www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 16 stycznia 2025, w 16 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marcelego, Włodzimierza, Bernarda.
Styczniowe przysłowia: Kiedy w styczniu lato, w lecie zimno za to. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home >


- - - - POLECAMY - - - -




Drugie życie oficyny Ratusza

Wszystko dla klienta, czy raczej interesanta Urzędu Miasta Zamość. Po kilkunastu miesiącach prac archeologicznych, budowalnych, remontowych, konserwatorskich i wyposażeniowych, w piątek, (14.11.) odbyło się uroczyste przekazanie oficyny Ratusza urzędnikom i mieszkańcom Zamościa. Czerwoną wstęgę, w asyście Iwonny Stopczyńskiej i Tomasza Kossowskiego - wiceprezydentów, z dumą przecinał Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa.

Bez wątpienia jest powód do dumy. Miastu i turystom przybył kolejny odrestaurowany obiekt. Już od kilku dni, pokoje biurowe w najlepszych standardach, przejęli w użytkowanie pracownicy dwóch Wydziałów Urzędu Miasta - Wydziału Finansowego i Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego.

Po obiekcie oprowadzali dyrektorzy wydziałów, które zostały ulokowane w zmodernizowanej oficynie. Goście zaglądali i oglądali wszystkie zakamarki, łącznie z archiwum i piwnicami.

Zddecydowanie poprawiły się warunki pracy urzędników. O taki stan rzeczy zadbało Biuro Projektowe z Krakowa. Przestronne, wygodne pokoje, nowoczesne meble, wszystko "prosto z igły". Niejako automatem poprawiła się jakość obsługi klientów, załatwiających formalności w tych wydziałach. Najczęściej odwiedzane miejsca - kasa ogólna i kasa podatki usytuowano jak najoptymalniej, czyli na parterze obiektu (pokoje nr 105 i 110). Szyby zgodnie z wymogami - kuloodporne.

Na tym samym poziomie znalazły się także komórki Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego: dowody osobiste - obsługa interesanta i ewidencja ludności - obsługa interesanta. Miejski Rzecznik Konsumentów urzęduje w pokoju nr 204.

W ramach prac budowlano - modernizacyjnych rozbudowano strych oficyny i wygospodarowano kilkanaście pokoi. Duże okna od strony dziedzińca, tym samym od korytarza powodują, że pod obserwacją jest całe miejsce pracy urzędnika. Sądzę, że latem niejednokrotnie zagości tam słońce. Na rozbudowanym II piętrze znalazły miejsce te komórki Wydziału Finansowego, do których interesant raczej nie zagląda.

Oficyna otrzymała nowe życie. W czasach Królestwa Polskiego, kiedy gmach ratusza poddano oszpecającej przebudowie w l. 1823-25, a na jego zapleczu od strony północnej, na miejscu dawnych jatek wzniesiono piętrowy budynek więzienny z okazałą bramą. Po licznych przeróbkach zatracił swój surowy wygląd miejsca, któremu patronowała bezlitosna Temida.

Remont oficyny został zrealizowany w ramach II Etapu rewitalizacji Starówki zamojskiej, którego koszt wyniósł 2700tys. zł. Wartość wyposażenia wraz z aranżacją wnętrz zamknęła się kwotą 430 tys. zł.

W uroczystym otwarciu oficyny udział wzięli licznie zgromadzeni radni na czele z przewodniczącym Rady Miasta Wojciechem Matwiejczukiem, dyrektorzy wydziałów, wykonawcy projektu oraz przedstawiciele mediów.

Już na poziomie piwnic ujawnił się jeszcze jeden gość, prof. Maciej Pawlicki, uczeń prof. W. Zina, od pięćdziesięciu lat zajmujący się Zamościem i jego historią. Wykłada historię architektury na Politechnice Krakowskiej i równocześnie w WSZiA w Zamościu.

- Takie okno jest zachowane w dolnej części w bastionie trzecim, odkrywane przez archeologów- usłyszałam słowa profesora.

Jeszcze nie tak dawno była tutaj woda, zawilgocone pomieszczenia zostały osuszone. Tu będzie część ekspozycyjna. W podziemiach także kanał odpływowy, wykonany z cegły. Jak objaśnia prof. Pawlicki - ponieważ grunt był lichy, były filary, łuki, a nich górne partie muru. Na trasie naszego zwiedzania jest jeszcze studnia/zbiornik do zbierania wody deszczowej na wypadek pożaru, żeby obiekt ratusza na wypadek wojny mógł się bronić. Obiekt, jak określa profesor, może pochodzić z XVII w.

- Zapewne będę tutaj przyprowadzał studentów, żeby im pokazywać i historię budownictwa, ale i historię kultury polskiej, historię Zamościa - przyobiecał prof. Pawlicki.

Jest jeszcze studnia do gromadzenia wody gruntowej. W okolicy Zamościa było jej pełno, bo był to spływ dwóch rzek Łabuńki i Topornicy. Na głębokości ok. 40 metrów było lustro wody krystalicznie czystej, przesączonej przez warstwy filtracyjne wapienne. Doskonała woda do picia. Dziś studnia jest pusta.

* * *

Modernizacja obiektu oficyny została przeprowadzona z myślą o mieszkańcach naszego miasta - mówiła dyrektor Wydziału Finansowego. Pracownicy/urzędnicy - użytkownicy są szalenie zadowoleni. Intencją podstawową było to, żeby zamościanie, którzy licznie odwiedzają te biura - płacą podatki, wymieniają dowody osobiste, dokonują meldunku mieli wygodę, aby przychodzili tu z przyjemnością.

Pomagali wszyscy: Prezydent Zamościa zaproponował radnym, aby ponieść wydatek dość znaczący. Radni zatwierdzili projekt do realizacji. Potem pojawiły się wszystkie ekipy - projektanci, wykonawcy, projektanci wnętrz. Wiele osób miało swój udział w dziele modernizacji oficyny Ratusza. Efekt prac jest imponujący. Biura stają się wizytówką Urzędu Miasta.

Wypowiedź uzupełnił Marcin Zamoyski, że nie tylko mieszkańcy miasta, także pracownicy są wreszcie zadowoleni, że pracują w normalnych warunkach. Cieszy fakt, że w mieście przybył "kawałek ładnej architektury", powiększonej o nadbudowę, która nie zeszpeciła budynku.

Prezydent nie chciał romawiać w tak uroczystej chwili o pieniądzach, czyli kosztach inwestycji. Usłyszałam natomiast, że rozpoczyna się odkopywanie głównej części Ratusza. Oczekiwania są takie, że tam będą okazałe podziemia, które są zniszczone, zasypane przez lata, bo nikt o tym nie myślał, żeby to odsłonić i pokazać.

Natomiast już wiosną w piwnicach oficyny zafunkcjonuje muzeum. Jak deklaruje Marcin Zamoyski - każda sala będzie miała swoje przeznaczenie: dla miast partnerskich, dla "wilków morskich" - pani Gąsiorowska już na nią oczekuje; także sala Roztocza. Wszystkie pamiątki i upominki Ratusza znajdą tutaj swoje miejsce, także te, które Marcin Zamoyski otrzymał w ostatnich sześciu latach. Niezależnie od funkcjonowania Urzędu i w soboty może to być otwarte dla zwiedzania przez turystów. Cieszy się Prezydent, że w ten sposób przybywa jeszcze jedna atrakcja, która pozwala zatrzymać turystę na dłużej w Zamościu.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2008-11-17 przeczytano: 16142 razy.



Zobacz podobne:
     "Kryształowa Cegła" dla Zespołu Fortecznego Bramy Szczebrzeskiej / 2009-12-13
     Rynek Wielki w Zamościu najpiękniejszy w Polsce / 2009-12-13
     Zamość się zapożycza / 2009-10-27
     Kolejne remonty na Starym Mieście już wkrótce / 2009-10-26
     Zamość - Miasto Europejskie / 2009-10-23
     Twierdza odsłania swoje tajemnice / 2009-04-27
     Krótki przewodnik po budżecie miasta / 2009-02-24
     Zamojska Strefa Ekonomiczna / 2009-02-09
     Zamość miasto inwestycji / 2009-02-08
     Strategia Kultury Zamościa na celowniku / 2009-01-16
     "Strategii rozwoju kultury Zamościa" ciąg dalszy. Konsultacje społeczne / 2009-01-03
     Kryształowa Cegła dla Zamościa / 2008-12-12
     Rozmowa z Tomaszem Kossowskim - wiceprezydentem Miasta Zamość / 2008-11-21
     Zamojski Park najpiękniejszym parkiem w Polsce! / 2008-11-05
     Wiwat Turysta, Wiwat Turystyczny Stan! / 2008-11-03
     Strategią w kulturę Zamościa / 2008-10-15
     Zamojskie Miasteczko Ruchu Drogowego wyróżnione / 2008-10-09
     Kazimierz Wielki honoruje twierdzę Zamość / 2008-09-30
     Za lub przeciw- Muzeum Fortyfikacji i Broni / 2008-08-27
     Wizyta w partnerskim Loughborough / 2008-08-19

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet