|
Podkarpacki Horyniec- Zdrój w sezonie jesienno-zimowymUzdrowiska, kurorty oraz spa, są w Polsce coraz popularniejsze. Oferują nowoczesne metody zabiegów połączone z optymalnym wykorzystaniem walorów zdrowotnych. Jeśli dodać do tego malowniczy krajobraz miejscowości, w której znajduje się kurort, jej historię i architekturę uzyskamy jednocześnie atrakcyjne miejsce na spędzenie wolnego czasu.
Najwięcej miejscowości uzdrowiskowych w Polsce położnych jest w województwie dolnośląskim, niewiele mniej w małopolskim i zachodniopomorskim. Większość z nich spełnia europejskie normy i standardy i jest wpisana na listę uzdrowisk.
Kościół zdrojowy św. Jakuba Strzemie
Jedną z miejscowości uzdrowiskowych województwa podkarpackiego (obok Iwonicza Zdroju, Rymanowa-Zdroju i Polańczyka) jest najbardziej wysunięty na wschód Horyniec-Zdrój. Miasteczko leży tuż przy granicy z Ukrainą, nad strumieniami Gliniańcem i Radrużką, będącymi źródłem wód bogatych w zasoby zdrowotne i smakowe. Dla turystów atrakcyjnym walorem tego miasteczka jest jego przygraniczne położenie. Przemierzając trasę w kierunku Horyńca z której bądź strony trafimy po drodze na zabytkowe, drewniane i murowane cerkwie, (będące również obecnie ośrodkami życia parafialnego), porosłe mchem wielowiekowe krzyże wykonane z piaskowca bruśnieńskiego, (nazwa pochodzi od miejscowości w której wydobywano surowiec) kościoły rzymskokatolickie oraz rezydencje byłych właścicieli tych miejscowości. Sam Horyniec jest położony w pewnej odległości od innych ośrodków życia społecznego. 15 kilometrów od uzdrowiska leży Narol w którym znajduje się niespełna 300-letni pałac, a 35 kilometrów dalej Lubaczów z mieszczącym się w zabytkowym budynku spichlerza dworskiego Muzeum Regionalnym.
Pałac Ponińskich (XVIII-XX w)
Horyniec, jako miejscowość uzdrowiskowa został odkryty przez swego właściciela - Aleksandra Franciszka Oskara Ponińskiego, fundatora i założyciela teatru dworskiego oraz pokaźnej biblioteki w tej miejscowości. Dzięki inicjatywom Ponińskiego pod koniec XIX wieku w Horyńcu założono pierwsze dosyć skromne uzdrowisko w ...karczmie. Po kilkunastu latach funkcjonowania kurortu, tzw. Zakładu Siarczonego (nazwa pochodzi od wody siarkowej w tej miejscowości) zyskało on rozgłos w kraju i zagranicą. W roku 1923 w Horyńcu utworzono funkcjonujący do dziś Park Zdrojowy. Dla kuracjuszy wybudowano wille i pensjonaty: Aleksandrówka, Kalikstówka, Lwowianka, Józefinka i Rzeszowianka. Większość z nich została zniszczona podczas walk II wojny światowej.
Obecnie na terenie uzdrowiska znajduje się 14 źródeł o osobliwych nazwach Róża III i Róża IV, pochodzących od imienia księżnej Róży, córki i żony kolejnych właścicieli. Krajobraz uzdrowiska w Horyńcu ma swój początek w latach 50. wówczas to zaadoptowano na ośrodek dla kuracjuszy pałac wybudowany na początku XX wieku. Do "Bajki", bo tak nazwano sanatorium zmierza się przez aleję starych wiśni i modrzewi, mijając po drodze zabudowania dworskie, stajnie i wozownie. Wieżyczki z nieotynkowanej cegły, herby kolejnych właścicieli i fundatorów pałacu nad wejściami oraz zabytkowe odrzwia i okiennice... miejsce faktycznie barwne. Horyniec-Zdrój dysponuje również innymi pensjonatami, w których funkcjonują zakłady przyrodolecznicze i pijalnie wód mineralnych.
Pałac Ponińskich (XVIII-XX w)
Wśród zabiegów stosowane są kąpiele siarczkowe, kąpiele kwasowęglowe i zawijanie borowinowe. W jednym z uzdrowisk jest prowadzona produkcja wody mineralnej o nazwie "HETMAŃSKA".
Horyniec jest niewielką, ale atrakcyjną miejscowością, ze względu na wspomniane położenie. Dla turystów chętnych, by zapuścić się w tereny Roztocza Wschodniego na rowerze warte polecenia są szlaki rowerowe prowadzące przez charakterystyczne dla tych terenów drogi z przydrożnymi kapliczkami i innymi wodoleczniczymi źródłami. Miasteczko Horyniec to także dobra baza wypadowa dla turystów do zwiedzania położnego ok. 60 km. dalej Lwowa, Leżajska i Zamościa.
Zarówno w sezonie letnim, jak i w jesienno-zimowym Horyniec jest czynny, w panelu kulturowo-rozrywkowym znajdują się wycieczki do wspomnianych miast, atrakcją są kuligi, biesiady i spotkania przy ogniskach.autor / źródło: Agnieszka Szykuła dodano: 2008-11-20 przeczytano: 3591 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|