www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Grzmot listopada dużo zboża zapowiada. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home >


- - - - POLECAMY - - - -




Zamojski artysta w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

Licząca 30 prac ekspozycja zamojskiego artysty plastyka Marka Rzeźniaka zatytułowana "Wokół Księżej Góry. Pejzaż krasnobrodzki" została udostępniona miłośnikom sztuki w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Wernisaż wystawy, którą patronatem objął JE Stanisław Kardynał Dziwisz Metropolita Krakowski, miała miejsce 12 marca br.

Warto będąc w Krakowie zwiedzić Muzeum Archidiecezjalne i zaprzyjaźnić się z pejzażem krasnobrodzkim. A wszystko to dzięki wystawie "Wokół Księżej Góry. Pejzaż krasnobrodzki". Na wystawie wyeksponowano 30 prac Marka Rzeźniaka, które powstały w ostatnich 10 latach. Motywem łączącym ten okres twórczości to Księża Góra w Krasnobrodzie i pejzaż ją otaczający. Pejzaż nie tylko ten widoczny ale również pejzaż wewnętrzny artysty. Jest to również podziękowanie dla mieszkańców wsi Szur, którzy współkształtują osobowość artysty. Bardzo istotny jest Krasnobród i sanktuarium Maryjne położone u stóp Księżej Góry, od którego wszystko się zaczyna i trwa.

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie (ul Kanoniczej 19) jest miejscem niezwykłym przez swą historię.
Położone u stóp Wawelu w jednej z najpiękniejszych ulic Krakowa. W tej kamienicy mieszkał przez kilkanaście lat ks. kardynał Karol Wojtyła, tak więc możemy dziś zwiedzając Muzeum poznać pokój w którym mieszkał późniejszy papież, zobaczyć pamiątki przekazywane do Muzeum z czasu pontyfikatu Jana Pawła II, niezwykle ciekawe zabytki sztuki sakralnej.



Powołanie Muzeum ma też swoją historię. W 1906 roku ks. kardynał Jan Puzyna powołał Muzeum Archidiecezjalne, które przez skomplikowaną historie i wydarzenia XX w szukało swojego stałego i godnego miejsca, zmieniając kilkakrotnie swoja siedzibę. Dopiero przekazanie przez kardynała Franciszka Macharskiego kamienicy przy ul Kanoniczej 19 na siedzibę Muzeum dało możliwości pracy Muzeum.



Oficjalnie otwarcie nastąpiło 5 maja 1994 roku, po 90 latach powołania tej placówki. Od początku placówką kieruje ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, który wygospodarował miejsce na galerię sztuki współczesnej gdzie aktualnie prezentowana jest wystawa Marka Rzeźniaka z Zamościa.



Pośród osób towarzyszących Markowi Rzeźniakowi podczas wernisażu wystawy można było dojrzeć między innymi: przewodniczącą Rady Miasta Krakowa Małgorzatę Radwan-Balladę, prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego, biskupa archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia, dyrektora Muzeum ks. Andrzeja Nowobilskiego, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Zamościu Jadwigę Machulewską, ks. rektor kościoła św. Katarzyny Zdzisława Ciżmińskiego. Licznie stawili się koleżanki i koledzy artysty, zarówno ci z Zamościa jak i Krakowa.



Wystawie towarzyszy piękny katalog, zaproszenie, plakat wydany dzięki drukarni Pasaż z Krakowa. Nad wystawą i ekspozycją pracowali Państwo Kolanowscy z Krakowa (Jan Kolanowski rodem z Zamościa), szatę graficzną opracował Władysław Pluta z Krakowa.
Tak więc dzięki wspaniałym przyjaciołom z Krakowa wystawa w tak szacownym miejscu i ze wspaniałą oprawą mogła dojść do skutku.
Katalog wsparli finansowo: starosta powiatowy i burmistrz Krasnobrodu.



Wernisażowi towarzyszył mały poczęstunek z roztoczańskich produktów a mianowicie: miody z "Ulika" od Państwa Śliczniaków z Mokrego Lipia, śledzie w oleju świątecznym roztoczańskim od Państwa Kostrubców z Ruszowa, drożdżówki z kaszą, soczewicą, kapustą od Państwa Kłyżów z Krasnobrodu.
Można powiedzieć, że ja tam byłem miód i wino piłem.... a do odwiedzenia Zamościa i Krasnobrodu zachęcaliśmy wszyscy, tak licznie zgromadzeni zamościanie i sympatycy.




autor / źródło: M
dodano: 2009-03-15 przeczytano: 14771 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet