www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 27 kwietnia 2024, w 118 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Zyty, Teofila, Żywisława, Anastazego.
Kwietniowe przysłowia: Świętego Marka - ostatek grochu do garnka. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Zamość szkoli się z odpowiedzialnego serwowania alkoholu

Zasady odpowiedzialnej sprzedaży i podawanie napojów alkoholowych to temat szkoleń zorganizowanych w Zamościu w dniach 7 - 8 lipca w Miejskim Ratuszu. Prowadzone one były w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Odpowiedzialna sprzedaż i serwowanie napojów alkoholowych" realizowanej przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) pod patronatem Komendy Głównej Policji. Kampania skierowana jest do sprzedawców alkoholu, barmanów i kelnerów. Jej celem jest zmiana postaw oraz uwrażliwianie na kwestie związane z odpowiedzialnością społeczną i prawną związaną ze sprzedażą i serwowaniem alkoholi oraz promowanie najlepszych praktyk obowiązujących w branży. W Zamościu kampania realizowana była we współpracy z Urzędem Miasta i Komendą Miejską Policji. W szkoleniach wzięło udział 89 osób. W całej Polsce tylko w tym roku przeszkolonych ma zostać 3 600 osób z ponad 30 miast.

- Ludzie, którzy sprzedają alkohol w sklepach i lokalach, powinni wiedzieć, jak alkohol wpływa na organizm człowieka i jakie ryzyka się z tym wiążą. Ważne jest, aby znali też przepisy prawa i zdawali siebie sprawę z wynikających z nich obowiązków. Naszym celem jest promowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego serwowania alkoholu. Mówimy zdecydowanie 'nie' spożywaniu nawet najmniejszej ilości alkoholu przez nieletnich, kobiety w ciąży czy osoby siadające za kierownicą. Obalamy też mity, że alkohol w piwie czy winie działa inaczej na organizm niż ten zawarty w wyrobach spirytusowych. Idziemy jednak jeszcze dalej niż przestrzeganie prawa. Uważamy, że na osobie sprzedającej czy podającej alkohol ciąży ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie klienta, bo człowiek w miarę spożywania alkoholu staje się coraz mniej zdolny do podejmowania właściwych decyzji. Na naszych szkoleniach uczymy, że należy zdecydowanie odmówić sprzedaży alkoholu każdemu, kto wykazuje oznaki upojenia alkoholowego i jak takie sygnały rozpoznać. Omawiamy też warunki wpływające na zachowanie konsumentów oraz możliwości zapobiegania przestępstwom i zakłóceniom porządku w lokalach, tak by minimalizować ryzyko awantur - mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, organizatora kampanii.

Jednym z głównych tematów szkoleń są aktualne przepisy prawa dotyczące sprzedaży alkoholu, w tym zasady uzyskiwania zezwoleń, obowiązki spoczywające na podmiotach sprzedających i serwujących alkohol, kwestie wykroczeń oraz konsekwencje łamania prawa. Uczestnikom szkoleń przekazywane są informacje na temat działania alkoholu w organizmie, a także wpływu i konsekwencji spożywania alkoholu w przypadku prowadzenia samochodu, konsumpcji alkoholu przez młodzież i kobiety w ciąży. Przekazywane są też wskazówki, jak identyfikować sytuacje potencjalnie generujące problemy i odpowiednio reagować w sytuacjach konfliktowych. Ważnym narzędziem edukacyjnym wykorzystywanym w trakcie szkoleń jest podręcznik wydany przez ZP PPS przekazywany uczestnikom poświęcony odpowiedzialnej sprzedaży i serwowaniu napojów alkoholowych.

- Bardzo ważnym elementem podejmowanych przez samorząd działań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych jest edukacja osób związanych ze sprzedażą i podawaniem napojów alkoholowych. Szczególnie istotne są programy mające na celu ograniczanie dostępności napojów alkoholowych i przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Elementem tej edukacji są m.in. kampanie oraz szkolenia. Miasto Zamość bierze udział w takich kampaniach edukacyjnych od 2003 r. W tym roku trafiamy ze szkoleniami bezpośrednio do sprzedawców i osób odpowiedzialnych za serwowanie alkoholu - pod różnymi postaciami. Niezależnie od szkoleń staramy się docierać do punktów sprzedaży napojów alkoholowych z materiałami informacyjno-edukacyjnymi. Zapraszamy lokalne media do współpracy - promujmy postawę "Nie bądź obojętny, reaguj, gdy w twojej obecności sprzedawany jest alkohol osobie niepełnoletniej" - komentuje Iwonna Stopczyńska, zastępca Prezydenta Miasta Zamość.

W mieście Zamościu w 2009 r. nie doszło do cofnięcia zezwoleń na sprzedaż alkoholu z powodu naruszenia zakazu sprzedaży alkoholu osobie do lat 18. Mimo to region zamojski nie jest wolny od problemów wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji i sprzedaży napojów alkoholowych. Dotyczy to zwłaszcza spożywania alkoholu przez nieletnich. Liczba interwencji funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji wobec nietrzeźwych nieletnich w 2009 r. wzrosła do 138, czyli o 9% w stosunku do roku poprzedniego. Wszystkich interwencji wobec osób nietrzeźwych było 3777. W Izbie wytrzeźwień w 2009 r. przebywało 35 nieletnich, w tym 11 dziewcząt. W sumie Izba Wytrzeźwień przyjęła 2 990 osób, z tego 954 to mieszkańcy Zamościa.

- W 2009 r. w regionie zamojskim ujawniono 12 przestępstw w zakresie naruszenia zakazu sprzedaży i podawania alkoholu osobom do lat 18. W tym roku było takich przypadków już 14, z tego 2 w samym Zamościu. Należy pamiętać, że są to dane dotyczące tylko zgłoszonych przypadków, a skala zjawiska spożywania alkoholu przez nieletnich jest znacznie większa - komentuje nadkom. Jerzy Godzisz, ekspert Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Potwierdzają to wyniki raportu na temat zagrożeń w zamojskich szkołach opracowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną Nr 1 na podstawie informacji uzyskanych z placówek oświatowych. Wynika z nich, że alkohol jest postrzegany przez młodzież jako produkt łatwo dostępny.

- Dlatego tym bardziej potrzebne są szkolenia, jak te prowadzone przez ZP PPS, by wpływać bezpośrednio na osoby zajmujące się sprzedażą alkoholu. Duża jest też rola mediów, by włączyć się w edukowanie i kształtowanie właściwych postaw w społeczeństwie w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży i konsumpcji alkoholu - dodaje nadkom. Jerzy Godzisz, ekspert Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

- Spotkaliśmy się z dużą przychylnością władz Zamościa i tutejszej Policji, dla których kwestie związane z edukacją w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży i konsumpcji alkoholu są bardzo istotne. Dziękujemy, że zechcieli zaangażować się w nasz program i pomóc nam zorganizować szkolenia. Bez takiej współpracy byłoby to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe - dodaje Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, organizatora kampanii.

Ogólnopolski cykl szkoleń z zakresu odpowiedzialnej sprzedaży i serwowania napojów alkoholowych jest elementem szerokiego programu z zakresu społecznej odpowiedzialności branży spirytusowej i jednym z trzech głównych nurtów programu prowadzonego przez ZP PPS. Organizuje on także kampanię "Lepszy start dla twojego dziecka" mającą na celu zapobieganie spożywania alkoholu pod jakąkolwiek postacią przez kobiety w ciąży. Kampania "Piłeś? Nie jedź" edukuje i przestrzega w zakresie nie prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Wszystkie inicjatywy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzone przez ZP PPS łączy dedykowana strona www.pijodpowiedzialnie.pl, która ma za zadanie edukować w sposób łatwy i ogólnodostępny na temat odpowiedzialnej konsumpcji napojów alkoholowych.


autor / źródło: AO, KS
dodano: 2010-07-09 przeczytano: 2841 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet