|
Letni Festiwal Filmowy z Machulskim i KeatonemFilmy z udziałem Jana
Machulskiego będą mogli zobaczyć widzowie podczas Letniego Festiwalu Filmowego w Zamościu. Jako wydarzenie zapowiadana jest premiera filmu "Ostatnia akcja" z Janem Machulskim i projekcja filmu "Generał" Bustera Keatona, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
Organizatorem Letniego Festiwalu Filmowego jest Kino "Stylowy". Imprezę zaplanowano w terminie od 14 do 19 sierpnia br. Projekcja filmów fabularnych i dokumentalnych będzie miała miejsce w scenerii Rynku Wielkiego. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty filmowe dla młodzieży i spotkania autorskie.
O tym, co będziemy mogli zobaczyć podczas X Letniego Festiwalu Filmowego rozmawiam z Andrzejem Bubełą, dyrektorem kina "Stylowy".
- Osobę zmarłego w ubiegłym roku wybitnego aktora, reżysera i pedagoga Jana Machulskiego, związanego z Zamościem od ponad trzydziestu lat poprzez Zamojskie Lato Teatralne, pragniemy przypomnieć prezentacją kilku filmów z jego udziałem.
- Zaplanowaliśmy m.in. film biograficzny - "Machul" (38 minutowy) z 1994 roku, poświęcony dziekanowi Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, Janowi Machulskiemu. W filmie obok Jana Machulskiego zobaczymy jego syna, Juliusza Machulskiego. Film wyprodukowała Telewizja Polska (Łódź).
- Kolejna propozycja to etiuda fabularna "Na granicy" z 1954 roku (4 min. 35 sek.), wyprodukowany przez PWST, w reżyserii Ryszarda Bera. Pierwowzorem dla filmu stał się utwór Mikołaja Ostrowskiego, a w rolę żołnierza wcielił się Jan Machulski.
Widzowie będą mogli zobaczyć również film "Ostatni dzień lata", którego premiera miała miejsce ponad pięćdziesiąt lat temu. "Ostatni dzień lata" - debiutancki film Tadeusza Konwickiego, nakręciła zaledwie pięcioosobowa ekipa. Zaopatrzona w prymitywny nawet jak na lata pięćdziesiąte sprzęt (aparat reporterski "Ariflex") wyjechała latem 1958 roku na plan w okolice Wejherowa. Zdjęcia ukończono we wrześniu.
Film Konwickiego otrzymał główną nagrodę w dziedzinie filmów eksperymentalnych na festiwalu w Wenecji w 1958 r. W tym samym roku przyznano mu także nagrodę główną na EXPO w Brukseli i I nagrodę na MFF w Londynie. W 1974 roku Tadeusz Konwicki odebrał nagrodę - Samowar Entuzjastów Kina (przyznawana przez DKF w Świebodzinie) dla najlepszego filmu XXX-lecia PRL.
- Podjąłem także starania o pozyskanie dotacji na projekcję filmu "Generał" Bustera Keatona z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, pod dyrekcją kompozytora, autora muzyki, Rafała Rozmusa. Orkiestra Symfoniczna wystąpiłaby w 50 osobowym składzie, a prezentację filmu planuję na dużym pneumatycznym ekranie o wymiarach 8m x 6m, na Rynku Wielkim - informuje nas Andrzej Bubeła.
Dyrektor wahał się czy wprowadzić do programu X Letniego Festiwalu Filmowego film z "Kwinto", największym kasiarzem RP. Chodzi oczywiście o "Vabank". Jak można zauważyć w podanym przez Andrzeja Bubełę projekcie programu, ten film zostanie zaprezentowany zamojskiej publiczności.
- Chcemy także pokazać w Zamościu, na Rynku Wielkim "Kochaj i tańcz". Pokaz to niezwyczajny, bowiem prezentację filmu wzbogaci występ tancerzy ze Studia Tańca Nowoczesnego M2 w Zamościu - podsumowuje program dyrektor kina.
* * *
Z uwagi na to, że program jest jeszcze w budowie i jest jeszcze jeden dodatkowy dzień festiwalowy, mamy dla naszych Czytelników propozycję. Napiszcie do nas, w terminie do 15 czerwca, na adres: redakcja@zamosconline.pl, jaki film chcielibyście obejrzeć podczas X Letniego Festiwalu Filmowego w Zamościu.
Napiszcie także, co sądzicie o podanych już propozycjach filmowych.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2009-04-27 przeczytano: 14089 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|