www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 26 listopada 2024, w 331 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Delfiny, Sylwestra, Lechosława, Konrada.
Listopadowe przysłowia: Deszcz w połowie listopada, tęgi mróz w połowie stycznia zapowiada. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home >


- - - - POLECAMY - - - -




Konferencja: Sztuka Ormiańskiej Diaspory

W dniach od 27 do 30 kwietnia 2010 r. odbywa się w Zamościu Konferencja naukowa "Sztuka Ormiańskiej Diaspory", zorganizowana przez Instytut Historii Sztuki UKSW, Polskie Stowarzyszenie Sztuki Orientu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu. Konferencji towarzyszy wystawa pt.: Ars Armeniaca" prezentowana w Muzeum Zamojskim.

W krajach Europy środkowej Ormianie osiedlali się od XIV wieku, w Rzeczypospolitej, na Węgrzech, w Mołdawii i Siedmiogrodzie, a w okresie późniejszym w Austrii i Czechach. W dotychczasowych przedsięwzięciach naukowych dotyczących ormiańskiej diaspory w Europie, prezentowano sztukę Ormian w omawianym regionie w dużo mniejszym zakresie.

W pierwszej części konferencji zaprezentowane zostaną referaty dotyczące sztuki w Armenii, Państwa Osmańskiego oraz Persji, skąd w czasach nowożytnych eksportowano wiele dzieł, przede wszystkim tkaniny, dywany i wyroby złotnicze. Osobny blok tematyczny stanowić będą referaty na temat zabytków przywiezionych przez emigrantów z dalekiej Armenii, znajdujących się w kolekcjach polskich, ukraińskich, węgierskich, rumuńskich, serbskich i austriackich.

W drugiej części konferencji prelegenci prezentować będą sztukę ormiańskiej diaspory na terenach historycznych Węgier, Rzeczypospolitej, Mołdawii, Siedmiogrodu, Austrii i Państwa Osmańskiego. Ukazane zostaną kazać związki artystyczne między ośrodkami w Italii i Francji w XVIII i XIX wieku.

Uczestnikami konferencji są historycy sztuki, historycy i konserwatorzy zabytków z następujących krajów: Armenia, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Izrael, Japonia, Macedonia, Polska, Rosja Rumunia, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. Referaty zostaną wygłoszone w języku angielskim lub francuskim.

Reprezentowane są najważniejsze ośrodki naukowe zajmujące się sztuką ormiańską: Instytut Sztuki Akademii Nauk Armenii; Biblioteka Matenadaran w Erevaniu, Uniwersytet Kalifornijski w Fresno i Los Angeles, Uniwersytet w Lejdzie, Ecole pratique des Hautes Etudes, Paryż; The Oriental Institute, Oxford, Uniwersytet w Aix-en-Provence, Uniwersytet Architektury w Bukareszcie, Uniwersytet Arystotelesa w Tesalonikach i Uniwersytet Techniczny w Istambule.

Wystawa zabytków ormiańskich ze zbiorów polskich wraz z katalogiem, w którym zostaną zaprezentowane opracowania naukowe z polską bibliografią dotyczącą sztuki ormiańskiej oraz szeroki opis zasobów Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Dodatkowo zaprezentowane zostaną osiągnięcia polskich konserwatorów, wykonujących prace restauracyjne we Lwowie, z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizowany jest również jednodniowy objazd naukowy do Lwowa, dnia 30 kwietnia 2010.

Organizatorzy konferencji zamierzają opublikować w roku 2011 materiały z konferencji w kolejnym tomie Series Byzantina. Patronat honorowy sprawują: Jego Ekscelencja pan Ashot Galoyan Ambasador Republiki Armenii w Polsce i pan Marcin Zamoyski Prezydent Miasta Zamość.


autor / źródło: www.muzeum-zamojskie.pl, AD
dodano: 2010-04-29 przeczytano: 11951 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet