www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 4 maja 2024, w 125 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Moniki, Floriana, Januarego.
Majowe przysłowia: Pogoda na Urbana, deszcz na Wita to dobrze na żyta. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Powstała Republika Narolska

30 maja Gmina, Narol jako kolejna z gmin Lokalnej Organizacji Turystycznej "Roztocze", uroczyście wprowadziła do obiegu własną walutę - 7 Florianów. Na gości zmierzających w tym dniu do Narola czekała olbrzymia niespodzianka. Już na rogatkach Gminy Narol ustawiono szlabany, informujące, że wjeżdżają na terytorium Republiki Narolskiej.

W trakcie uroczystości uroczyście zainaugurowano wprowadzenie lokalnej waluty 7 FLORIANÓW, wybitych przez Mennicę Polską. Ogłoszono Republikę Narolską, której Prezydentem został Przewodniczący Rady Miejskiej w Narolu Krzysztof Szawara. Zgromadzeni przed ratuszem usłyszeli po raz pierwszy Narolski Hejnał oraz otrzymali, specjalnie na ten dzień przygotowany, pierwszy numer "Gońca Narolskiego", będącego kwartalnikiem Ziemi Narolskiej.

W sobotnie popołudnie, z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej, na zaproszenie Burmistrza Narola - Stanisława Wosia, odbyła się prezentacja i oficjalne wprowadzenie do obiegu lokalnej waluty 7 FLORIANÓW. Uroczystości odbyły się w ratuszu oraz na scenie ustawionej na narolskim rynku. Najpierw w sali narad Urzędu Miasta o godzinie 15.00 miała miejsce konferencja, na którą złożyły się prelekcje, wygłoszone przez Burmistrza Narola Stanisława Wosia, Michała Basińskiego z Lokalnej Organizacji Turystycznej "Roztocze" oraz prof. Władysława Kłosiewicza z Fundacji Pro Academia Narolense.

"Granice organizacyjne nie zawsze są przeszkodą dla tych, którzy chcą działać we wspólnej sprawie" - tymi słowami swoje wystąpienie rozpoczął burmistrz Stanisław Woś, podkreślając dobrą współpracę z sąsiadami z województwa lubelskiego, dzięki której możliwe było wprowadzenie kolejnego, już trzeciego, dukata lokalnego. Po 5 Gryfinach LOT-u i 7 Gryfinach w Tyszowcach przyszedł czas na 7 Florianów w Narolu.

"Jest to wspaniała forma promocji naszego regionu" - mówi burmistrz Woś - "słynącego z pięknych walorów turystycznych, zabytków i życzliwości ludzkiej, jaką jest darzony każdy, kto zechce choć na chwilę zatrzymać się na Roztoczu. Zdaję sobie sprawę z tego, że przed nami jest jeszcze dużo pracy, aby przyciągnąć jak najwięcej turystów do tego malowniczego zakątka. Jednakże sami nie podołamy temu wyzwaniu, musi to być działalność globalna w zakresie całej powierzchni tej krainy geograficznej- samorządów leżących w jej obrębie. Tylko dzięki współpracy, można rozpropagować walory naszych terenów na szerszą skalę".

Burmistrz podziękował wszystkim przybyłym gościom. Swoją obecnością zaszczycił Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapyta, Starosta Powiatu Lubaczowskiego Józef Michalik, wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel oraz dziekani ks. Andrzej Stopyra i ks. Czesław Szczerba. Przybyli także wójtowie z Gmin należących do LOT "Roztocze", Radni Powiatowi oraz Radni Rady Miejskiej w Narolu, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Narol, dyrektorzy szkół, prywatni przedsiębiorcy, a także przedstawiciele Fundacji Pro Academia Narolense z Prezesem Fundacji prof. Władysławem Kłosiewiczem. Miłym akcentem była obecność Mikołaja Besagi - Mera partnerskiego miasta Niemirow na Ukrainie.

W trakcie spotkania w sali narad została przedstawiona działalność Lokalnej Organizacji Turystycznej "Roztocze", którą przybliżył słuchaczom jej prezes Michał Basiński. W specjalnej multimedialnej projekcji przedstawił historię dukata na przestrzeni wieków, a także sam etap powstawania lokalnej monety. Po tym głos zabrał prof. Władysław Kłosiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Pro Academia Narolense, który objaśnił znaczenie symboli wybitych na narolskiej monecie, przedstawiając historię Zespołu Pałacowego, którego obecnie jest właścicielem, a także przybliżył sylwetkę hr. Antoniego Łosia - znanego mecenasa kultury z XVIII wieku.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe 7 Florianów i udali się przed ratusz, gdzie na scenie występowały rozśpiewane panie z ludowego zespołu śpiewaczego "Sąsiadeczki z Łaszczówki". W oddali słychać już było strażacką orkiestrę z Gminy Tomaszów Lubelski, która prowadziła dwa wozy bojowe ochotniczych Straży Pożarnych z Narola i Lipska. Z pojazdów wyszli strażacy, pod wodzą Komendanta Gminnego ZOSP Edwarda Babika, którzy wnieśli na scenę dukaty w dawnych, pozłacanych hełmach strażackich monety. Burmistrz po raz pierwszy pokazał mieszkańcom i gościom monety, i rozpoczęła się ich sprzedaż.

Po tej oficjalnej części, jak przystało na republikę, głos zabrał jej Prezydent, na co dzień pełniący obowiązki Przewodniczącego Rady Gminy, Krzysztof Szawara. Prezydent przedstawił swój pierwszy dekret oraz poinformował o prawach i obowiązkach osób przekraczających granice Republiki Narolskiej. Rozbawioną publiczność zaznajomił, co na terenie Republiki Narolskiej można robić, a czego należy się absolutnie wystrzegać. Do rzeczy zakazanych Prezydent zaliczył niecenzuralne słowa, zaśmiecanie środowiska, łamanie zasad dobrego wychowania, smutne i kwaśne miny, a także posiadanie brudnych paznokci. Udzielił pozwolenia, a nawet nakazał oddychanie świeżym powietrzem, życzliwie pozdrawianie się nawzajem i bycie zawsze uśmiechniętym. Przedstawiono po raz pierwszy Paszport Republiki Narolskiej. Pięknie wydana, na wzór prawdziwego paszportu, książeczka jest swoistym przewodnikiem, zachęcającym turystów do odwiedzania najciekawszych miejsc na terenie gminy. W wyznaczonych punktach posiadacz takiego paszportu będzie otrzymywał pieczątki (wizy), a po skompletowaniu wszystkich siedmiu otrzyma nagrodę w Narolskim Centrum Informacji - dukata 7 FLORIANÓW.

Kulminacją uroczystości przed ratuszem były występy artystyczne. Rozpoczął je szkolny zespół "Uśmiechnięte Buziaki", którego dwa nowe programy zostały nagrodzony gromkimi brawami. Po nich pojawili się kolejni tancerze, tym razem ze Szkoły Tańca w Zamościu, którzy zaprezentowali między innymi: walca angielskiego, tango, rumbę, czy sambę. Na zakończenie scenę opanowali Lwowiacy! Znany i lubiany w Narolu zespół "Lwowska Fala", przedstawił piękne i znane melodie, do których tańczył zespół "Weseli Lwowiacy". Artyści ze Lwowa zadbali o to, by dobry humor nie opuścił nikogo nawet przez chwilę.

Przez cały czas trwania imprezy, na placu przed ratuszem można było zasmakować produktów regionalnej kuchni, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Kadłubisk, Narola Wsi i Łówczy, serwując lokalne pyszności. Były też stoiska z miejscowym miodem, wyrobami młodych artystów oraz materiałami promocyjnymi i informatorami turystycznymi. Obok sceny, w Parku pokaz walk rycerskich zafundowała gościom oraz mieszkańcom Grupa Wojów ze stowarzyszenia Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego.

Od 18-tej impreza przeniosła się na Stadion Miejski w Narolu. Tam najpierw koncertował zespół Impuls, a potem dyskotekę poprowadził DJ Maniecki. Doskonałe humory wszystkich zgromadzonych, idealna pogoda oraz świetna atmosfera, panująca od początku, sprawiły, że ta majówka stała się kolejnym dowodem na to, że jak się dobrze bawić, to tylko w Narolu.


autor / źródło: Narolskie Centrum Informacji (NCI)
dodano: 2009-06-02 przeczytano: 5065 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet