|
Podsumowanie wyników posezonowej ankiety - Roztocze 2009Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE przygotowała ankietę, która miała za zadanie pokazać w jakim stopniu oferta Roztocza odpowiada turystom oraz z jakimi problemami się spotykają wypoczywając w regionie. Mamy nadzieję, że opinie turystów będą cennym źródłem informacji i pomogą branży turystycznej w przygotowaniach do kolejnych sezonów. Przedstawiamy krótką analizę ankiety. Pełne wyniki znajdują się na stronie http://www.wbadanie.pl/res/20419555077370/
W badaniu wzięło udział 100 osób, w tym 56 mężczyzn i 44 kobiety. 74% respondentów Roztocze odwiedza często, a miejsce wypoczynku jest im polecane przez znajomych. 18% badanych korzysta z internetu poszukując informacji o Roztoczu, a aż o 4% mniej korzysta z przewodników. Turyści są względnie zadowoleni z dostępności informacji o Roztoczu. Dostępność usługi punktów informacji turystycznej oceniona została jako przeciętna (3,3 w skali 1-5). Można z tego wnioskować, że należy zwiększyć dostępność informacji o regionie w internecie. Również sieć informacji turystycznej powinna być bardziej rozbudowana.
Turyści przyjeżdżający na Roztocze zwykle przyjeżdżają tu w celach rekreacyjno - wypoczynkowych, bardzo rzadko w celach służbowych i zdrowotnych. Świadczy to o niewystarczającej bazie lokalizacji dla wyjazdów szkoleniowych, zapewniających odpowiedni - wyższy standard.
Turyści przyjeżdżający na Roztocze głównie spędzają tu weekendy, jak również (ponad 36% badanych) okres dłuższy niż 14 dni. Prawie wszyscy badani (94%) deklarują chęć powrotu.
Na pobyt przeznaczają średnio 500-1000 zł. Najczęściej zatrzymują się u rodziny lub znajomych (30%) oraz prywatnych kwaterach agroturystycznych ( 28%). Najrzadziej wybierane są hotele, czy pensjonaty. Zwykle są zadowoleni z usług noclegowych. Podczas korzystania z usług noclegowych turyści najczęściej narzekają na niski standard obiektów (m. in. brak ciepłej wody, nieodpowiednie ogrzewanie, brak bezpłatnego internetu itp.). Chwalą natomiast wyposażenie pokoi, niskie ceny noclegów oraz miłą obsługę.
Usługi gastronomiczne turyści oceniają niżej niż usługi noclegowe. Narzekają na zbyt małą ilość punktów gastronomicznych oraz na zbyt wysokie ceny. Jednak samo jedzenie oceniają jako bardzo smaczne, brakuje im jednak potraw kuchni regionalnej. W większości turyści uważają, że Roztocze jest miejscem bezpiecznym, czystym i zadbanym.
Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się wędrówki piesze, zwiedzanie zabytków, obserwacje przyrody, czy fotografia. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się rajdy konne, nordic walking oraz, co ciekawe spływy kajakowe (tylko 6%). Może oznaczać to, że atrakcje te nie są odpowiednio wypromowane i brakuje właściwej dla nich infrastruktury. Turyści odwiedzający Roztocze, chcą tutaj w większości odpoczywać, spacerować i oddychać "świeżym powietrzem" ale także oczekują ciekawej ofert wydarzeń kulturalnych.
Bardzo nisko turyści oceniają natomiast dostępność komunikacyjną regionu. Brakuje możliwości dojazdu pociągami, autobusami, a dojazd własnym samochodem, ze względu na stan dróg, również nie jest wygodny. Narzekają również na zbyt małą ilość parkingów. Respondenci docenili jednak dostępność busów, którymi można łatwo i szybko się przemieszczać pomiędzy większymi miejscowościami.
Na pytanie, czego brakuje na Roztoczu pod względem infrastruktury turystycznej badani wykazują, że najbardziej brakuje im obiektów sportowych i rekreacyjnych. Należy też zwiększyć ilość punktów informacji turystycznej oraz ilość punktów gastronomicznych, restauracji, czy pubów.
W ostatnim pytaniu oceniając Roztocze w porównaniu do innych turystycznych regionów Polski respondenci przyznali mu ocenę 4,0 w skali 1- 5.
Ankieta miała charakter anonimowy. Badani mieli również możliwość odpowiedzi na kilka pytań otwartych. Oto najciekawsze komentarze:
Czy był Pan(i) zadowolon(a)y z usług noclegowych?
23-letnia turystka z Gdańska
"W miejscu, gdzie nocowałam nie było toalety, a bieżąca woda była zimna, natomiast cisza, brak miejskiego zgiełku rekompensował niedogodności."
40-letnia turystka z Dębicy
"Mały wybór kwater. Nie rezerwowałam wcześniej, szukając na miejscu znalazłam pokój ze wspólną łazienka, niestety. Ale gospodarze przesympatyczni i bardzo życzliwi."
37-letni turysta z Radomia
"Nie będę kadził, bywam w wielu różnych miejscach w Polsce, ale z każdej kwatery agroturystycznej na Roztoczu byłem zadowolony. To zasługa miejscowych ludzi, którzy są niezmanierowani, niedotknięci komercją, mają serce \" na dłoni\", są sobą...- to jest największy atut zakwaterowania."
Jak ocenia Pan(i) usługi gastronomiczne w regionie?
34-letni turysta z Warszawy
"Zbyt mało potraw i produktów regionalnych, swojskich."
27-letni turysta z Krakowa
"Zauważyłem, że praktyczna większość punktów gastronomicznych całkowicie nie jest nastawiona na turystów, a swoje usługi kierują w strone mieszkańców regionu. Bardzo żałuję, że nie mogłem wybrać się do restauracji, która w karcie menu ma regionalne potrawy. Pizzerii, kebabów i "włoskich" restauracji bardzo dużo (niektóre całkiem smaczne), ale nic poza tym."
21-letnia turystka z Katowic
"Jedzenie jest świeże i smaczne, przydałoby się więcej miejscowych przysmaków i tradycji kulinarnych dostępnych w menu lokali gastronomicznych
Jakiego rodzaju atrakcji poszukuje Pan(i) na Roztoczu?
27-letnia turystka z Zamościa
"Żadnych atrakcji, potrzebuję dotlenienia w nieskazitelnych lasach, nacieszyć oczy tym, co ginie na świecie, po prostu ja na Roztoczu dostaję przypływu energii, wyciszam się, wracam do domu "naładowana" pozytywna dawką energii."
20-letnia turystka z Bydgoszczy
"Jest wiele atrakcji na Roztoczu, myślę że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ja najwięcej czasu spędziłam na przejażdżkach rowerowych, Roztocze nadaje się do tego idealnie. Marze jednak o tym aby przelecieć się nad Roztoczem balonem."
24-letni turysta z Poznania
"Głównie interesują mnie walory krajobrazowe i przyrodnicze ale również zwróciłem uwagę na obyczajowość tutejszej ludności ( jestem zachwycony miłym przyjęciem i gościnnością w tym regionie)."
Jak ocenia Pan(i) dostępność komunikacyjną regionu Roztocza? Jak ocenia Pan(i) komunikację publiczną w regionie (PKS, PKP, busy)?
24-letnia turystka z Lublina
"Ostatnia decyzja PKP Intercity znacznie pogorszyła możliwości dojazdu. Jest to dotkliwe zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy na Roztocze zabierają często własne rowery."
34-letni turysta z Zamościa
"Komunikacja autobusowa i busików jest nastawiona na dowóz ludzi do pracy i z pracy więc brakuje kursów z Roztocza do Zamościa w późnych godzinach. Stąd wypad na jeden dzień jest w oparciu o taki transport niewykonalny."
37-letni turysta z Radomia
"Nie mogę tego ocenić, bo poruszam się własnym transportem. Choć tego roku, a było to podczas weekendu majowego miałem problem z dostaniem się z Kawęczynka do Zwierzyńca, ale to nie problem. Po co się spieszyć na Roztoczu ?"
Czego Pan(i)a zdaniem brakuje na Roztoczu pod względem infrastruktury turystycznej?
27-letni turysta z Krakowa
"Bardzo mało dobrych informacji o wydarzeniach kulturalnych i turystycznych, więc czas spędzony na Roztoczu organizuję sobie we własnym zakresie, a z miłą chęcią wybrałbym zaproponowaną opcję zwiedzania."
44-letnia turystka z Siemianowic
"Przydałyby się szlaki rowerowe, tak aby można było objechać całe Roztocze,a nie tylko pojedyncze trasy. Tak jak np. w Holandii,gdzie można przejechać na rowerze drogami dla rowerzystów przez cały kraj."
25-letni turysta z Krakowa
"Ten region czeka bardzo długa praca pod względem infrastruktury turystycznej. Bierzcie się do roboty czas i pieniądze uciekają. Powodzenia."
Przygotowanie i opracowanie ankiety: Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE (ul. Królewska 1, 22-600 Tomaszów Lubelski)
Badania ankietowe wykonano przy wykorzystaniu technologii www.wBadanie.pl autor / źródło: Michał Basiński dodano: 2009-12-11 przeczytano: 14644 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|