www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 23 listopada 2024, w 328 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adeli, Klemensa, Felicyty, Oresta.
Listopadowe przysłowia: Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home >


- - - - POLECAMY - - - -




"Roztocze" Lucyny i Jerzego Cabajów

"Roztocze. Krótki przewodnik od Kraśnika do Lwowa" autorstwa Lucyny i Jerzego Cabajów wydany przez Wydawnictwo Fotopress to kolejna publikacja na rynku księgarskim. Roztocze w fotografii Jerzego Cabaja zauroczy każdego - przybysza i mieszkańca naszego regionu.

Z każdej kartki przewodnika czaruje nas niezwykła kraina, bliższa baśni niż realnego świata - opisem i obrazem. Każda strona tego przewodnika to trzy, cztery fotografie znakomitej jakości. W sumie daje to około dwustu zdjęć, poczynając od prezentacji "miasta idealnego", przez unikatowe zasoby Muzeum Zamojskiego i "perełki" architektury "Padwy Północy" - jak zasłużenie określa się Zamość. Oczywiście nie pominięto atrakcji "Hetmańskiego Grodu" jakim jest Ogród Zoologiczny z dziewięćdziesięcioletnią tradycją.

To przedsmak tego, co przydarzy się nam na dalszych kartach przewodnika .

Jak pisze Lucyna Cabaj - zarówno Zamość jak i Roztocze można zobaczyć z lotu ptaka, trzeba tylko dojechać na lotnisko w Mokrem. Zaraz potem turysta napotka kolonię susła perełkowatego na terenie rezerwatu Hubale. Z samolotu można się przesiąść na konia i z wysokości wierzchowca ze stadniny koni w Wólce Wieprzeckiej ruszyć na podbój "malowniczego pasma wzniesień pokrytych lasami i mozaiką pól, poprzecinanych dolinami.

Swoim opisem ziemi roztoczańskiej autorka wiedzie nas przez Krasnobród, określany jako "Serce Roztocza", nie szczędząc najważniejszych ciekawostek, dalej do Zwierzyńca - "Perły Roztocza" - przybliżając bogatą ponad 400-letnią historię. Jerzy Cabaj dorzuci tu wyjątkowej urody fotografię - pozującego do obiektywu konika polskiego.

Już na stronach Szczebrzeszyna do jego historii swoją nutkę dodaje chrząszcz grając na skrzypcach, z którego, ale nie tylko, Szczebrzeszyna zasłynął. To jeden z najstarszych grodów na Zamojszczyźnie. Autorzy przewodnika wychwycili również związki miasta ze śp. Janem Pawłem II. Otóż na cmentarzu katolickim, nieopodal kaplicy, znajduje się nagrobek Stanisławy Kaczorowskiej, prababki papieża, a jego wizerunek możemy zobaczyć w przewodniku.

Ze Szczebrzeszyna, jak sugerują autorzy publikacji, jedziemy do dawnej letniej rezydencji Zamoyskich w Klemensowie. Już na terenie gminy Sułów, na terenie "Doliny Łętowi" spotykamy ostoję rzadkich w Polsce ptaków lęgowych i rzadkie gatunki motyli.

Na drodze do Radecznicy przejeżdżamy przez Sąsiadkę z wczesnośredniowiecznym grodziskiem. Podobnie jak tysiące pielgrzymów zmierzamy do Radecznicy, rozsławionej kultem do św. Antoniego i źródłem z wodą o właściwościach uzdrawiających.

Opis wiedzie nas do znanego z płócien Frampola. Okazały rynek miasta był w XVIII w. większy od krakowskiego. Jego symetryczna zabudowa przyniosła mu zagładę w czasie II wojny światowej, kiedy stał się tarczą strzelniczą dla niemieckiego lotnictwa.

Autorzy rejestrują także historię Goraja, Batorza, wiodąc nas dobrze opisaną trasą do Kraśnika. Prezentują jego barwną historię - poznajemy pierwszych właścicieli Tęczyńskich i zabytkowe świątynie. Dodatkowa atrakcją jest wizyta w Muzeum Regionalnym oraz Muzeum 27 Pułku Ułanów.

Z taką samą ciekawością podążamy za Państwem Cabajów do Janowa Lubelskiego by poznać dzieje miasta założonego przez żonę drugiego ordynata Zamoyskiego. Czerpiemy wodę ze źródełka słynącego z cudownych uzdrowień i zachwycamy się dziewiczymi krajobrazami Lasów Janowskich. Pełno tu unikatowych zakątków i pamiątek bohaterskich walk 1944 roku.

Przewodnik na dłużej zatrzyma nas w mieście sitarzy i Singera - laureata Literackiej Nagrody Nobla, by posmakować specjału kuchni biłgorajskiej - piroga.

Posileni ruszymy dalej by poznawać święte miejsca Górecka Kościelnego i oddać się chwili wspomnień nad mogiłą powstańców styczniowych w Józefowie. Naszym udziałem będzie atrakcja przyrodnicza - Czartowe Pole. Po wypoczynku nad zalewem w Majdanie Sopockim ulegniemy magii jednego z "7 cudów natury polskiej", czyli wodospadom/szumom nad rzekami Tanwi i Sopotu.

Z pamiątkową fotką Kargula i Pawlaka z Suśca dotrzemy do Tomaszowa Lubelskiego. Nie ominiemy najcenniejszego zabytku miasta - modrzewiowego kościoła z 1627 r. Jak zapewnia przewodnik - warto zajrzeć do Muzeum Regionalnego, natomiast nie zaleca się zabierania ze sobą kawałka kamienia z rezerwatu Piekiełko, bo czeka nas marny los - tak mówi legenda.

W swojej wędrówce poznamy także miejsce holokaustu Żydów w Bełżcu. Tu powinien trafić każdy, kto chciałby poznać tragiczną historię II wojny światowej. Przez Hrebenne i Siedliska wiedzie nas trasa do Narola. Poznajemy burzliwe i interesujące dzieje terenów przygranicznych. Horyniec-Zdrój ma dla nas ciekawą ofertę - obok atrakcyjnych zabytków zaproponuje zdrowotne walory wód.

Turysta nie powinien ominąć Nowego i Starego Brudna, byłaby to strata niepowetowana. Ocalono tutaj cząstkę bogatego świata dawnej kultury kresowej. A jeśli mowa o Kresach - to warto zabrać paszport i wybrać się z przewodnikiem Lucyny i Jerzego Cabaja do Żółkwi i Lwowa, miast leżących już po stronie ukraińskiej. Klejnoty architektury i krajobraz Roztocza wynagrodzi poniesiony trud. Bo nie masz jak Lwów, bo nie masz jak Roztocze - powie rasowy turysta.

Wartka opowieść, mnóstwo ciekawostek historycznych i przyrodniczych zawartych w przewodniku pochłoną czytelnika bez reszty. Jak piękne broszki na falistych polach w kolorze złoto, zielono - szafirowego "pasiaku" ułożono unikatowe fotografie, jedyne w swoim rodzaju. Aż dwa lata zabrało Jerzemu Cabajowi wykonanie dostatecznej ich ilości by powstał przewodnik od Kraśnika do Lwowa.

Bajeczne krajobrazy urzekają bogactwem natury pośród której można odnaleźć skarby architektury i przyrody, także te sprzed 65 milionów lat. Zachwyt nad tymi miejscami doprowadzi do zawrotu głowy - dzikość, tajemniczość i dziejowa opowieść tych ziem zatrzymają wędrowca na dłużej w krainie, jakiej nie spotkasz nigdzie indziej, a Roztocze jej na imię.

* * *

Jerzy Cabaj fotografuje już blisko 30 lat. Wydawnictwem zajmuje się od lat dziesięciu. Wydaje bogato ilustrowane publikacje, także dla samorządów. Jego fascynacją pozostaje tematyka przyrodnicza. "Roztocze. Krótki przewodnik od Kraśnika do Lwowa" sprzedawany jest w księgarniach i biurach turystycznych w cenie 14 zł. W listopadzie ukazało się kolejne wydawnictwo Jerzego Cabaja - album Tomaszowa Lubelskiego.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2009-11-11 przeczytano: 15915 razy.



Zobacz podobne:
     Monografia powiatu zamojskiego / 2012-03-27
     Sierpniowy długi weekend na Roztoczu / 2011-08-10
     Zamość Lucyny i Jerzego Cabajów / 2011-07-29
     Roztocze zaprasza na majówkę / 2011-04-27
     Informator turystyczny "Roztocze 2011" / 2011-03-02
     Konkurs ekologiczny "Roztocze - piękno wokół nas" / 2010-03-24
     Krasnobród pachnący żywicą w kadrze Jerzego Cabaja / 2010-02-14
     Podsumowanie wyników posezonowej ankiety - Roztocze 2009 / 2009-12-11
     Tomaszów Lubelski w kadrze Jerzego Cabaja / 2009-11-30
     Zagłosuj na roztoczańskie propozycje! / 2009-10-12
     Byłeś na Roztoczu? Wypowiedz się w ankiecie. / 2009-10-07
     Edwarda Słoniewskiego "Wędrówki po Roztoczu" / 2009-09-27
     Głosujmy na nasze Roztocze! / 2009-07-07
     Konkurs fotograficzny "Świątynie Roztocza i Pogranicza" / 2008-12-29
     Roztoczańskie Szumy cudem polskiej natury / 2008-10-10
     Fascynacje Roztoczem w obiektywie Andrzeja Bąka / 2008-08-10

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet