|
Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnictwa w ZamościuKoło Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu, już po raz drugi, zorganizowało Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnictwa. Podczas uroczystości w sali Consulatus przewodnikom podziękowano za pracę a Prezydentowi Miasta Zamość wręczono tytuł Honorowego Przewodnika (24.02.).
Międzynarodowy Dzień Przewodnictwa Turystycznego, przypadający na 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta i regionu.
Na uroczystość przybyli m.in. Marcin Zamoyski Prezydent miasta Zamość, Henryk Matej Starosta Zamojski, Jadwiga Machulewska i Krystyna Mańko z Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych UM, Magdalena Misztal z Urzędu Gminy Zamość, Eugeniusz Cybulski Honorowy Członek Koła Przewodników, Ewa Samiec - wiceprzewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK, kierownictwo Oddziału PTTK w Zamościu - Maria Kabaczyńska i Edward Słoniewski, Zofia Kiełbasa z Baru "Asia", przedstawiciele Muzeum Zamojskiego, biur podróży oraz mediów.
Gości oraz przewodników powitała prezes Koła - Maria Puźniak. Uczestników uroczystości zapoznano z działalnością Koła Przewodników Terenowych PTTK. To, czym żyli przewodnicy przez cały 2009 rok, pokazano za pomocą prezentacji multimedialnej. Poczynając od zebrania sprawozdawczo-wyborczego w styczniu, poprzez wizytę w kapliczce św. Romana w Lipsku, szkolenia prowadzonego przez Jana Wardacha o związkach Polski z Mołdawią po uroczystość Dnia Kobiet w Kole. Było także wspomnienie pielgrzymki przewodników do Częstochowy, opowieści Roberta Kowalskiego o przeprowadzonym (wspólnie z naszym portalem) plebiscycie "Siedem atrakcji Zamojszczyzny".
W kwietniu przewodnicy uczestniczyli w promocji albumu "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w pejzażu pogranicza" autorstwa Piotra Kondraciuka i Andrzeja Urbańskiego, następnie opracowywali szlak na grodzisko w Guciowie. Archeolog Artur Witkowski dzielił się z przewodnikami wiedzą na temat najnowszych odkryć w mieście, a Edward Słoniewski poprowadził wycieczkę szlakiem Powstania Zamojskiego.
Tradycyjnie w lipcu odbył się rajd przewodnicki, później wycieczka szlakiem św. Brata Alberta. Fotografie pokazały także jak przewodnicy z ogromną fascynacją opracowywali i wizytowali miejsca związane z rodziną Zamoyskich na Lubelszczyźnie. Była to udana promocja nowego, bardzo interesującego szlaku turystycznego.
Na tym jeszcze nie koniec pokazu, bowiem przewodnicy odbyli szkolenie w Aptece Rektorskiej z okazji jubileuszu 400-lecia zacnej instytucji, wędrowali szlakiem im. A. Wachniewskiej i Nadbużańskim do Dołhobyczowa i Kryłowa.
W działalność szkoleniową wpisało się również zwiedzanie odrestaurowanych zamojskich podwórek z Marią Rzeźniak, uczestnictwo w spotkaniu z dr Mariuszem Koperem i jego książką "Nazwy miejscowe gminy Lubycza Królewska. Historia - osadnictwo - język". Rok 2009 kończą zdjęcia próby generalnej przed Zamojskim Kolędowaniem.
Już w styczniu br. przewodnicy po raz kolejny kolędowali na Rynku Wielkim z mieszkańcami Zamościa i dzielili się opłatkiem na corocznym koleżeńskim spotkaniu. Uczestniczyli w rocznicowej uroczystości poświęconej pionierowi zamojskiego przewodnictwa, którym był Michał Pieszko.
Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnictwa zainaugurowano 10 lutego oprowadzając społecznie prawie trzy setki uczniów po ekspozycjach Muzeum Zamojskiego. Kolejne oprowadzanie młodzieży i dzieci zaplanowano na 10 marca.
Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali "Hymn Przewodników", a uroczystość przybrała podniosły charakter. W tej szczególnej atmosferze, zgodnie już z tradycją, Marcinowi Zamoyskiemu Prezydentowi miasta Zamość nadano tytuł Honorowego Członka Koła Przewodników Terenowych PTTK i wręczono "blachę" przewodnicką.
To czwarty taki honorowy tytuł w Kole Przewodników. Poprzednie otrzymali - Jan Zamoyski XVI ordynat, senator RP, prof. Jerzy Kowalczyk - m.in. autor przewodnika książkowego o Zamościu i Eugeniusz Cybulski - Prezydent Zamościa w latach 1981 - 1990.
Dalsza części spotkania przebiegła pod znakiem podziękowań złożonych przewodnikom za działalność na rzecz miasta i regionu. Odznakę "Zasłużony Przewodnik PTTK" otrzymała Danuta Książkiewicz. Listy gratulacyjne i nagrody książkowe wyróżniającym się w swojej pracy przewodnikom przekazał Prezydent miasta Zamość, Starosta Zamojski, Wójt Gminy Zamość i dyrektor Muzeum Zamojskiego.
Zarząd Koła Przewodników dziękował za owocną współpracę, za życzliwość i wsparcie przewodnickiej działalności na rzecz popularyzacji uroków Zamościa i piękna Zamojskiej Ziemi przedstawicielom władzy samorządowej, biur turystycznych i mediom.
I jeszcze jeden ważny akcent uroczystości. Oficjalnie w poczet członków Koła Przewodników Terenowych PTTK przyjęto Bożenę Smutniak i Łukasza Kota, którzy złożyli ślubowanie godnego wypełniania misji przewodnika.
Praca przewodników turystycznych to wypełnianie roli ambasadora Zamojszczyzny, co przekłada się na budowę pozytywnego wizerunku regionu i jego rozwój turystyczny. Funkcja przewodnika turystycznego w mieście UNESCO jest nie do przecenienia. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2010-02-28 przeczytano: 14961 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|