|
Flaga na maszt. Obchody Święta Wojska Polskiego Dzień 15-go sierpnia jest Świętem Żołnierza. W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski.
/z rozkazu ministra spraw wojskowych nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 r./
Czołem żołnierze i kombatanci! Czołem panie pułkowniku! Pododdziały i poczty sztandarowe! Baczność ! Spocznij! Podpułkownik Zbigniew Pazura, Dowódca Garnizonu Zamość wita się z gośćmi uczestniczącymi w Święcie Wojska Polskiego - to komendy z ceremoniału wojskowego.
Później były komendy do dalszej części uroczystości: podniesienia flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Ta część ceremoniału wojskowego określana jest Meldunkiem do rozpoczęcia uroczystości.
Kolejnym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia br. było odczytanie rozkazu w sprawie mianowań w uznaniu za zasługi dla obronności kraju, za długoletnia pracę zawodową oraz mianowania na kolejne stopnie wojskowe. Wręczenia aktów mianowań dokonali: ppłk. Zbigniew Pazura i Marcin Zamoyski Prezydent miasta Zamościa.
Były podziękowania za pełną zaangażowania postawę w realizacji zadań obronnych na rzecz 3 zamojskiego batalionu zmechanizowanego oraz ofiarne wykonywanie obowiązków na zajmowanych stanowiskach.
Szeregowym nadterminowym gratulowano wspaniałej postawy, składano życzenia dalszych sukcesów w służbie i pracy, dobrego zdrowia oraz dużo szczęścia i pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym wyróżniając ich mianowaniem na kolejny stopień wojskowy. Podkreślono, że wszyscy mianowani tworzą nową jakość sił zbrojnych Polski.
Następnie Dowódca Garnizonu Zamość ppłk. Zbigniew Pazura wygłosił okolicznościowe przemówienie, mówiąc m.in.:
- Pamięć jest naszym obowiązkiem. To święto całego narodu, wszystkich Polaków. Suwerenności i wolności nikt nie dał nam na zawsze.
Uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojska Polskiego jest także Świętem batalionu, ustanowionym na dzień 14 sierpnia dla 3 Brygady Ochrony Terytorialnej, jest dziedziczeniem tradycji przez podporządkowany 3 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów w Lublinie 3 batalion zmechanizowany w Zamościu.
Współcześni żołnierze godni są swoich poprzedników - podkreślił w wypowiedzi ppłk. dypl. Zbigniew Pazura. Dowódca Garnizonu Zamość wyraził podziękowania kombatantom za godna postawę polskiego żołnierza.
Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się Apel pamięci.
- Pochylmy głowy i serca, przepełnione pamięcią dla tych, którzy złożyli ofiarę życia w obronie niepodległej Ojczyzny. Stańcie do Apelu!
Trzykrotne salwy honorowe uczciły 88 rocznicę Cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego.
Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na płycie na Rynku Wielkim, upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.
Padła komenda dla pododdziałów i pocztów sztandarowych o rozpoczęcie defilady wojskowej.
Prowadzący ceremoniał wojskowy ppłk. Marek Kwiecień zaprosił gości i uczestników uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego na okolicznościową wystawę historyczną "Od Grunwaldu po Krasnobród", czyli od 1410 do 1939 roku.
Fresk historyczny, czyli Wojsko Polskie na przestrzeni wieków zaprezentował w swoich obrazach Stanisław Bodes, malarz batalista z Hrubieszowa w podcieniach Rynku Wielkiego. Przez ponad czterdzieści lat namalował kilkaset obrazów sławiących oręż polski. Rycerzom, husarom, ułanom i żołnierzom poświęcił całą swoja twórczość.
Przebieg historycznych zdarzeń pokazanych na obrazach - od Bitwy pod Koronowem w 1410 roku do Bitwy pod Krasnobrodem w 1939 r. relacjonowali konsultanci/partnerzy projektu patriotycznego - historycy: dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego w Zamościu oraz dr Jacek Krzysztof Danel z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu.
O godzinie 12.00 w Katedrze Zamojskiej odbyła się Uroczysta Msza Św. z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Święta 3 batalionu zmechanizowanego w Zamościu.
* * *
Redakcja portalu niniejszym składa serdeczne podziękowania harcerkom: Agnieszce Kawałko i Justynie Niemczuk z 198 Zamojskiej Środowiskowej Drużyny Wędrowniczej "Beznazwy" i Aleksandrze Cios z 33 Drużyny Starszoharcerskiej "Niewidzialni" oraz żołnierzom z 3 batalionu zmechanizowanego za pomoc w realizacji wystawy z okazji Święta Wojska Polskiego.
Dziękujemy wszystkim osobom, które udzieliły nam wsparcia w działaniach na rzecz rozmiłowania w historii naszego kraju i złożeniu hołdu mundurowi polskiemu.
* * *
W dniu 15.08.2008r. w ramach uroczystości realizowane były zadania związane z promocją Wojsk Lądowych poprzez zorganizowanie punktu informacyjnego wraz z PŻW oraz WKU oraz rozpowszechnianie folderów i ulotek o Wojskach Lądowych i możliwości pracy w korpusie szeregowych zawodowych.
* * *
O ważnych bitwach polskich i dowódcach w ocenie historyków już w następnym artykule.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2008-08-17 przeczytano: 15434 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|