www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Sprzyja nam rok, gdy kwiecień wilgotny, nie bardzo słotny. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




"Scena w podwórzu" prezentuje: "La serva padrona"

Operę buffa "La serva padrona" ("Służąca panią") Giovanni Battisty Pergolesiego wystawił Teatr Operowy w Mediolanie do muzyki Kwintetu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Wielką sztukę na małym zamojskim podwórzu wyreżyserował Mario Riccardo Migliara a Kwintet poprowadził Tadeusz Wicherek (11.06.).



Po raz pierwszy po operę komiczna G. B. Pergolesiego sięgnął Tadeusz Wicherek w 2009 roku, prezentując ją w klimatach renesansowego podwórza podczas II edycji Festiwalu Kultury Włoskiej. Opery "Livietta e Tracollo" mogliśmy wówczas wysłuchać w wykonaniu artystów Krakowskiej Opery Kameralnej i muzyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Zaproszony do Zamościa Mario Riccardo Migliara z Teatrem Operowym z Mediolanu zaproponował kolejną operę Pergolesiego. Jak powiedział - we Włoszech obchodzony jest Rok Pergolesiego z okazji 300-lecia urodzin kompozytora. I dodał, że nie wiedział, że zamojska publiczność miała okazję rok wcześniej poznać jedno z dzieł wybitnego włoskiego kompozytora.



- Trudno o lepszą scenę, jak ta - powiedział Lech Nowicki, zapowiadając operę i dodał - Autor powiedział wszystko w tytule - "Służąca panią". Prowadzący przedstawił także treść gramotki muzycznej, pysznej i fantastycznej. Miała swoją premierę w 1733 roku w Neapolu, ale do historii muzyki przeszła premiera paryska w 1752 r., która zapoczątkowała wojnę pomiędzy buffonistami i antybufonistami.

Lech Nowicki nie przedłużał akademickiego wywodu, stanął po stronie buffonistów i Pergolesiego i zaagitował za operą tytułem wymalowanym na czole przez członków Grupy Atelier Fantastico z Rzymu. Zaprosił do "smakowania" rewelacyjnej muzyki i bardzo zabawnej treści w wykonaniu świetnych wykonawców.



Obsadę opery stanowi trójka bohaterów: Uberto - Giampaolo Vessella (bas) - bogaty i ekscentryczny stary kawaler, Serpina - Fiorella Di Luca (sopran liryczny) - rezolutna i piękna pokojówka, co to sobie w kaszę nie pozwoli nadmuchać oraz Vespone - Andrea Fici-Mimo (aktor, mim). Barwne towarzystwo stanowi mieszkankę wybuchową. Na efekty sprytnej gry panny Serpiny nie trzeba długo czekać. Zarządza domem i ...panem. To nie może podobać się pryncypałowi.

Uberto mający dosyć podłego traktowania przez służącą postanawia znaleźć żonę, aby ta uporządkowała życie rodzinne i domowe. Serpina, która tylko siebie widzi w roli przyszłej pani domu, realizuje misternie przemyślany plan. Oparcie znajduje w Vespone. W konsekwencji pan, zamiast wyposażać ją w bogate wiano, woli sam pojąć ją za żonę. I takim to sposobem służąca wyszła na swoje i została panią.



Sztuka uwiedzenia Uberto zakończyła się dla Serpiny wielkim sukcesem. Wystawienie sztuki w kameralnej atmosferze podwórka to kolejny wielki sukces, tym razem reżysera Mario Riccardo Migliara i dyrygenta Tadeusza Wicherka, który sprawną mistrzowską ręką poprowadził muzyków.

Scenografię sztuki z elementami karcianych figur, symbolizujących grę, którą na swoją korzyść rozegrała służąca opracował Mieczysław Gradziuk z Zamościa. O pozostałe elementy scenografii zadbali mieszkańcy ulic Bazyliańskiej i Ormiańskiej: prymule na oknach, wiszące pranie na balkonie nad sceną i odgłosy życia dobiegające zza otwartych okien "sąsiadów" bohaterów opery.



Już po zakończeniu sztuki, nie krył zadowolenia z możliwości wystawienia opery "La serva padrona" w Zamościu jej reżyser Mario Riccardo Migliara, kierujący Teatrem Operowym w Mediolanie. Jak powiedział - Teatr realizuje również duże spektakle. Mario nie znał jednak możliwości Orkiestry i Miasta, poznał je dopiero na miejscu. Wszystko wskazuje na to, że nawiązana zostanie dalsza współpraca. W jej ramach reżyser myśli o wystawieniu na Rynku Wielkim w Zamościu opery seria i zaproszeniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego na festiwal oper w Mediolanie.

Dla Mario Migliara było to wspaniałe doświadczenie i wielka przyjemność. Wcześniej wystawił tę operę w Dubrowniku, nie wypadła jednak tak okazale jak w Zamościu. Znacznym problemem jest - jak mówi - zgranie sztuki, czyli wykonawców z Orkiestrą. W Zamościu odbyło się to bez zarzutu.



Po doświadczeniach ubiegłego roku sądzę, że żadnych wątpliwości co do wspaniałej zabawy nie mieli wielbiciele Pergolesiego i "Namysłowiaków". Tematyka opery komicznej "La serva padrona" skomponowanej przez Pergolesiego prawie trzysta lat temu znakomicie została odebrana także w XXI wieku. Arcyzabawny wymiar komizmu był jak najbardziej czytelny dla współczesnych odbiorców. To była pokerowa "zagrywka muzyczna" o największą stawkę - zadowolenie publiczności.



Nasuwa się jednak pytanie, czy Vespone z "Jokerem" w ręku od czasu do czasu zastąpi pana, czy już na starcie jest od niego ważniejszy, ponieważ bohaterowie sztuki cały czas licytują, dzierżąc w ręku okazałe karty do gry, które stanowią najważniejszy rekwizyt sceniczny. Bardzo sprytna gra!

Portal Zamość onLine był patronem medialnym
III Festiwalu Kultury Włoskiej w Zamościu


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Renata Bajak
dodano: 2010-06-14 przeczytano: 12851 razy.



Zobacz podobne:
     Włoskie dzieła w Muzeum Zamojskim / 2010-06-26
     Niezapomniana przygoda z włoską piosenką / 2010-06-18
     Galaktyka gwiazd, czyli Włoska Noc Operowa / 2010-06-17
     Koncert muzyki rozrywkowej III Festiwalu Kultury Włoskiej / 2010-06-17
     Trzecia Włoska Noc Operowa / 2010-06-16
     Annabelle Prinz o śpiewaniu / 2010-06-15
     Happening: Rzymskie malowanie / 2010-06-14
     "Sugestywne ścieżki" artystów z Pizy / 2010-06-14
     Zamojska Arlekinada / 2010-06-14
     Zamojska Arlekinada na 102 / 2010-06-14
     Wicherek i Wójcicki zapraszają na festiwal / 2010-06-11
     Weź udział w Happeningu / 2010-06-10
     Degustacja potraw kuchni włoskiej w Corner Pub / 2010-06-09
     Festiwal Kultury Włoskiej: dwie wystawy fotografii / 2010-06-08
     Zamojska Arlekinada / 2010-06-03

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet