www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 16 stycznia 2025, w 16 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marcelego, Włodzimierza, Bernarda.
Styczniowe przysłowia: Święta Jagna taje bagna. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home >


- - - - POLECAMY - - - -




Spotkanie ze Słowackim w BWA

Na wystawę "Juliusz Słowacki w ilustracji" składa się 45 prac 22 autorów. To rezultat XVI Pleneru Ilustratorów, poświeconego twórczości jednego z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu. Plener odbył się w 1999 roku, w 190 rocznicę urodzin i 150 rocznicę śmierci poety.


Jerzy Flisak - Grób Agamemnona


Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Wieszcza Narodowego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił, w dniu 9 stycznia, rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. W przeddzień 160 rocznicy śmierci (poeta zmarł 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu), Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska zaprezentowała twórczość Juliusza Słowackiego w pracach polskich ilustratorów.

- Tradycyjnie wzięli w nim udział zarówno twórcy powszechnie już uznani, laureaci wielu nagród - Janusz Stanny, Józef Wilkoń, Jerzy Flisak, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogusław Orlińscy, jak też wyróżniający się graficy młodszego pokolenia - relacjonuje Jerzy Tyburski, dyrektor BWA.

- Swoje prace na wystawę nadesłali również ilustratorzy, którzy nie brali udziału w plenerze, m.in. Antoni Boratyński, Wiesław Majchrzak, Franciszek Maśluszczak, Teresa Wilbik, a ze zbiorów BWA włączyliśmy rysunki Macieja Jędrysika - uzupełnia dyrektor Tyburski.

Indywidualne zainteresowania objęły zarówno duże poematy, a więc: "Ojciec zadżumionych", "Beniowski", Król Duch", "Grób Agamemnona". Na wystawie znajdziemy również ilustracje pokazujące sceny z popularnych, wielokrotnie na deskach teatrów wystawianych, dramatów scenicznych: "Balladyna", "Fantazy", "Ksiądz Marek", "Lilla Weneda", "Sen srebrny Salomei", "Mazepa".


Bogusław Orliński - Anhelli


O ocenę przekazu poety, zawartego w ilustracjach, proszę Jerzego Tyburskiego.

- Bogactwo treści, odmienność szkół, doświadczeń i postaw ilustrujących je twórców zaowocowały wielką różnorodnością rozwiązań formalnych i warsztatowych, co niezależnie od walorów poznawczych i przesłania wystawy, stanowi dodatkową jej wartość.
Poezja Juliusza Słowackiego nie należy do często ilustrowanej. Przesycona tęsknotą za ojczyzną i smutkiem wywołanym świadomością upływającego czasu wobec nieuchronności zbliżającej się śmierci, skomplikowana w warstwie intelektualnej i emocjonalnej, wysublimowana, prowadzi często wyobraźnię grafika w obszary niemożliwe do zobrazowania. W przeciwieństwie do twórczości Adama Mickiewicza po dziś dzień nie doczekała się swojego ilustratora. W tym kontekście wystawa jest równocześnie głosem twórców tej dyscypliny w ogólnonarodowej dyskusji nad możliwością plastycznej interpretacji słowa wielkiego Polaka, poety - romantyka i tułacza.




* * *

Największy z mistyków polskiej poezji był ulubionym poetą Józefa Piłuskiego. Zgodnie z wolą Marszałka, na granitowej płycie, skrywającej prochy Matki Wielkiego Polaka i Jego serce na cmentarzu na Rossie w Wilnie widnieją cytaty z poematów Słowackiego - "Wacław":

"Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą
Za innych śladem iść tą samą drogą."

oraz z "Beniowskiego":

"Kto mogąc wybrać wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła...  niechaj umie
Spać - gdy źrenice czerwone od gromu,
I słuchać jęk szatanów w sosen szumie...
Tak żyłem."




- ilustrujące życie i działalność Józefa Piłsudskiego. Cytat ten przygotował osobiście Marszałek przed zgonem, bo przez całe swoje życie szczególnie cenił, niemal wielbił, Juliusza Słowackiego, owego wielkiego Króla-Ducha...

* * *

Warto wybrać się do BWA i przybliżyć sobie twórczość Juliusza Słowackiego w ilustracji, tego, który "królom był równy", szczególnie w Roku Poety. Mnie niezmiennie od lat, zachwycają ilustracje Wandy Orlińskiej. Po książkę w takiej okładce sięgnie każdy - dorosły i dziecko.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Janusz Zimon
dodano: 2009-03-21 przeczytano: 17948 razy.



Zobacz podobne:
     Wakacje w BWA / 2012-06-29
     I Międzynarodowe Biennale Wschodni Salon Sztuki / 2009-10-30
     Wielokulturowa Zamojszczyzna / 2009-09-23
     "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" w BWA / 2009-08-31
     Plakaty Jakuba Erola w BWA / 2009-07-08
     Szczęściarz z Nowego Jorku - rozmowa z Krzysztofem Zacharowem / 2009-06-20
     Metafora Zacharowa w BWA / 2009-06-18
     Ilustracje z Nowego Jorku w BWA / 2009-06-01
     Piórkiem, tuszem i geniuszem / 2009-05-13
     Przenikanie światów - rozmowa z Joanną Brześcińską - Riccio / 2009-05-12
     Relikwiarz świata Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-05-08
     Piękno przedmiotu - rozmowa z Aldoną Mickiewicz / 2009-05-08
     Transitorieta Brześcińskiej-Riccio w BWA / 2009-04-27
     Świat symboli Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-04-25
     Zamojscy plastycy na warszawskiej wystawie / 2009-04-14
     Uczniowie "Plastyka" u progu kariery / 2009-04-09
     Prace dyplomowe w BWA / 2009-04-02
     Co seniorom w duszy grało. Wernisaż w BWA / 2009-03-24
     Uniwersytet III Wieku w BWA / 2009-03-13
     "Maluję autostrady" - rozmowa z juniorem Pasiecznym / 2009-03-11

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet