|
Muzycy w spódnicach, czyli Formacja "Donegal" Mają za sobą kilkaset występów w kraju i zagranicą. Muzyka celtycka zafascynowała ich do tego stopnia, że równo dziesięć lat temu założyli Formację "Donegal" - great celtic music. Gdy grają, trudno ich odróżnić od mieszkańców Zielonych Wysp, choć pochodzą z Tarnowskich Gór. Gdy założą tradycyjne spódnice, czyli kilty, można ich pomylić ze Szkotami. Znakiem rozpoznawczym są instrumenty, które możemy zobaczyć tylko w irlandzkich pubach.
Formacja "Donegal" powstała wiosną 1999 roku. Bardzo szybko osiągnęła profesjonalny poziom artystyczny. To zasługa wysokich umiejętności instrumentalnych oraz ogromnego zaangażowania. Zakochali się w muzyce celtyckiej, która dała natchnienie dla własnych aranżacji takich utworów jak np : reel, jig oraz hornipipe.
Zespół "Donegal" tworzą: Monika Szweda - skrzypce, Roman Szweda - mandolina, bodhran, bouzuki, tin whistles, Adam Anikiel - gitara basowa i Piotr Lipiński - perkusja, bodhran.
Irlandzka muzyka pozyskuje coraz liczniejsze grono słuchaczy w naszym kraju. Z okazji św. Patryka, patrona/apostoła Irlandii, Formacja "Donegal" zagrała folkowy, bardzo żywiołowy koncert w zamojskim Corner Pub.
* * *
Teresa Madej - Proszę przybliżyć nazwę Formacji naszym Czytelnikom.
Adam Anikiel - Nazwa zespołu pochodzi z Hrabstwa Donegal w północno zachodniej części Irlandii. To jedno z trzech hrabstw historycznego Ulsteru pozostających poza granicami Irlandii Północnej. Nazwa pochodzi z języka irlandzkiego i oznacza fort, który odpiera cudzoziemców (wedle innej wersji fort cudzoziemców). Kiedyś czasami było też nazywane Tyrconnel (irl.: TĂr Chonaill - ziemia Connallów).
Teresa Madej - Rozumiem, że wszystko jest dobrze przemyślane, wasze kostiumy sceniczne także.
Adam Anikiel - Członkowie zespołu, mężczyźni występują strojach narodowych, typowych zarówno dla Szkocji i Irlandii. Nasze kilty uszyte zostały na zamówienie w naszym kraju, z zachowaniem oryginalnych wzorców klanu O'Connell. Jakiś czas temu spotkaliśmy przedstawiciela tej rodziny i to potwierdził. Fason, kolor i przede wszystkim układ kraty jest typowy dla tego klanu.
Teresa Madej - Komu z członków zespołu przyszedł do głowy pomysł na granie muzyki celtyckiej?
Adam Anikiel - Założycielami zespołu jest Monika i Roman Szweda. Od nich wyszła inicjatywa, która doprowadziła do utworzenia naszej Formacji "Donegal". Od początku powstania, czyli od 1999 roku, z pierwotnego składu, grają do dziś: Monika i Roman Szweda i ja. Piotr Lipiński dołączył do zespołu w 2003 roku. Od początku byliśmy zafascynowani muzyką oraz kulturą Irlandii, co spowodowało założenie zespołu.
Teresa Madej - Słuchając muzyki irlandzkiej w waszym wykonaniu odnosi się wrażenie, że jesteście do tego dobrze przygotowani. Czy jesteście wykształconymi muzykami?
Adam Anikiel - 90% składu zespołu to zawodowi muzycy.
Teresa Madej - Czy zagraliście już w Irlandii, Szkocji. Jakie były opinie słuchaczy?
Adam Anikiel - Mieliśmy przyjemność nieoficjalnie zagrać kilka kameralnych koncertów w pubach w Dublinie. Słuchacze bardzo ciepło przyjmowali wykonywanie muzyki irlandzkiej z elementami innych stylów muzycznych.
Teresa Madej - Skąd pochodzą wasze egzotyczne instrumenty muzyczne? Różnią się nieco od klasycznych, powszechnie znanych.
Adam Anikiel - Instrumenty zostały wyprodukowane przez kilka firm takich jak Yamaha, Ibanez, Hohner, Mapex.
Teresa Madej - Wasz najważniejszy koncert?
Adam Anikiel - Każdy koncert jest dla nas ważny i staramy się, aby każdy był wyjątkowy. Jednak największe frajdę mamy wówczas, kiedy gramy duże koncerty plenerowe, gdzie bawi się po kilka tysięcy ludzi.
Teresa Madej - Czy myśleliście o tym, i czy są szanse na zagranie przed brytyjską królową lub innymi członkami rodziny królewskiej?
Adam Anikiel - Myślę, że takie marzenie to ma nie jeden zespół na świecie grający muzykę irlandzką. Może kiedyś będzie nam dane.
Teresa Madej - Jak duży jest stopień trudności grania muzyki, która przekracza granice stylów, łamie konwencje i kanony wykonawcze?
Adam Anikiel - Najważniejszy jest warsztat muzyczny. Tym największym może się poszczycić Monika Szweda, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Staramy się, aby nasza muzyka była ciekawa dla odbiorców.
Teresa Madej - Czym zajmujecie się Państwo, kiedy nie gracie koncertów?
Adam Anikiel - Monika Szweda - skrzypaczka, Piotr Lipiński - perkusista, Roman Szweda - mandolinista uczą w szkołach muzycznych. Ja zawodowo pracuję w firmie windykacyjnej.
Teresa Madej - Dziękuję za przepiękny koncert i rozmowę. Mam nadzieję, że "Donegal" zawita jeszcze do Zamościa na plenerowy koncert. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2009-03-19 przeczytano: 16928 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|