|
Szept Duszy Dariusza PiekutaDariusz Piekut wewnętrznym "ja" wypełnia swoje rysunki po brzegi - pisze w recenzji Antoni Kowalski. Buduje umowne pejzaże bardziej mentalne niż materialne. Zachwycają kolory i forma i to są główni bohaterowie brzmienia tej sztuki. Wystawę rysunku i malarstwa Dariusza Piekuta otwarto (23.01.) w Tomaszowskim Domu Kultury.
Dariusz Piekut ''Miejsce 5'', 2008
Urodzony 10 listopada 1959 roku w Miączynie, w 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego(litografia) u prof. Danuty Kołczan - Nowickiej. Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą - Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej i Muzeum w Bielsku Białej.
Prace artysty znajdziemy także w stałej ekspozycji Galerii Steel Forest w Konstancinie, Galerii Krystyny Kowalskiej, Galerii Nankiera, Galerii Opus we Wrocławiu, Galerii pod Arkadami w Zamościu, Galerii Kropka w Czeskim Cieszynie i Galerii Muzeum w Bielsku Białej.
O swojej twórczości, dokonaniach i planach na 2009 rok mówi Dariusz Piekut.
- Dwa światy w mojej twórczości - rysunek, który mozolnie tworzę drobnymi kreskami piórkiem i ekoliną i malarstwo, pozwalające na kolorystyczny przekaz moich wewnętrznych napięć ściśle powiązane z krajobrazem Roztocza i miejscami pobytu. Rysunek narzuca mi dużą dyscyplinę w procesie twórczym a malarstwo jest wyzwoleniem od rysunkowych "ograniczeń". Dużo trafnych spostrzeżeń na temat moich prac jest w recenzjach z lat 90-tych.
Dariusz Piekut ''Pejzaż z Roztocza'', 2008 i ''Na Roztoczu'', 2008
- Konkursy dla artystów profesjonalnych są pewnym miernikiem tego, czy nasze prace wyróżniają się swoją indywidualnością wśród wielu setek innych prac. Zakwalifikowanie ich do wystawy pokonkursowej przez uznane autorytety z dziedziny sztuki daje artyście satysfakcję i zadowolenie. Cieszę się, że w 2008 r. do wystawy IV Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie w Czechach zakwalifikowano dwa moje rysunki wykonane piórkiem i ekoliną. Na biennale nadesłano 1619 prac przez 429 artystów z 43 krajów. Do wystawy zakwalifikowano 176 prac 112 artystów z 33 krajów. Biennale w Czechach jest jednym z najważniejszych przeglądów rysunku w Europie. W Polsce jednym z ważniejszych przeglądów rysunku profesjonalnych artystów jest Triennale Polskiego Rysunku Wspólczesnego w Lubaczowie. Tam w 2008 r. brało udział 242 artystów z Polski. Do wystawy zakwalifikowano prace 63 artystów, w tym dwa rysunki mojego autorstwa. Znaczące dla mnie jest Biennale Akwareli "Baltic Bridges" w Kownie, gdzie zakwalifikowano na wystawę cztery moje prace. Podaję te przykłady aby pokazać, że nie tylko nagroda w konkursie może cieszyć twórcę ale już sam udział w wystawie jest sukcesem.
Ubiegły rok 2008 był dla mojej biografii dosyć znaczący, co spowodowało, że "dostałem skrzydeł". Obecnie powstają nowe prace, które będę prezentował na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym roku m. in. w Warszawie w Galerii DK Zacisze i Galerii Teatru Rampa (październik - listopad). Wcześniej w czerwcu pokażę swoje prace w Galerii Kropka w Czeskim Cieszynie. W planach udział w międzynarodowych konkursach Rysunku we Wrocławiu, Triennale Sacrum w Częstochowie i Konkursie malarstwa i grafiki w Rzymie.
* * *
Jeszcze kilkanaście lat temu historycy sztuki wypowiadający się na temat twórczości Dariusza Piekuta używali sformułowania - artysta poszukujący. Można przyjąć, iż było to spowodowane naturalnym przejściem twórcy od formy wyrazu kreską do plamy barwnej. Akcentowano wprowadzenie do rysunku ekoliny i akrylu, dopatrzono się także większej żywiołowości i ekspresji wypowiedzi.
Dariusz Piekut ''Miejsce XIII'', 2008 i ''Miejsce IX'', 2008
Ostatnie lata pokazują, że artysta umocnił swoją pozycję w sztuce i środowisku plastycznym. Dziesięć lat temu, w recenzji "Droga Dariusza Piekuta", Antoni Kowalski - historyk sztuki z Katowic napisał:
"Sposób rysowania jest niezwykle trudny, pełen cudownych szczegółów i harmonii. Nadaje całości materii plastycznej tajemniczą pulsująca energię a drgania tysiąca kreseczek zawsze zachowują klarowność kompozycji i koloru. Nie czuje się w pracach Artysty "zmęczenia" formy poprzez zbytnie nawarstwienie. Ręka Dariusza Piekuta cierpliwie i posłusznie wykonuje jego wolę nie zważając na pośpiech dzisiejszego świata i żądzę szybkiego sukcesu, powoli i cierpliwie mówi przyciszonym głosem mówi tak, że słychać szept Jego Duszy".
* * *
Warto "posłuchać narysowanego i namalowanego szeptu Duszy". Rysunek i malarstwo Dariusza Piekuta można oglądać w Tomaszowskim Domu Kultury do 20 lutego br. Artysta prezentuje rysunki wykonane piórkiem i ekoliną oraz obrazy olejne na płótnie. Tematyka prac to pełny wachlarz pejzaży, od naturalnego - roztoczańskiego, przez miejski do przemysłowego, który artysta interpretuje na swój użytek i tworzy nowy porządek akceptowalny przez niego i także przez znawców sztuki. Piekut - nauczyciel plastyki w Gimnazjum Publicznym w Skierbieszowie, gdzie społecznie prowadzi, z dużym powodzeniem, zajęcia koła plastycznego, ma w swoim dorobku 20 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w kraju i za granicą.
Wernisaż w Tomaszowskim Domu Kultury
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2009-02-01 przeczytano: 14425 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|