www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Prawie wszystko o Roztoczu


- - - - POLECAMY - - - -




Szlaki turystyczne Roztocza - rowerowe

  • Szlak rowerowy po gminie Zamość "Na skraju Roztocza": Skokówka - Mokre, znakowany kolorem zerwonym.
    Skokówka - Białowola - Lipsko - kapliczka św. Romana - Wólka Wieprzecka - Hubale - rezerwat przyrody "Hubale" (stanowisko susła perełkowanego)  -  Mokre.
    Podstawowa długość szlaku: 40 km.
    Początek trasy przy drodze bocznej od szosy nr 849 z Zamościa, dokładnie pomiędzy tablicami drogowymi Zamość i Skokówka. Trasa wiedzie generalnie szosami i wygodnymi drogami leśnymi. Najciekawszy odcinek w okolicy Lipska - doprowadza do drewnianej kapliczki pw. św. Romana, postawionej nad źródełkami. Zbierając w wybranych miejsach pieczątki dostaje się specjalny dyplom, a także figurkę susła. W 2005 r. ukazała się nakładem PTTK O/Zamość mapka z informatorem krajoznawczym (autor: Edward Słoniewski).
  • / 11. Szlaki rowerowe w okolicach zalewu Nielisz:
    Szlak "Nad Wieprzem", znakowany kolorem zielonym:
    Nielisz - Ujazdów - Wirkowice - Tarzymiechy - Zamszany - jez. Sodoma - Nielisz.
    Podstawowa długość szlaku: 17 km.
    Szlak "Nad Zalewem", znakowany kolorem niebieskim.
    Nielisz - Nawóz - Klemensów - Michalów - Deszkowice - Nielisz.
    Podstawowa długość szlaku: 25 km. Szlaki prowadzą urozmaiconymi drogami dookoła zalewu na Wieprzu w Nieliszu, ciekawostką  jest także dawny pałac Zamoyskich w Klemensowie. W 2005 r  0/PTTK Zamość przygotował specjalny folder z opisami tras (autor: Edward Słoniewski).
  • Szlak rowerowy Biłgoraj - Tarnogród, znakowany kolorem zielonym.
    Biłgoraj - Dereźnia Solska - Wólka Biska - Biszcza - Tarnogród.
    Podstawowa długość szlaku: 26 km.
    Równina Biłgorajska i Płaskowyż Tarnogrodzki. Szak opisany w przewodniku: "Na szlakach turystycznych powiatu biłgorajskiego" (2005 r.), przygotowano także specjalny folder.
    Uwaga! Znakowanie zostało częściowo zniszczone.
  • Szlak Wólka Biska - Budziarze - Wólka Biska, znakowany kolorem czarnym.
    Podstawowa długość trasy: 8 km.
    Krótka leśna wyprawa w dolinie Tanwi. Nieopodal mostu na Tanwi w Wólce Biskiej znajduje się tablica informacyjna ze schematem szlaku.
  • Szlak rowerowy "Biała Łada" w okolicy Biłgoraja, znakowany kolorem czerwonym.
    Biłgoraj - Rapy Dylańskie - Cencynopol - Ignatówka - Żelebsko - Wola Kątecka - Nadrzecze - Majdan Gromadzki - Gromada - Biłgoraj.
    Podstawowa długość szlaku: 34 km.

    Pierwszy w historii znakowany szlak rowerowy w rejonie Biłgoraja. Szlak przyjemny i dość zróżnicowany: Równia Biłgorajska i skraj Roztocza Zachodniego. Szlak zaznaczony m.in. na mapach  "Roztocze Wschodnie, Środkowe i Puszcza Solska" (1: 80 000), oraz "Powiat Biłgorajski" (1: 100 000).
  • Szlak rowerowy Biłgoraj - Osuchy, znakowany kolorem niebieskim.
    Płd. skraj Biłgoraja - Smólsko Duże - Króle Stare - Lipowiec Nowy - Lipowiec Stary - Pisklaki - Podsośnina Łukowska - Osuchy.
    Podstawowa długość szlaku: 35 km.
    Pomijając odcinki początkowy i końcowy na ok. 80 % trasy mamy piachy, piachy i piachy. Jak ktoś lubi - zapraszamy, jak nie - też zapraszamy (bo trasa ładna), ale już raczej piechotą.
  • Szlak rowerowy Biłgoraj - Ujście, znakowany kolorem niebieskim.
    Biłgoraj - Sól - Dąbrowica - Bukowa - Ujście
    Podstawowa długość szlaku: 25 km.
    Szlak wyprowadza z Biłgoraja w kierunku Lasów Janowskich. Ładny krajobrazowo i stosunkowo prosty technicznie (głównie malownicze szosy i drogi utwardzane). Przez Ujście przebiegają także dwa janowskie szlaki rowerowe: zielony (trasa 18) i niebieski (trasa 19).
  • Trasa rowerowa w Lasach Janowskich, znakowana tabliczkami kierunkowymi.
    Janów Lubelski (nadleśnictwo) - zalew - Kruczek - Szklarnia.
    Podstawowa długość szlaku: 12 km.
    Trasa mająca charakter ścieżki dydaktycznej, po drodze umieszczono bowiem wiele tablic informujących o przyrodzie Lasów Janowskich.  Początek przy dworcu PKS w Janowie Lubelskim. Po przejeździe przez miasto szlak prowadzi leśnymi duktami.  Ze Szklarni można także trasę wydłużyć jadąc bardzo przyjemną szosą na słynne Porytowe Wzgórze, lub do drewnianego kościółka w Momotach Górnych.
  • Szlak rowerowy dookoła powiatu Janowskiego w Lasach Janowskich, znakowana kolorem zielonym.
    Janów Lubelski PKS - droga kiszczańska - Porytowe Wzgórze - Duże Stawy - Momoty Górne - Ujście - Szewce - Władysławów - Kocudza.
    Podstawowa długość szlaku: 60 km.
    Obecnie funkcjonuje jedynie odcinek puszczański i to nie w pełni, bowiem dobre znakowanie urywa się w Szewcach, pojedyncze znaki można jednak spotkać aż do Kocudzy.
    Uwaga! Jadąc drogą z Janowa prowadzącą w kierunku wsi Szklarnia, już za drewnianą bramą do Lasów Janowskich, przecinamy szlak pieszy żółty, należy właśnie za nim skrecić w las w lewo (tak też prowadzi rowerowy szlak niebieski). Następnie Porytowego Wzgórze, Momoty Górne i Szewce.
    Uwaga! Korekta przebiegu w stosunku do projektu zaznaczonego na mapie Kartpolu "Lasy Janowskie" (2004): zaraz za wsią Szewce szlak prowadzi  dalej leśnym duktem w kierunku Władysławowa, na północ od rzeki Bukowa, a nie na południe, jak zaznaczono na mapie. Obie wersje łączą się w Zdzisławicach.
    Dalszy przebieg szlaku (nie jest on jeszcze wyznakowany, podaję za materiałami otrzymanymi ze Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim, dziękuję!):  Kocudza - Dzwola - Goraj - Chrzanów - Otrocz - Zdziłowice - Batorz - Błażek - Antolin - Wierzchowiska - Wolica - Modliborzyce - Stojeszyn - Maliniec - Gwizdów - Łążek Garncarski - Kruczek - Janów Lubelski, 139 km.
  • Szlak glinianych garnków: Janów Lubelski - Łążek Garncarski, znakowany kolorem zielonym.
    Podstawowa długość szlaku: 15 km.
    Początek przy moście na Białce, przy szosie do Lublina. Szkoda, że szlaku nie wydłużono o 3 km do wsi Szwedy, gdzie uzyskałby on połączenie z trasą rowerową powiatu stalowowolskiego.
    Uwaga! Na początkowym odcinku szlaku trzeba liczyć się z przerwą w znakowaniu na odcinku niemal aż 3 km. Trzeba utrzymywać stały kierunek!
  • Szlak leśny skarbiec: Janów Lubelski - Szklarnia, znakowany kolorem niebieskim.
    Janów Lubelski - Porytowe Wzgórze - Szewce - Momoty - Łążek Ordynacki - Szklarnia.
    Podstawowa długość szlaku: 52 km.
    Wyprawa leśna, w dużej mierze pokrywająca się z funkcjonującum tu już szlakiem zielonym (trasa 18). Przestrzegam przez niemiłosiernie piaszczystym wariantem trasy pomiędzy rejonem Porytowego Wzgórza, a wsią Szewce.
    Uwaga! Szlak w zasadzie jednokierunkowy - z Janowa na Porytowe Wzgórze, dalej przez Momoty do Łążka i stąd do Szklarni.
  • Szlak rowerowy powiatu stalowowolskiego w Lasach Janowskich, znakowany kolorem zielonym.
    Wrzawy - Zaklików - Lipa - Szwedy - Stalowa Wola (Pysznica).
    Podstawowa długośc szlaku: ok. 55 km.
    Szlak wyprowadza z doliny Sanu (wieś Wrzawy) w Lasy Lipskie, dalej wiedzie zachodnią częścią Lasów Janowskich, doprowadzajac ponownie do doliny Sanu w okolicy Stalowej Woli. Interesujący krajobrazowo, a zarazem dość łatwy. Problemem może być także przekroczenie Sanu we Wrzawach. Mostu tu nie ma, a w sezonie bywa zbyt płytko dla promu. Wtedy dostępna jest tylko przeprawa osobowa (można z rowerem) niewielką łódką, nieczynna w niedziele. Lepiej zaczynać wyprawę po północnej stronie Sanu, uniezależniamy się wtedy od warunków przeprawy.
  • Szlak rowerowy Jarosław - Radawa - Laszki - Jarosław, znakowany kolorem zielonym.
    Jarosław - Nielepkowice - Manasterz - Radawa - Wola Mołodycka - Zapałów - Laszki - Wysocko (za szlakiem niebieskim możliwa wyprawa do pobliskiego Radymna, dodatkowe 5 km) - Jarosław.
    Podstawowa dłogość szlaku: 80 km.
    Wokół Jarosławia wyznakowano w 2004 r. 3 szlaki rowerowe w ramach projektu "Szlaku miast Jarosław - Użgorod". Z "poszerzonego" roztoczańskiego punktu widzenia (obejmującego Lasy Sieniawskie), duże znaczenie ma przedstawiony tu szlak zielony. Uzupełniający charakter (propozycja wycieczki bocznej, 5 km w jedną stronę) ma fragment szlaku niebieskiego - z Wysocka do Radymna. Niestety, szlak jest fatalnie znakowany. Na odcinkach nie biegnących szosami znaków nie ma wcale, ponadto duża dziura w znakowaniu (nie ma nawet jednego znaku) jest pomiędzy Jarosławiem (ul. Pełkińska) a przeprawą promową przez San w Nielekowicach. 
  • / 28. Szlaki rowerowe w gminie Narol.
    Uwaga! Szlaki te przygotował Urząd Gminy w Narolu. Znakowanie stanowią metalowe tablice przybijane do drzew.
    Uwaga! Szlaki jednokierunkowe, tablice umieszczono w taki sposób, że są one czytelne dla jadących tylko w jednym kierunku (w takim układzie podaję także informacje o poszczególnych szlakach poniżej). jest to niefortunne rozwiązanie, tym bardziej, że spore fragmenty tras pokrywają się ze sobą.
    Uwaga! Tabliczka ze znakiem roweru i kolorową kropką nie oznacza początka/końca szlaku, jak to jest powszechnie przyjęte, a ma jedynie utwierdzać, że jedziemy znakowaną trasą. W Narolu, w Urzędzie Gminy, warto zaopatrzyć się w folder z opisami tych szlaków "Rowerem po gminie Narol".
    Trasa 1: Narol - Huta Szumy - Wał Huty Różanieckiej - Huta Różaniecka - góra Grochy - Narol, znakowana kolorem zielonym.
    Podstawowa długość szlaku: 26 km.
    Trasa 2: Narol - Podlesina - Kadłubiska - Narol, znakowana kolorem czerwonym.
