|
Są decyzje w sprawie zamojskiej podstrefy ekonomicznej Prawie 900 nowych miejsc pracy powstanie w Zamościu. Takie są szacunki zatrudnienia w Zamojskiej Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 694 osoby mają znaleźć zatrudnienie w podstrefie, a 175 w jej otoczeniu. Jak na miasto, w którym bezrobocie sięga prawie 15 procent (dane na luty 2009, przy średniej krajowej 10,9 procent), trzeba przyznać, że te szacunki są imponujące.
30 czerwca br. Rada Ministrów podjęła decyzję o zmianie rozporządzenia w sprawie Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK. W wyniku rozporządzenia mielecka strefa została powiększona o ponad 73 ha, a w tej liczbie 35 ha w Zamościu. Oznacza to utworzenie Zamojskiej Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- Na początku października 2008 roku Miasto Zamość, złożyło kompletny wniosek do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (zarządzający Mielecką SSE) o utworzenie w Zamościu podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. 30 czerwca br. otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź - powiedział Karol Garbula, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta.
Co dalej?
- W drugiej połowie lipca Zastępca Prezydenta Miasta Zamość Tomasz Kossowski odwiedzi Mielecką Strefę Ekonomiczną, aby szczegółowo zapoznać się z procedurami oraz praktycznymi aspektami prowadzenia inwestycji w Strefach Ekonomicznych - dodaje Garbula.
Podstrefa Zamość obejmuje prawie 35 ha gruntów (dokładnie 34,7210 ha) podzielone na dwa kompleksy działek. Pierwszy o powierzchni ok. 27 ha zlokalizowany w zachodniej części miasta przy ulicy Szczebrzeskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 74 łączącej granicę państwa w Zosinie z Centralną Polską.
Drugi kompleks o powierzchni ok. 7,57 ha (teren byłej Fabryki Domów) znajduje się we wschodniej części miasta (ul. Starowiejska) przy drodze krajowej nr 17 łączącej Warszawę z granicą państwa w Hrebennem.
Oba kompleksy działek znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie niezbędnej infrastruktury technicznej i mają dostęp do mediów.
Uzbrojenie terenu ma zostać sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego lub ze środków własnych Miasta Zamość.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oba obszary przeznaczone są pod zabudowę techniczno - produkcyjną.
Według szacunków jakie można znaleźć w uzasadnieniu do rozporządzenia w sprawie Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK, w zamojskiej podstrefie zostanie utworzonych ok.
694 nowych miejsc pracy, przy nakładach ok. 170 mln zł. Dodatkowo, ok. 175 nowych miejsc pracy powinno zostać utworzonych w otoczeniu podstrefy, czyli firmach położonych w zasięgu oddziaływania inwestycji.
* * *
Komentarz naczelnego
Jak można przeczytać w dokumencie dot. mieleckiej strefy - Po zmianie granic i obszaru strefy kamiennogórskiej, krakowskiej, mieleckiej i wałbrzyskiej łączna powierzchnia stref w Polsce wyniesie 12 531,3174 ha, przy limicie 20 tys. ha. Można to interpretować na różne sposoby, ale również i tak - na terenie zaledwie 12,5 tys. ha w Polsce gospodarka dynamicznie się rozwija, bo działa na preferencyjnych zasadach. Korzysta z mniejszych lub większych ulg podatkowych.
Kilka lat temu pytanie dotyczące działalności stref ekonomicznych ówczesnemu premierowi Józefowi Oleksemu zadał Stanisław Michalkiewicz, czołowy przedstawiciel nurtu konserwatywno-liberalnego w Polsce, wielki orędownik gospodarki wolnorynkowej (nie mylić z systemem gospodarczym panującym w Polsce).
Wyglądało to mniej więcej tak (cytat z pamięci):
- Panie premierze, skoro w strefach ekonomicznych jest tak dobrze, gospodarka się rozwija, powstają nowe miejsca pracy, wszyscy są zadowoleni, to dlaczego by nie rozszerzyć strefy na całe województwo, albo najlepiej na cały kraj?
- Panie redaktorze, pana to się dowcipy trzymają - odpowiedział premier.autor / źródło: wald dodano: 2009-07-02 przeczytano: 12628 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|