www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 20 listopada 2017, w 324 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Anatola, Sędzimira, Feliksy, Oktawiusza.
Listopadowe przysłowia: Katarzyny dzień jaki, cały rok taki. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Prawie wszystko o Roztoczu
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Roztocze Południowe (cz. ukraińska)

Roztocze Południowe (Wschodnie) dzieli się na Rawskie, Janowskie i Lwowskie. Niemal w całości (poza fragmentem Roztocza Rawskiego) znajduje się na Ukrainie. Podobnie jak w przypadku Roztocza Środkowego, również Roztocze Wschodnie ma charakter wapienno-piaszczysty, jest jednak mniej rozczłonkowane. Tutaj także znajdują się najwyższe wzniesienia, przy czym o ile po stronie polskiej wspiąć się można na wysokość ok. 390 m n.p.m., to w części ukraińskiej będzie to nawet nieco powyżej 400 m n.p.m. (Czartowska Skała i Wysoki Zamek).

W rejonie Iwano-Frankowa (dawnego Janowa) utworzono Jaworowski Park Narodowy i rezerwat Roztocze. Wśród atrakcji wspomnieć trzeba o długiej jaskini w Stradczu, grotach i źródełku w Krechowie czy w Janowskim Stawie. Od strony kulturowej najciekawszy jest Lwów - miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, ale warto zwrócić także uwagę na inne miejsca. Bardzo ciekawa jest Żółkiew. Malowniczo wpisują się w krajobraz liczne cerkwie: drewniane (jak ta w Potyliczu) i murowane (jak monastyr w Krechowie z ikoną Matki Bożej Werchrackiej). Atrakcją jedyną w swoim rodzaju jest jaworowski poligon, który okresowo można zwiedzać.

Najwyższe wzniesienia tej części Roztocza to: Wysoki Zamek (rozciągająca się stąd panorama nie ma sobie równej na całym Roztoczu) i Czartowska Skała. Według najnowszych pomiarów, Wysoki Zamek ma wysokość 409,5 m n.p.m. (jednak jego szczyt został sztucznie nadsypany), a Czartowska Skała 409 m n.p.m. (nie znajdziemy tu jednak pojedynczej skały, a cały kompleks potężnych bloków kamiennych).

Dojechać można tu przez drogowe przejścia graniczne, oraz koleją. Z roztoczańskiego punktu widzenia najważniejsze jest przejście drogowe w Hrebennem. W przypadku pociągu dojedziemy z Warszawy i Lublina do Lwowa bezpośrednio, jednak z ominięciem Roztocza, bo przez przez Medykę. Trzymając się roztoczańskiej trasy kolejowej, jadąc z Warszawy i Lublina przez Rejowiec, dojedziemy do Bełżca (w sezonie, w pozostałym okresie tylko do Zamościa), a jadąc z Zamościa trafimy do Hrebennego. Tu licząca 10 km przerwa (ruch pociągów zawieszony, w pobliżu jednak przejście drogowe), a następnie z Rawy Ruskiej pojedziemy do Lwowa (przez Żółkiew) korzystając z lokalnego pociągu ukraińskiego.

Szlak rowerowy:
  1. Szlak: Żółkiew (stacja kolejowa) - Krechów - Iwano-Frankowo (dawny Janów) - Stradcz - Żornyska - Jasnyska - Brzuchowice - Lwów. Bardzo przyjemny przejazd początkowo wzdłuż pasma roztoczańskich wzgórz, a potem już przez nie same. Po drodze obowiązkowa wycieczka boczna do klasztoru w Krechowie. W rejonie Dubrowyczy (dawna Dąbrowa) oznakowany dział wodny, piękna panorama ze wzgórz, oraz duży kamieniołom. Planowana jest rozbudowa tego szlaku.
Wybrane ścieżki dydaktyczne:
  1. Ścieżka "Gołębie" w Krechowie, nazwa od nieistniejącej już wsi, położonej wśród wzgórz. Atrakcje to źródełko w głębokiej dolinie i grupa ciekawych skałek.
  2. Ścieżka "Lelechivka" im. I. Franki prowadząca do interesujących tzw. "Czarnych Jezior".
  3. Ścieżka do groty w Stradczu,  wejście w połowie wysokości wzgórza poprzez kamienną kaplicę. Uwaga! Korytarze sąd długie, konieczna latarka!
Ciekawostki.
Które wzniesienie na Roztoczu jest najwyższe? O ten status walczą dwa wzniesienia: Wysoki Zamek we Lwowie (ze sztucznie usypanem na szczycie kopcem) i Czartowska Skała, także z okolicami Lwowa związana. Problemy są dwa: różne źródła podają różne wysokości, poza tym część geografów ukraińskich sugeruje, że Czartowska Skała nie znajduje się na Roztoczu. Najlepiej więc poznać oba wzgórza, ale o tym bliżej na stronie: Korona Wzgórz Roztocza.

Baza turystyczna.
Najwięcej kwater i hoteli znaleźć można we Lwowie. Poza tym są jeszcze hoteliki w Żółkwi i Rawie Ruskiej. Można skorzystać także z obiektów sanatoryjnych w Niemirowie i Szkle. Niezły poziom prezentuje Ośrodek Ukraińskiego Ministerstwa Skarbu w Majdanie koło Fijny. Agroturystyka słabo rozwinięta, ale wszędzie zawsze można zapytać o nocleg.


autor / źródło: Artur Pawłowski
www.roztocze.pol.lublin.pl
dodano: 2006-10-01 przeczytano: 2364 razy.Zobacz podobne:

Warto przeczytać:- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet