrzów (Carlo Dolci, Francesco Bassano, Pietro Muttoni della Vecchia), oraz poznać loggie watykańskie.
O godzinie 14:00 w podwórzu Muzeum zapraszamy na spotkanie z naukowcem, dziennikarzem z Padwy, dla którego Zamość jest miastem marzeń i do którego, nie licząc kosztów i trudów podróży, przybędzie. Opowie nam o niezwykłej historii galiny padowano (kury padewsko - polskiej) i co się z tym wiąże, peregrynacjach polsko - włoskich w XVI wieku.
Spotkanie z Franco Holzer Salmazo z Padwy, bo o nim mowa, mamy nadzieję, zadowoli nie tylko miłośników historii ale także hodowców kur rasowych, a takich jest niemało. Bardziej artystyczno - historyczny wątek podejmie dr Jacek Feduszka, prezentując medalierów włoskich działających na ziemiach polskich.
O godz. 16: 00 wszystkich chętnych zapraszamy do synagogi zamojskiej, aby tam dowiedzieć się o historii i kulturze Żydów sefardyjskich. Muzyka i śpiewy będą towarzyszyły temu spotkaniu prowadzonemu przez Aleksandrę Bilewicz. Tańce żydowskie będzie można poznać później na warsztatach tanecznych, poprowadzonych w obrębie Rynku Wielkiego. Do tańca zapraszać będzie Karolina Kotowska.
Przyszłość synagogi przedstawi Weronika Litwin z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Wieczorem zapraszamy wszystkich kochających muzykę na koncert do kawiarni "U Włocha", (prawdziwego Italianiczyka), który na dobre zagościł w Zamościu. Podczas koncertu wystąpi zespół "Mosaic", ze specjalnym programem, opartym na tradycyjnych motywach muzycznych z wielu kultur, dla którego inspiracją był Zamość z jego bogatą, wielokulturową historią.
Stąd też obecność instrumentów historycznych i tradycyjnych z innych krajów. Podczas grania poszukujemy wspólnych ścieżek i wspólnego języka dla odległych geograficznie tradycji, które spotykały się kiedyś na rynku w Zamościu.
Ballady i romanse usłyszymy w wykonaniu barda ukraińskiego Vladimira Sydnyuka z Żyromierza. Niektórzy mieli okazje posłuchać śpiewu Vladimira podczas "Majówki ze św. Stanisławem" w Górecku Kościelnym. Natomiast Kapela Bogdana Kijko z Sokala znana jest mieszkańcom Zamościa. W swoim bogatym repertuarze doskonale oddaje klimaty pogranicza kultur. Muzyką, śpiewem i dobrą zabawą kończymy sobotni wieczór.

- Czy uczestnicy Spotkań będą mogli poznać zaułki Starego Miasta?

- Tradycyjnie w niedzielę, przewodnicy z Koła Przewodników PTTK będą oprowadząć po Zamościu. Chętnych do zwiedzania prosimy o zbiórkę: o godz. 10:00, 12:00, 14:00 w Muzeum Zamojskim, skąd pod opieką przewodnika, wyruszymy zwiedzać miasto. Tym razem głównym obiektem zainteresowań będą podwórka i ulice. Zwiedzaniu towarzyszyć będą niespodzianki, które przygotowali młodzi zamościanie, debiutujący autorzy i recytatorzy. "Poetycka ulica", bo tak nazwali swoje działanie młodzi literaci, będzie towarzyszyła zwiedzającym.
Na godzinę 16:00 zaprasza proboszcz Parafii Prawosławnej w Zamościu ks. Witold Charkiewicz, na modlitwę popołudniową zwaną "Wieczernią", do cerkwi przy ulicy Bołtucia 26 w Zamościu. Tam też usłyszymy śpiewy cerkiewne w wykonaniu solistów z katedry prawosławnej z Lublina i obejrzymy wystawę "Utracone piękno architektury sakralnej na Lubelszczyźnie". O historii parafii, cmentarza i o najcenniejszych nagrobkach i osobach spoczywających na cmentarzu przy cerkwi opowie ks. Witold Charkiewicz.
Atmosferę kultury wschodniej i kościoła wschodniego będziemy kontynuować w Muzeum Zamojskim, w sali koncertowej, gdzie historyk sztuki Agnieszka Szykuła opowie o ikonach i sztuce pisania ikon.



Zakończenie Zamojskich Spotkań Kultur nastąpi w Katedrze Zamojskiej, przy obrazie Carlo Dolci: "Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny". Izabela Winiewicz - Cybulska - historyk sztuki wprowadzi nas w klimat sztuki włoskiej, włoskiego renesansu i zamojskiego obrazu.
Podczas VI Zamojskich Spotkań Kultur będzie promowana książka: "Ulicznicy, ulicą by poznać człowieka. Klasycy zamojskich ulic", ZDK, 2008.

- Kto finansuje VI edycję imprezy?

- To partnerzy i zarazem fundatorzy: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Koło Przewodników PTTK w Zamościu, Muzeum Zamojskie, Parafia Katedralna w Zamościu, Parafia Prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy w Zamościu, Parafia Rzymskokatolicka w Górecku Kościelnym i Zamojski Dom Kultury. Wszystkie imprezy w ramach Zamojskich Spotkań Kultur są bezpłatne. Oczywiście można złożyć dowolny datek na Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Zamościu, który jest organizatorem imprezy.

Sponsorem przedsięwzięcia jest Bank BPH


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2008-07-31 przeczytano: 15250 razy.



Zobacz podobne:
     IX Spotkania Kultur: W Zamościu był ich dom... / 2011-08-29
     Sefardyjskie "Zapomniane księżyce" / 2011-08-24
     Muzyka duszy - rozmowa z Anną Jagielską-Riveiro / 2011-08-23
     IX Spotkania Kultur: Rzecz o Hiszpanii / 2011-07-28
     Z życia Tatarów, czyli unijny Zamość - rozmowa z Marią Fornal / 2010-08-19
     Zamojskie Spotkania Kultur - program / 2010-08-03
     Francuscy fortyfikatorzy w Twierdzy Zamojskiej / 2009-09-05
     Wykłady o "królu instrumentów" / 2009-08-29
     Królewna Nutka na polskich dróżkach / 2009-08-24
     VII Zamojskie Spotkania Kultur - 2009 / 2009-08-06
     Galina padowano-polaco, czyli peregrynacje polsko - włoskie / 2008-09-03
     Tajemnica pisania ikon- VI Zamojskie Spotkania Kultur / 2008-08-28
     VI Zamojskie Spotkania Kultur / 2008-07-31
     Graj Cyganie graj - V Zamojskie Spotkania Kultur / 2007-06-22
     Spotkania Kultur w Zamościu - Cyganie cz.1 / 2007-06-19
     Tabor nie jedzie dalej, czyli V Zamojskie Spotkania Kultur / 2007-06-19
     V Zamojskie Spotkania Kultur 2007 / 2007-06-12

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet