www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Słońce w Marcina - nie zmarznie ozimina. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




"Takt 78", czyli próba u Namysłowiaków

"Jesteście w tyle z emocjami", "Zważcie, czy jesteście z pulsem pierwszych skrzypiec" - takie oraz inne krótkie komentarze dyrygenta Tadeusza Wicherka można było usłyszeć podczas próby w siedzibie Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego.

Te pełne treści zdania czytelne są tylko dla wtajemniczonych, a dokładnie dla wykonawców Uroczystego Koncertu w 4 rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, pt.: "Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie. Patroni Europy i Polski".

Koncert odbędzie się za dwadzieścia cztery godziny w Katedrze Zamojskiej. Transmitowany będzie od godziny 21.15 przez TVP 1 i TV Polonię.

Wykonawcami koncertu będą m.in.: Alicja Majewska, Maria Sadowiska, Marek Bałata, Robert Chojnicki, Sambor Dudziński, Włodzimierz Korcz, Witold Paszt, Janusz Szrom i Zbigniew Wodecki. Soliści będą śpiewać przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, której towarzyszyć będzie "Cappella Gedanensis" przygotowana przez prof. dr Alinę Kowalską - Pińczak.



Całością dyryguje Tadeusz Wicherek, a Koncert poprowadzi Iwona Szymalla.

Podczas koncertu wykonane zostaną specjalnie skomponowane hymny przywołujące 5 najwybitniejszych postaci chrześcijańskiej Europy i 5 patronów Polski a także hymn o Janie Pawle II.

* * *

Jest godzina 20.00. W siedzibie Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego gwarno. Muzycy Orkiestry oraz chór w komplecie. Od godziny 18.00 trwa kolejna próba. Trafiamy na końcówkę wykonania hymnu przez solistki: Patrycję Gola i Annę Serafińską. Wsłuchujemy się w muzyczne klimaty.

- Jesteście w tyle z emocjami - robi przerwę w dyrygowaniu i woła do chóru Tadeusz Wicherek. "Chcę dostać radość". Jutro - obiecują chórzyści.
- Dobrze. Środki wyrazu na jutro - zgadza się dyrygent. Paniom ślicznie dziękujemy.

Za chwilę kolejny solista Marek Bałata wykonuje "Hymn do św. Edyty Stein". Doświadczamy czegoś wielkiego. Muzyka, słowa i niezwykła atmosfera tworzącego się dzieła. Ponad pięćdziesięciu muzyków, prawie trzydziestu chórzystów. To za mała sala jak na tyle dźwięków - mówi impresario Orkiestry Waldemar Czerwiński.



- Wejście chóru po pauzie generalnej - Tadeusz Wicherek podaje wysokość dźwięków.
Czy państwo będziecie chcieli odsłuchy dla siebie? Dobrze, będę pamiętał - obiecuje Tadeusz Wicherek na twierdzącą odpowiedz chórzystów Cappella Gedanemsis.
- Proszę zacząć od taktu, po pauzie generalnej "Edyto Stein". Takie zdrowe tempo - podpowiada dyrygent i ponownie słuchamy hymnu.
I jeszcze: "proszę orkiestrę i chór, troszeczkę zwolnijmy". Krótka rozmowa z Markiem Bałatą.
- Jesteśmy w nawie głównej Katedry, perkusja za balaskami, państwo jesteście daleko pod ołtarzem, a ja, jak zwykle będę z boku" - przybliża ustawienie wykonawców w Katedrze Zamojskiej dyrygent.
- Święta, święta...- podaje ton i za chwilę - batuta w ręku Wicherka poszła w ruch.
- Stop, stop - proszę tylko chór, pierwsze skrzypce, bas, tylko wiolonczele - i prośba do chóru - zważcie, czy jesteście z pulsem pierwszych skrzypiec - napomina Wicherek.
- O wiele lepiej. Jest o wiele lepsza narracja. Jest to napisane nisko i głęboko. Na to nie mamy wpływu. Gdyby to dało się lepiej wyeksponować. " Święta Tereso..." Takt 78 - wróćmy. I po wykonaniu - Dobrze, dziękuje bardzo!

* * *

Kolejni wykonawcy i dalszy ciąg próby. Jest sposobność dłuższej rozmowy z Markiem Bałatą. Wypowiedz bardzo filozoficzna i niezwykle mądra. Wprost zaskakująca w ustach artysty.
Jeszcze ważne uzgodnienia i Tadeusz Wicherek żegna wykonawców - do jutra, do kolejnej próby. Czeka go jeszcze wizyta w Katedrze. Rozpoczęły się przygotowania, ustawienia wszystkiego, co niezbędne, by poprowadzić koncert.



Teresa Madej - Pamiętam naszą ostatnią rozmowę. Jak udało się przekonać Telewizję by transmitowała ten Koncert a nie Koncert Piotra Rubika?

Tadeusz Wicherek - To nie jest moja zasługa. Tu całym motorem jest ks. Zdzisław Ossowski z Osieka. Wspólnie realizujemy projekty. Ksiądz obdarzył mnie zaufaniem jeśli chodzi o stronę artystyczną przedsięwzięcia, natomiast ja mam do księdza zaufanie jeśli chodzi o stronę organizacyjną. Ksiądz jest niesamowitym negocjatorem i ma rozliczne kontakty. Oczywiście ja także je posiadam, ale ksiądz jest tutaj bezkonkurencyjny.

Teresa Madej - Jeśli chodzi o dobór artystów/wykonawców, czy to ksiądz pozostawił dyrygentowi?

Tadeusz Wicherek - Doboru dokonaliśmy wspólnie. Nie wszystko wyszło tak jak zaplanowaliśmy. Jak się okazuje, czasem zastępstwo lepsze niż oryginał, i tak się tutaj stało. Janusz Szrom zastąpił Andrzeja Lamperta i śpiewa rewelacyjnie.

Teresa Madej - Przez kogo zostały wybrane utwory, które usłyszymy w Katedrze?

Tadeusz Wicherek - Teksty są generowane z brewiarza ks. Ossowskiego. Ksiądz jest autorem scenariusza. W jakiś sposób jest artystą, tworzy to dzieło. Z chórem, który wystąpi podczas Koncertu współpracujemy od kilku lat przy różnych projektach. Moja współpraca z księdzem to pełne trzy lata. Wspólnie nagraliśmy trzy płyty.



Teresa Madej - Czy mogą wystąpić jakieś problemy?

Tadeusz Wicherek - Wszystko jest dopracowane. Rozpoczynamy przygotowania w Katedrze. Zmęczenia się nie czuje. Na pewno są emocje. Zmęczenie przyjdzie po Koncercie, kiedy emocje opadną.

Teresa Madej - Dziękuję za rozmowę.

* * *

Marek Bałata: Miłujący mądrość - już wkrótce na naszym portalu.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Wojciech Czerwieniec
dodano: 2009-04-02 przeczytano: 13119 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet