|
Jubileuszowe obcowanie z muzyką klasycznąUniwersalizm, różnorodność form i gatunków muzycznych, a także znakomici artyści stanowią o prestiżowej imprezie muzycznej, jaką są Zamojskie Dni Muzyki. Jubileuszowa trzydziesta edycja koncertów daje świadectwo potrzeby obcowania zamościan z muzyką klasyczną.
Jak mówi Małgorzata Dybowska - opiekuńczy duch Festiwalu - potrzebujemy muzyki, zarówno najbardziej profesjonalnej, ale obok niej także tej popularnej, wszechobecnej w życiu nas wszystkich. Najbardziej liczymy na młodych słuchaczy.
Publiczność powitała Małgorzata Dybowska, dyrektor artystyczny Festiwalu, podkreślając, że ogromna to radość dla organizatorów, widzieć komplet słuchaczy na Sali. Koncertu Jazzowego (7.10.) wysłuchało nie tylko duże grono młodych, licznie przybyli przedstawiciele zawodowego środowiska muzycznego Zamościa.
O jazzie nie będę opowiadać, uczynią to sami muzycy - powiedziała Małgorzata Dybowska.
Program koncertu zawierał muzykę z najnowszej płyty Artur Dudkiewicz Trio - "Niemen improwizacje". Były to jazzowe improwizacje, bazujące na utworach znanych, lubianych i bardzo cenionych Czesława Niemena. Znakomicie zagrali: pianista Artur Dudkiewicz, Andrzej Święs na basie i Krzysztof Dziedzic na instrumentach perkusyjnych.
Spotkanie z muzyką, już klasyką, Czesława Niemena rozpoczął utwór "Pod Papugami". Kolejno można było usłyszeć m. in. "Nim przyjdzie wiosna", "Jednego serca", "Czy mnie jeszcze pamiętasz" i "Bema pamięci żałobny rapsod".
Wykonaniem "Snu o Warszawie" muzycy, których w trakcie całego koncertu rewelacyjnie przyjmowała zamojska publiczność, zasłużyli na owacje, a słuchacze na bis.
W przerwie o opinię na temat improwizacji jazzowych utworów Niemena proszę Grzegorza Obsta, który wraz z Zamojskim Klubem Jazzowym im. Mieczysława Kosza był współorganizatorem Koncertu Jazzowego.
- O prezentach nie powinno się mówić, bo to prezent Stowarzyszenia dla Zamojskich Dni Muzyki, najstarszego festiwalu muzycznego w Zamościu. Bardzo nas cieszy, że w ramach tego festiwalu grana jest muzyka jazzowa. To bardzo piękna płyta Artura Dudkiewicza. Świetni muzycy, znani nam bardzo dobrze w Klubie Jazzowym i warto było ich zaprezentować. Pianista Dudkiewicz ostatni raz grał tutaj na pierwszym "New Cooperation", czyli sześć lat temu. Krzysztof Dziedzic grał na ostatnim "New Cooperation", także na Jazzie na Kresach. Dosyć często występuje w Zamościu, zresztą, występuje u nas od dawna. Przyjeżdżał z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, z Piotrem Baronem, tak zresztą jak Andrzej Święs. Muzyka jazzowa gości dziś wszędzie, a tym bardziej w naszym mieście. Zamojskie Dni Muzyki zaczęły się od klasyki, były także różne formy przez te lata.
Druga część koncertu zatytułowana "Krzysztof Stopa prezentuje" miała akcenty zamojskie i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem słuchaczy. Interpretacje jazzowe wykonali: Marek Podkowa na saksofonie tenorowym, Artur Dudkiewicz - piano, Krzysztof Stopa na basie i Krzysztof Dziedzic na perkusji. Zaprezentował się także duet gitarowy w składzie Andrzej Gondek i Andrzej Fil. Podczas trzygodzinnego koncertu wystąpili również młodzi wokaliści.
Organizatorem Zamojskich Dni Muzyki w dniach od 6 do 11 października jest Towarzystwo Przyjaciół i Sympatyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.
* * *
Już dziś, w imieniu organizatorów, Małgorzata Dybowska zaprasza na Recital Fortepianowy w wykonaniu Sylwii Sze-Hua Jen z Tajwanu (9.10.), Koncert Kameralny Katarzyny Zdybel, która edukację muzyczną rozpoczynała w Tomaszowie Lubelskim; Konrada Mika - absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu i Katarzyny Kluczewskiej - wykładowcy Akademii Muzycznej we Wrocławiu (10.10.).
XXX Zamojskie Dni Muzyki zakończy Uroczysty Koncert Jubileuszowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka w Zamojskiej Katedrze (11.10.). W programie Koncertu: Uwertura do opery "Paria" Stanisława Moniuszko, "Tryptyk Rzymski" Rafała Rozmusa, Symfonia Weroniki Ratusińskiej i Tańce połowieckie z opery "Kniaź Igor" Aleksandra Borodina. autor / źródło: Teresa Madej fot. Renata Bajak dodano: 2009-10-09 przeczytano: 15067 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|