|
Uczniowie z energiąDziesięć edycji Akcji Edukacyjnej pn. "Droga prądu do domu" i konkursu plastycznego "Mój przyjaciel prąd" to 1200 lekcji z udziałem ponad 30 tysięcy uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Propagowanie świadomości energetycznej wśród najmłodszych, obok sprzedaży energii elektrycznej, stało się misją PGE Zamojska Korporacja Energetyczna SA.
Jubileuszowa "Uczniowska Gala Energetyczna" z udziałem nagrodzonych uczniów oraz ich opiekunów odbyła się 8.12.2009 r. w Klubie Muzycznym "Stara Elektrownia".
W uroczystym spotkaniu udział wzięli: Małgorzata Gedyńska reprezentująca Prezydenta Miasta Chełma, Jan Lelonek kierownik Oddziału Zamiejscowego w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, Kazimierz Chrzanowski dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UM Zamość i Jerzy Tyburski dyrektor BWA Galeria Zamojska. Laureatom nagrody wręczył Piotr Boratyn prezes PGE Zamojska Korporacja Energetyczna Spółka Akcyjna.
Zwycięzcami konkursu plastycznego, który oceniał Jerzy Tyburski dyrektor BWA Galeria Zamojska, zostali: - I miejsce - Jędrzej Smoter SP Nr 4 im S. Batorego, Zamość - (rower górski), II miejsce - Karolina Szczepańska - SP Nr 2 im. Hugona Kołłątaja, Przeworsk - (cyfrowy aparat fotograficzny), III miejsce - Bartosz Szykuła, SP Nr 3, Tomaszów Lub. - (odtwarzacz MP 4).
Wyróżnienia wraz z upominkami otrzymali: Małgorzata Stącel, SP Nr 3, Przeworsk, Agnieszka Mazurek, SP Nr 4 im S. Batorego, Zamość, Aleksandra Sławińska, SP Nr 1, Biłgoraj, Adrian Marchewka, SP Nr 3, Krasnystaw, Ada Solak, SP Nr 1, Biłgoraj, Elżbieta Gabryel, SP Nr 3, Tomaszów Lub., Jerzy Wojciechowski, Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa w Chełmie, Daniel Kaczmar, SP Nr 4, Zamość, Klaudia Witkowska, SP Nr 2, Tomaszów Lub., Aleksandra Waliczek, Zespół Szkół w Jarosławiu im. JP II, Weronika Kukla, SP Nr 1, Przeworsk, Karolina Piela, SP Nr 4, Zamość, Kacper Bieliński, SP Nr 2, Włodawa, Natalia Czwalińska, SP Nr 10, Chełm, Iga Adamczuk, ZS Nr 4, Krasnystaw, Mateusz Siejo, Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa w Chełmie, Kacper Bartnik, SP Nr 1 im. B. Prusa, Hrubieszów, Łukasz Pawłoś, SP Nr 14 im. Zjednoczonej Europy, Przemyśl.
Można rzec, że laureatom niczego w Klubie Muzycznym "Stara Elektrownia" nie brakowało. Po wręczeniu nagród za najlepsze rysunki, od Jerzego Tyburskiego dzieci otrzymały repliki ilustracji Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak z jej ostatniej książki "Najpiękniejsze baśnie".
Ku uciesze dzieci i gości, pojawił się bardzo młody i energiczny św. Mikołaj z workiem, a nawet dwoma workami, prezentów. Obdarował wszystkich. Był tylko jeden warunek - trzeba było powiedzieć wierszyk lub zaśpiewać piosenkę. Dziennikarze, by otrzymać upominki, pod przewodnictwem Agnieszki Furmaniuk, ochoczo odśpiewali "Przybieżeli do Betlejem".
Następnie Jakub Zwolak, mający za sobą pierwszą rolę w filmie fabularnym, zgrabnie wyskoczył ze stroju św. Mikołaja i został "krecikiem", by opowiadać dzieciom bajki: o kreciku, o osiołku, i o krowie. W nagrodę za piękne słuchanie rozdał najmłodszym słuchaczom kolorowe albumy o Polsce.
W oczekiwaniu na kolejne atrakcje, laureaci bardzo chętnie opowiadali o swoich wrażeniach z lekcji o energii elektrycznej i rysunkach, które zaprezentowano na sztalugach, niczym na profesjonalnym wernisażu. Aleksandra Sławińska z Biłgoraja poświęciła aż dwie godziny by namalować dom i wszystkich członków rodziny: przy komputerze, przy telewizorze - by pokazać zastosowanie energii elektrycznej. Zdobywca pierwszego miejsca - Jędrzej Smoter z Zamościa namalował elektrownię, pociąg elektryczny i ...dwa kotki, które czują się bezpieczne w takim otoczeniu. Kotka w domu nie ma, ma już rower, ale ten otrzymany w nagrodę bardzo mu się podoba i nikomu go nie odda.
Ale to nie koniec atrakcji. Na scenie ze swoją czarodziejską skrzyneczką pojawił się Igor Lewandowski, zamojski "Harry Potter". Utytułowany iluzjonista wyczyniał takie cudeńka, że wszystkie dzieci zapragnęły zostać asystentami czarodzieja. Pokaz był tak intrygujący, że wszyscy zgromadzeni starali się naśladować wyczyny Igora.
Następnie uczestników spotkania poczęstowano obiadem i smakołykami specjalnie dla nich przygotowanymi przez kucharzy Klubu Muzycznego "Stara Elektrownia". Na deser podano tort udekorowany wizerunkiem maskotki akcji edukacyjnej.
* * *
Przesłaniem działań edukacyjnych jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa, czyli zmniejszenie ilości wypadków porażenia prądem wśród dzieci. Dla organizatorów akcji ważne jest także zdobycie przez dzieci wiedzy o energii elektrycznej, która pozwoli im odnaleźć się we współczesnym świecie.
Akcja Edukacyjna realizowana jest od 2004 roku w miastach - siedzibach Oddziałów PGE Zamojska Korporacja Energetyczna SA i miejscowościach, gdzie znajdują się posterunki energetyczne, od Przemyśla po Włodawę. Laureatów dziesięciu edycji konkursu plastycznego, który jest wartością dodaną prowadzonych lekcji o zasadach bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej, obdarowano 10 rowerami górskimi, 10 aparatami fotograficznymi i odtwarzaczami MP 4. Łącznie upominkami nagrodzono 201 uczennic i uczniów trzecich klas szkół podstawowych. Koszulki z bohaterem akcji, symbolizującym przyjazny prąd, trafiły do 1000 uczniów.
W ramach X edycji projektu edukacyjnego "Droga prądu do domu" realizowanego przez Teresę Madej i Barbarę Kolbus - specjaliści ds. marketingu: Krystyna Nowak, Adam Jurczyszyn, Mariusz Turczyński, Teresa Pawlos, Joanna Rutkowska, Mirosław Karcz, Grażyna Roman, Zofia Kocel, Zbigniew Wołowiec i Marian Sołtys przeprowadzili lekcje w prawie 50 klasach trzecich w szkołach podstawowych. Wykorzystano wierszowaną książeczką pt. "O energii elektrycznej", napisaną specjalnie na potrzeby akcji oraz film "Bezpieczniej z prądem", prezentujący zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń zasilanych energią elektryczną.
Trzecioklasiści aktywnie uczestniczyli w lekcji udzielając prawidłowych odpowiedzi, rozwiązywali krzyżówkę, budowali "drogę prądu do domu" z użyciem plansz i praktycznie ćwiczyli prawidłowe podłączanie sprzętu elektrycznego do gniazdka.
Jesteśmy głęboko przekonani, że tego typu akcje przyczyniają się do zmniejszenia wypadków porażenia prądem wśród dzieci - mówił Piotr Boratyn prezes PGE Zamojska Korporacja Energetyczna SA. - Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczne środowisko naszych najmłodszych i ich udane dzieciństwo, tym bardziej, że nasza akcja edukacyjna jest dobrze postrzegana przez środowisko szkolne i władze samorządowe.
autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2009-12-10 przeczytano: 13849 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|