|
"Pieśń patriotyczna" na Warsztatach Ilustratorów w KrasnobrodzieW dniach 1-14 września 2008r. w Krasnobrodzie odbywają się warsztaty ilustratorów, w których uczestniczą znani i lubiani ilustratorzy książek dla dzieci i młodzieży.
Nawiązują one do tradycji spotkań przedstawicieli tej dziedziny sztuki organizowanych w Krasnobrodzie od 1984 roku, kiedy to z inicjatywy Marii Grażyny Szpyra, ówczesnej dyrektor zamojskiego BWA odbył się tu pierwszy Ogólnopolski Plener Ilustratorów.
W ciągu prawie ćwierć wieku przyjeżdżali do Krasnobrodu najwybitniejsi polscy ilustratorzy, laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie "polskiej szkoły ilustracji".
Po kilkuletniej przerwie, w roku 2006r. ilustratorzy powrócili do Krasnobrodu. Tym razem na spotkanie w nieco innej formule, tj. warsztatów zorganizowanych przez Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Patriotyzm Jutra". Efektem tych warsztatów była wystawa pt. "Korczak i jego dzieło", prezentowana do dziś w wielu galeriach na terenie całej Polsce oraz album towarzyszący wystawie, wydany pod tym samym tytułem.
W 2007 i 2008 roku ilustratorzy przyjechali do Krasnobrodu ponownie, tym razem na zaproszenie Burmistrza Krasnobrodu i Krasnobrodzkiego Domu Kultury.
Tematem tegorocznych warsztatów ilustratorów są pieśni, które towarzyszyły nam w drodze do niepodległości - pieśni wojenne, przede wszystkim legionowe, tworzone w oddziałach Józefa Piłsudskiego i te, które powstały i były śpiewane przed 1914 rokiem. Uzupełnieniem będą pieśni patriotyczne z różnych okresów, które cieszyły się największym szacunkiem Polaków, a po odzyskaniu niepodległości pretendowały do roli hymnu narodowego. Temat podjęty jest w związku z obchodzoną w tym roku 90-tą rocznicą niepodległości oraz zbliżającą się 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Kierownictwo artystyczne nad warsztatami objął, podobnie jak w roku ubiegłym profesor Janusz Stanny - wybitny artysta, ilustrator, współtwórca "polskiej szkoły ilustracji", wychowawca kilkudziesięciu roczników studentów, promotor blisko 250 prac dyplomowych. Jego twórczość uhonorowana została wieloma nagrodami w dziedzinie ilustracji, plakatu i rysunku satyrycznego.
Funkcję kuratora pleneru pełni p. Maria Grażyna Szpyra - były wieloletni dyrektor BWA w Zamościu, od ponad 25 lat zajmująca się promocją polskiej ilustracji w kraju i za granicą, inicjatorka plenerów organizowanych w Krasnobrodzie, osoba mająca ogromne doświadczanie w realizacji tego typu przedsięwzięć.
Uczestnikami warsztatów są znani polscy ilustratorzy książek dla dzieci i młodzieży, laureaci liczących się w świecie nagród i wyróżnień: Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, prof. Rafał Strent, prof. Mieczysław Wasilewski, Elżbieta Gaudasińska, Krystyna Michałowska, Halina Zakrzewska-Zaleska, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Joanna Zimowska-Kwak, Wanda i Bogusław Orlińscy, Jolanta Marcolla, Artur Gołębiowski, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Elżbieta Wasiuczyńska, Hanna Grodzka-Nowak, Anna Sędziwy, Katarzyna Stanny.
Mamy nadzieję, że podobnie jak i w latach ubiegłych ilustracje będące efektem warsztatów złożą się na wystawę, która pokazywana będzie w wielu galeriach na terenie kraju.
Tradycyjnie już warsztatom towarzyszy wystawa prac prof. Janusza Stannego. Tym razem będzie to wystawa pt. "Tęskniąc za Krasnobrodem", zawierająca 25 prac powstałych podczas wielokrotnych pobytów Profesora w Krasnobrodzie, a przedstawiających nieistniejącą już architekturę Krasnobrodu oraz pejzaże.
Wernisaż wystawy odbył się w dniu 4 września 2008r. o godz. 17.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
autor / źródło: Mariola Czapla dodano: 2008-09-14 przeczytano: 13906 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|