    Podstawowa długość szlaku: 18 km.
    Trasa 3: Narol - Wola Wielka - Dębiny - Jędrzejówka - Narol, znakowana kolorem żółtym.
    Podstawowa długość szlaku: 15 km.
    Trasa 4: Narol - Łówcza - Huta Złomy - Jędrzejówka - Narol, znakowana kolorem niebieskim.
    Podstawowa długość szlaku: 20 km.
    Trasa 5: Narol - Łówcza - Płazów - Ruda Różaniecka - góra Grochy - Narol, znakowana kolorem pomarańczowym.
    Podstawowa długość szlaku: 30 km.
    Trasa 6: Ruda Różaniecka - Puszcza Solska - Huta Różaniecka - Ruda Różaniecka, znakowana kolorem fioletowym.
    Podstawowa długość szlaku: 18 km.
  • Szlak "nadbużański: Hrubieszów - Włodawa - Janów Podlaski, znakowany kolorem czerwonym.
    Hrubieszów - Szpikołosy - Stefankowice - Dubienka - Dorohusk - Wola Uhruska - jez. Białe Włodawskie - Wlodawa - Hanna - Jabłeczna - Kodeń - Kostomłoty - Neple - Pratulin - Janów Podlaski.
    Podstawowa długość szlaku: 288 km.
    O szlaku wspominam, ponieważ jego początkowy odcinek (Hrubieszów - Stefankowice) mieści się w zasiegu terenu opisywanym w moim przewodniku "Roztocze..." z 2000 r.
    W Janowie Podlaskim kończy się szlak rowerowy czerwony, ale wędrówkę wzdłuż Bugu można kontynuować dalej, tym razem poprowadzą nas znaki rowerowego szlaku niebieskiego.
  • Szlak rowerowy w Dąbrowicy do rezerwatu "Obary", bez znaków.
    Ścieżkę dydaktyczną w Dąbrowicy (okolice Biłgoraja) przygotowano zarówno w wersji pieszej, jak i rowerowej. Do jej pokonania niezbędny jest przewodnik terenowy, wydany przez miejscową szkołę podstawową.
    "Obary" to rozległe torfowisko. Ciekawostką jest nasyp dawnej kolejki wąskotorowej, biegnący skrajem tego obszaru.
  • Szlakiem gen. J. Kustronia w bitwie pod Oleszycami, bez znaków.
    Oleszyce - Futory - Ułazów - Horaj - Oleszyce.
    Podstawowa długośc szlaku: 40 km.
    Znaków w terenie brak, ale mimo to trasa jest łatwa orientacyjnie, o ile wyposażymy się uprzednio w specjalny folder wydany przez Powiatowe Centrum Kultury i Sportu w Lubaczowie. Ładna przygoda z Lasami Sieniawskimi.
  • Szlak w rejonie Baszni Dolnej, bez znaków.
    Basznia Dolna - Borowa Góra - Sieniawka - Huta Kryształowa - Podlesie - Basznia Górna - Basznia Dolna.
    Szlak o charakterze trasy dydaktycznej (przystanki). Brak typowego znakowania, przygotowano jednak specjalny przewodnik "Basznia i okolice". Planowane są kolejne trasy rowerowe:
    Nowe szlaki przygotowywane są w rejonie Horyńca i Cieszanowa (zaznaczono je "awansem" na mapie "Roztocze Wschodnie", edycja z 2006 r.).

    Ciekawym projektem jest trasa Berlin - Lwów, która na interesującym nas obszarze zahacza o dolinę Sanu i płd. skraj lasów Puszczy Solskiej. Odcinek ten ma zaczynać się w Stalowej Woli i prowadzić przez Ulanów (miejsce, gdzie Tanew wpada do Sanu), Krzeszów, Leżajsk, Jarosław, Przemyśl po Medykę.

  • autor / źródło: Artur Pawłowski
    www.roztocze.pol.lublin.pl
    dodano: 2006-10-01 przeczytano: 3350 razy.



    Zobacz podobne:

    Warto przeczytać:









    - - - - POLECAMY - - - -




    Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

    Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

    Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
    Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
    Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
    Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet