www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 października 2018, w 293 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Ireny, Kleopatry, Budzisławy.
Październikowe przysłowia: [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Minister Hall gościła w Stowarzyszeniu "Krok za Krokiem"

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" w tym roku obchodzi 20-lecie swego istnienia. Dorobek Stowarzyszenia był głównym tematem poruszanym podczas wizyty minister edukacji Katarzyny Hall w Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu.

Zapytana o powód wizyty pani minister w Zamościu, Maria Król przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" - odpowiedziała:

- W Lublinie odbędzie się w czwartek debata poświęcona zmianom w szkolnictwie. Pani minister połączyła ten wyjazd z przyjazdem do Zamościa, aby zapoznać się z dwudziestoletnią działalnością Stowarzyszenia, jego dokonaniami. Fakt, że byłam ekspertem ds. edukacji i przez cały rok pracowałam w zespole pani minister Hall, a byłam jedynym ekspertem z województwa lubelskiego, zdecydował o jej wizycie.
- Miałam bardzo dużo uwag. Nie wiem czy będą przyjęte przez rząd, bo są one dalekosiężne. To uwagi na wzór rozwiniętych krajów Europy Zachodniej w tej materii. Sprowadzają się do tego, aby dzieciom niepełnosprawnym zabezpieczyć to samo, co mają dzieci zdrowe. Zapewnić wystarczającą ilość przedszkoli, szkół, terapii, co byłoby obowiązkiem samorządu terytorialnego.
Przybyła z pewnym opóźnieniem pani minister została powitana nie tylko przez szefową Stowarzyszenia Marię Król, która zaprezentowała pani Hall ośrodek, ale także przez pracowników, podopiecznych i ich rodziców. Dodajmy, że w niektórych przypadkach wychowankowie wygłosili w pełni przez siebie przygotowane przemówienia, czym wyraźnie wzruszono głównego gościa.

W swoim krótkim wystąpieniu wstępnym minister Hall kilkakrotnie powtórzyła, że Stowarzyszenie "Krok za Krokiem" jest w Polsce bardzo dobrze znane. Działalność organizacji pozarządowych na poziomie lokalnym wymaga pracy prawdziwych liderów. Ludzie tu pracujący bez wątpienia są takimi liderami - mówiła. Wyraziła duże słowa uznania zarówno wobec kierownictwa Stowarzyszenia i pracowników ośrodka, jak wobec rodziców i samych podopiecznych.

Następnie Maria Król, za pomocą prezentacji multimedialnej, zaprezentowała historię Stowarzyszenia, jego działalność i cele. Opowiedziała między innymi o współpracy międzynarodowej, którą Stowarzyszenie prowadzi z podobnymi do siebie podmiotami w Belgii, Wielkiej Brytanii, Mołdawii i na Ukrainie. Goście mogli przekonać się, że prowadzona przez pracowników ośrodka w Zamościu, i kierowanych przez Stowarzyszenie innych placówek w regionie, rehabilitacja dzieci z wczesnym uszkodzeniem mózgu jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale i bardzo rozbudowanym. Ważne jest, by zacząć ją jak najwcześniej, bo tylko wtedy można daną osobę najbardziej optymalnie przygotować do życia w społeczeństwie. Te dzieci nie są chore. Mają tylko uszkodzony mózg - mówiła Maria Król. Na pewno jest to dosyć kontrowersyjna opinia, z której dosłownym sensem wiele osób może polemizować, ale w gruncie rzeczy chodzi o to, że wychowankowie Stowarzyszenia nie zarażają nikogo swym kalectwem i pomoc tym osobom jest również społecznie pożyteczna. Co za tym idzie, osoby z wczesnym uszkodzeniem mózgu mają pełne prawo do edukacji, tyle że kończą ją na różnych etapach. U jednych proces edukacji ogranicza się do najbardziej podstawowych czynności, u innych zaś przebiega w sposób bardziej zaawansowany. Jeden z chłopców witających panią minister - Bartek - w tym roku zdaje maturę i chce po niej studiować politologię.Po prezentacji i filmie, który również opisywał działalność Stowarzyszenia, głos zabrała ponownie minister Hall, która na pożegnanie z zebranymi powiedziała, że rząd myśli o coraz lepszych rozwiązaniach systemowych, które wspierałyby działalność takich właśnie ośrodków. Kończąc życzyła kierownictwu Stowarzyszenia kolejnych sukcesów na kolejne 20 lat.


autor / źródło: Teresa Madej, Robert Marchwiany
dodano: 2010-02-04 przeczytano: 2284 razy.Zobacz podobne:
     Nagrodzili najbardziej aktywnych i solidarnych w roku 2011 / 2011-12-21
     Nagrodzą najbardziej aktywne osoby niepełnosprawne / 2011-12-10
     Antonina Krzysztoń zaśpiewa dla młodzieży niepełnosprawnej / 2011-12-09
     Dwa światy / 2011-06-16
     Podsumowanie konkursu "Zawsze niech będzie..." / 2011-05-16
     Maria Król z nagrodą Rzecznika Praw Dziecka / 2011-05-07
     Bariery dla osób niepełnosprawnych w "Idealnym Mieście" / 2010-12-06
     Nie wykluczajcie nas / 2010-11-15
     Bal na rzecz niepełnosprawnych / 2010-01-20
     Przegląd Twórczości Bożonarodzeniowej Osób Niepełnosprawnych / 2010-01-15
     Namaluj swoje marzenia / 2010-01-14
     Mikołajki dla osób niepełnosprawnych / 2009-12-09
     Powstaje artystyczne grupa dla osób niepełnosprawnych / 2009-11-05
     Koncert "Wiele metod, jeden cel - porozumiewanie się!" / 2009-10-15
     Wywalczyli medale w turnieju BOCCIA / 2009-06-11
     Miasto przeszkód / 2009-05-15
     Niepełnosprawni nie chcą być dyskryminowani / 2009-05-10
     Malowali wymarzony świat / 2009-05-08
     Będą protestować przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych / 2009-04-27
     Odwiedziny "słonecznych" przyjaciół ze Schwabisch Hall / 2009-04-19

Warto przeczytać:
     Paczka na Stryczku / 2018-09-26
     Refleksje po starcie nowego rozdziału / 2018-09-12
     Nie taka niepotrzebna zmiana / 2018-09-19
     Jak zostać antyklerykałem / 2018-10-11
     Refleksje po obronie tytułu / 2018-10-04- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet