|
Cantilena znaczy piosenka - rozmowa z Katarzyną BubelląFunkcjonujący od 1998 roku Zespół wykonuje utwory a capella z towarzyszeniem instrumentów. W repertuarze posiada utwory religijne i świeckie polskich i zagranicznych kompozytorów ostatnich epok; od średniowiecza do współczesności.
Zespół uczestniczy w wielu przedsięwzięciach ogólnomiejskich. Od jedenastu lat jest także organizatorem Festiwalu "Muzyka Renesansu".
Zamojski Zespoł Wokalny "Cantilena Camerata", działający przy Zamojskim Domu Kultury występuje w składzie: Kinga Kot i Małgorzata Koczułap - sopran, Urszula Jarocka i Katarzyna Bubella - alt, Wiesław Jarocki - tenor oraz Piotr Koczułap i Tomasz Kowalewski - bas.
Po koncercie festiwalowym o powody organizacji Festiwalu Muzyka Renesansowa pytam Katarzynę Bubellę, założycielkę Zespołu.
- Przyjechałam z Gdańska do miasta, które jest "Perłą Renesansu". A ponieważ kocham śpiewać i założyłam chór, to chciałam zrobić coś związanego z renesansem. Mnie to fascynuje. Spotkałam ludzi, którzy tak jak ja, kochają śpiewać. Spotykamy się od kilku lat dwa razy w tygodniu, po to by śpiewać. Nikt nam za to nie płaci. Chcemy propagować muzykę renesansu w mieście, w którym publiczność powinna być obyta z tą kulturą, ale też wychodzić na zewnątrz, nawiązywać kontakty z ludźmi w Polsce, promować miasto, jako renesansowe.
- W tym roku zmieniliśmy konwencję z patetycznej, religijnej, kościelnej na lżejszą, ponieważ w każdej epoce dzielono muzykę na poważną i rozrywkową, tą dla Pana Boga i tą, przy której się tańczyło. Dziś pokazaliśmy średniowiecze i renesans rozrywkowy, a barok jest zawsze refleksyjny. Taki koncert staje się interesujący dla każdego, tych zajmujących się zawodowo muzyką i uczniów, by uporządkować stylistykę muzyki dawnej, która jest bardzo trudna.
Przy organizacji koncertu przydało się pedagogiczne podejście Katarzyny Bubelli, która uczy muzyki. Wszechstronnie wykształcona Katarzyna zapewniała, że takiej muzyki bez wątpienia słuchano na dworze Jana Zamoyskiego, ponieważ Zamość od początku stawał się stolicą kulturalną Polski na równi z Krakowem i Lwowem. Tutaj działał Mikołaj Gomółka, tutaj powstał "Kancjonał zamojski". Byli tutaj "muzycy z najwyższej półki".
* * *
Zespół "Cantilena Camerata" działa dzięki przychylności Stanisława Rudego i Zamojskiego Domu Kultury, który przygarnął ludzi chcących śpiewać, pod swoje opiekuńcze skrzydła. Festiwal Muzyka Renesansu został połączony z "Muzykaliami", na zasadzie "duży może więcej".
Katarzyna Bubella - muzykolog, organista i pianistka, a także pedagog zachęciła innych, już amatorów by wspólnie śpiewać. Urszula Jarocka to nauczyciel biologii w II LO. Małgosia Koczułap - pedagog nauczania początkowego z własnym sklepem z telefonami komórkowymi i odzieżą oraz dekoracja wnętrz. Tomasz Kowalewski - specjalista ds. zarządzania i marketingu w PGE Dystrybucja Zamość, Wiesław Jarocki - pedagog, lubi muzykę i czasem dyryguje - uczy wychowania fizycznego oraz muzyki i Kinga Kot - prowadzi skup złomu.
To amatorzy, znakomici amatorzy chciałoby się dodać.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2008-10-30 przeczytano: 18226 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|