|
Uczniowie na scenie. Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2008I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zamościu zdobyło Grand Prix Młodzieżowych Spotkań Teatralnych 2008 - II Przeglądu Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Zamojskiego.
Do rywalizacji przystąpiła młodzież reprezentująca cztery szkoły Zamojszczyzny - Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu, II Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zamościu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu.
W porównaniu do ubiegłorocznego Przeglądu było to o jedną grupę mniej, a tylko dwie szkoły mogą poszczycić się uczestnictwem w obu Przeglądach.
Są to II Liceum Ogólnokształcące- zwycięzca pierwszej edycji oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1- gospodarze.
Ale jak mówią znawcy tematu nie ilość jest ważna, lecz jakość. Choć patrząc z drugiej strony, szkoda, że odzew był raczej niewielki, tym bardziej, że Przegląd się rozwija.
W ubiegłym roku wystawiane spektakle były trochę stereotypowe. Grupy teatralne przygotowały w dużej mierze widowiska tradycyjne.
Dlatego też najlepiej ocenionym okazał się być zespół, który wszedł w nowatorską formę.
- Wydaje mi się, że Przegląd żyje i co najważniejsze rozwija się. W tym roku widać już było poszukiwania, tak by widowiska wnosiły coś nowego. Np. "Dziady", które zostały w tym roku pokazane były "Dziadami młodzieżowymi". Atmosfera tego nie była tradycyjna, stereotypowa. Sztuka była zrobiona po młodzieżowemu. I to jest bardzo dobrą tendencją - powiedział Waldemar Zakrzewski, przewodniczący jury zarówno pierwszego jak i drugiego Przeglądu.
Wspomniane "Dziady cz. 2" w opracowaniu Agnieszki Puchacz i Joanny Bosiak wystawił Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.
Zespół Teatralny "Maska" z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu przygotował spektakl "Mickiewicz wciąż żywy" w opracowaniu Marty Zarębskiej i Agnieszki Karpińskiej. Był to montaż słowno - muzyczny na podstawie twórczości Adama Mickiewicza.
Ubiegłoroczni laureaci - Grupa Teatralna "Ego" z II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu - zaprezentowali sztukę "Spotkanie z ciszą" w opracowaniu Marty Ostrowskiej i Andrzeja Pogudza. Młodzi aktorzy starali się przekazać widzom wartości, które kierują życiem człowieka.
Przedstawienie "Bajka" w opracowaniu Agnieszki Oseły przygotowała grupa z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu. Była to opowieść o dorastaniu, przyjaźni, miłości i samotności, o dylematach i wyborach młodych ludzi szukających swego miejsca w dzisiejszym świecie.
Jury, w skład którego weszli Waldemar Zakrzewski wieloletni dyrektor Teatru Młodych, obecnie przekształconego w Teatr Realny oraz Elżbieta Jawor z Młodzieżowego Domu Kultury, oceniało przede wszystkim sposób w jaki młodzież podeszła do tekstu, do problemu.
Brane były również pod uwagę wszystkie wymogi sztuki teatralnej, a więc ruch, dykcja, sytuacja itd.
Decyzją jury Grand Prix drugiej edycji Młodzieżowych Spotkań Teatralnych 2008 zdobył Zespół Teatralny "Maska" I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.
- To co zaprezentowali na scenie było bardzo szczere, wypływało wprost od nich. Wydaje mi się, że właśnie na tego typu przeglądach powinna młodzież mówić swoim językiem, od siebie, tak jak oni patrzą na świat. Pokazali Mickiewicza, ale innego, innego niż dotychczas widzieliśmy. Mickiewicza, który aż kipiał młodością. Oglądało się to i słuchało z dużą radością, dużym zaciekawieniem. Są to teksty dla mnie bardzo znane, nad którymi wielokrotnie pracowałem., ale dziś z przyjemnością je od początku do końca wysłuchałem - uzasadnił decyzję jury Waldemar Zakrzewski.
Pozostałe trzy grupy teatralne otrzymały wyróżnienia. Jury postanowiło przyznać również dwie nagrody indywidualne, dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki.
Najlepszym aktorem wybrano Mateusza Saramę - Guślarza z "Dziadów" - reprezentanta Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu. Tytuł "najlepszej aktorki" przyznano Adzie Sagan - Świteziance z "Mickiewicz wciąż żywy" - reprezentującej I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.
Podczas tegorocznego Przeglądu gościnnie - poza konkursem - wystąpił zespół z Publicznego Gimnazjum w Komarowie - Osadzie. Młodzież wystawiał sztukę "Romeo i Julia wczoraj i dziś" w opracowaniu Anny Maryńczak i Teresy Wszoły. W przyszłym roku ten zespół - i wiele innych grup teatralnych, w których skład wchodzą gimnazjaliści - będą mogli wystąpić w konkursie, bowiem formuła przeglądu ma zostać zmieniona.
Młodzieżowe Spotkania Teatralne dają możliwość poznania się i wymiany doświadczeń nie tylko uczniom, ale i nauczycielom. Wzajemne podpatrywanie warsztatu oraz rozmowy kuluarowe dają możliwości rozwoju.
Gdy emocje związane z rywalizacją opadły, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu Anna Szuwara nie kryła zadowolenia.
- W tej chwili mogę już powiedzieć, że udało się. Naszą pracę i zaangażowanie doceniło jury. Poziom występów poszczególnych grup był niezwykle wysoki - mogłabym oglądać wiele takich przedstawień.
Najbardziej cieszy mnie postawa młodzieży. Zauważyłam ich ogromne zaangażowanie, emocje, jakie przeżywali przed występem. Imprezie towarzyszyła życzliwa rywalizacja i współzawodnictwo. Uczniowie nie przyszli po to, żeby wygrać, ale żeby się bawić i pokazać rezultat swojej ciężkiej pracy - podsumowała Przegląd.
Przedsięwzięcie nie odbyłoby się, gdyby nie wsparcie zamojskich przedsiębiorców oraz wielkie zaangażowanie nauczycieli, którzy poświęcili wiele tygodni na przygotowanie imprezy.
autor / źródło: wald dodano: 2008-12-08 przeczytano: 7642 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|