www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 25 września 2018, w 268 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Aurelii, Kleofasa, Władysława, Władysławy.
Wrześniowe przysłowia: Jeżeli wrzesień jest ciepły i suchy, pewno październik nie oszczędzi pluchy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

Flaga na maszt. Obchody Święta Wojska Polskiego

Dzień 15-go sierpnia jest Świętem Żołnierza. W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski. /z rozkazu ministra spraw wojskowych nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 r./Czołem żołnierze i kombatanci! Czołem panie pułkowniku! Pododdziały i poczty sztandarowe! Baczność ! Spocznij! Podpułkownik Zbigniew Pazura, Dowódca Garnizonu Zamość wita się z gośćmi uczestniczącymi w Święcie Wojska Polskiego - to komendy z ceremoniału wojskowego.

Później były komendy do dalszej części uroczystości: podniesienia flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Ta część ceremoniału wojskowego określana jest Meldunkiem do rozpoczęcia uroczystości.

Kolejnym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia br. było odczytanie rozkazu w sprawie mianowań w uznaniu za zasługi dla obronności kraju, za długoletnia pracę zawodową oraz mianowania na kolejne stopnie wojskowe. Wręczenia aktów mianowań dokonali: ppłk. Zbigniew Pazura i Marcin Zamoyski Prezydent miasta Zamościa.Były podziękowania za pełną zaangażowania postawę w realizacji zadań obronnych na rzecz 3 zamojskiego batalionu zmechanizowanego oraz ofiarne wykonywanie obowiązków na zajmowanych stanowiskach.

Szeregowym nadterminowym gratulowano wspaniałej postawy, składano życzenia dalszych sukcesów w służbie i pracy, dobrego zdrowia oraz dużo szczęścia i pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym wyróżniając ich mianowaniem na kolejny stopień wojskowy. Podkreślono, że wszyscy mianowani tworzą nową jakość sił zbrojnych Polski. Następnie Dowódca Garnizonu Zamość ppłk. Zbigniew Pazura wygłosił okolicznościowe przemówienie, mówiąc m.in.:

- Pamięć jest naszym obowiązkiem. To święto całego narodu, wszystkich Polaków. Suwerenności i wolności nikt nie dał nam na zawsze.Uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojska Polskiego jest także Świętem batalionu, ustanowionym na dzień 14 sierpnia dla 3 Brygady Ochrony Terytorialnej, jest dziedziczeniem tradycji przez podporządkowany 3 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów w Lublinie 3 batalion zmechanizowany w Zamościu.

Współcześni żołnierze godni są swoich poprzedników - podkreślił w wypowiedzi ppłk. dypl. Zbigniew Pazura. Dowódca Garnizonu Zamość wyraził podziękowania kombatantom za godna postawę polskiego żołnierza.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się Apel pamięci.

- Pochylmy głowy i serca, przepełnione pamięcią dla tych, którzy złożyli ofiarę życia w obronie niepodległej Ojczyzny. Stańcie do Apelu!

Trzykrotne salwy honorowe uczciły 88 rocznicę Cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego.Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na płycie na Rynku Wielkim, upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

Padła komenda dla pododdziałów i pocztów sztandarowych o rozpoczęcie defilady wojskowej.

Prowadzący ceremoniał wojskowy ppłk. Marek Kwiecień zaprosił gości i uczestników uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego na okolicznościową wystawę historyczną "Od Grunwaldu po Krasnobród", czyli od 1410 do 1939 roku.

Fresk historyczny, czyli Wojsko Polskie na przestrzeni wieków zaprezentował w swoich obrazach Stanisław Bodes, malarz batalista z Hrubieszowa w podcieniach Rynku Wielkiego. Przez ponad czterdzieści lat namalował kilkaset obrazów sławiących oręż polski. Rycerzom, husarom, ułanom i żołnierzom poświęcił całą swoja twórczość.Przebieg historycznych zdarzeń pokazanych na obrazach - od Bitwy pod Koronowem w 1410 roku do Bitwy pod Krasnobrodem w 1939 r. relacjonowali konsultanci/partnerzy projektu patriotycznego - historycy: dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego w Zamościu oraz dr Jacek Krzysztof Danel z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. O godzinie 12.00 w Katedrze Zamojskiej odbyła się Uroczysta Msza Św. z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Święta 3 batalionu zmechanizowanego w Zamościu.

* * *

Redakcja portalu niniejszym składa serdeczne podziękowania harcerkom: Agnieszce Kawałko i Justynie Niemczuk z 198 Zamojskiej Środowiskowej Drużyny Wędrowniczej "Beznazwy" i Aleksandrze Cios z 33 Drużyny Starszoharcerskiej "Niewidzialni" oraz żołnierzom z 3 batalionu zmechanizowanego za pomoc w realizacji wystawy z okazji Święta Wojska Polskiego.

Dziękujemy wszystkim osobom, które udzieliły nam wsparcia w działaniach na rzecz rozmiłowania w historii naszego kraju i złożeniu hołdu mundurowi polskiemu.

* * *

W dniu 15.08.2008r. w ramach uroczystości realizowane były zadania związane z promocją Wojsk Lądowych poprzez zorganizowanie punktu informacyjnego wraz z PŻW oraz WKU oraz rozpowszechnianie folderów i ulotek o Wojskach Lądowych i możliwości pracy w korpusie szeregowych zawodowych.* * *

O ważnych bitwach polskich i dowódcach w ocenie historyków już w następnym artykule.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2008-08-17 przeczytano: 2280 razy.Zobacz podobne:
     Kwalifikacja wojskowa rocznika 1992 / 2011-03-28
     Zmiana dowódcy zamojskiego batalionu / 2009-03-17
     Zatęsknili za wojenką / 2009-02-26
     Lasowce 1943-2009 / 2009-02-04
     Mityczne bitwy polskie w ocenie historyków / 2008-08-21
     Żołnierskie medale i mianowania / 2008-08-18
     Przemówienie Dowódcy Garnizonu Zamość z okazji Święta Wojska Polskiego / 2008-08-18
     Zbrojni i ułani na Rynku Wielkim w Zamościu / 2008-08-14
     Obchody Święta Wojska Polskiego / 2008-08-08
     Bitwa Warszawska / 2007-08-14
     15 sierpnia - Dzień Bohaterów, Dzień Ojczyzny / 2007-08-14
     Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 3 Zamojskiej Brygady Obrony Terytorialnej / 2007-08-09

Warto przeczytać:
     "Wydarzenia Zielonogórskie 1960 - Bitwa o Dom Katolicki" najlepszym filmem 6. ZFF "Spotkania z historią" / 2018-08-18
     6. ZFF: Pamięci ofiar ludobójstwa "Niedokończone msze wołyńskie" / 2018-08-20
     Święty Sebastian w Zakątku Leśmiana - skandale w sztuce muszą być / 2018-09-17
     Zainaugurowano 6. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" / 2018-08-16
     "Ikebana rymowana", czyli zaprzedany fraszce Marian Kaczmarczyk / 2018-09-17- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet