|
Wolontariat - sposób na życieW Polsce od dwóch lat spada liczba wolontariuszy. Ta niepokojąca tendencja dotyka także Zamojszczyzny. Szczególnie odczuwalny jest deficyt wolontariuszy pełnoletnich: studentów oraz seniorów. Statystyki podają, że tylko co czwarty Polak pracuje zawodowo. Spora część osób z tej grupy mogłaby dzielić się społecznie swoim doświadczeniem w ramach działań wolontariackich. Niestety, wolontariat wciąż jest mało popularny w porównaniu z innymi krajami Europy czy Stanami Zjednoczonymi.
Nasze społeczeństwo ma stosunkowo małą świadomość tego, czym tak naprawdę jest wolontariat, z czym się wiąże, co robią wolontariusze, jak mogą się przyczynić do rozwiązywania problemów lokalnych i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
W Zamościu wspaniale działa wolontariat młodzieżowy. Kluby wolontariusza sprawdziły się prawie we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych. Duże zainteresowanie tą forma działalności wykazuje też młodzież gimnazjalna. Uczniowie biorą udział głównie w wolontariacie akcyjnym, ale są też tacy, którzy podejmują wyzwanie poważniejsze i opiekują się osobami starszymi, niepełnosprawnymi, pracują w szpitalach, ośrodkach szkolno - wychowawczych i przedszkolach z oddziałami integracyjnymi.
Wolontariat jest głównie kojarzony z bezpośrednią pomocą człowiekowi potrzebującemu, a przecież ma on jeszcze inne aspekty. Wolontariuszem można być - w zasadzie - wszędzie. Duże pole do popisu - i młodzi i starsi - mają w organizacjach pozarządowych. Z diagnozy dotyczącej kondycji zamojskiego sektora pozarządowego (zawartej w strategii rozwoju Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych na lata 2009 - 2013) wynika, że tylko 25% organizacji korzysta ze świadczeń wolontariuszy. Większość organizacji nie zatrudnia pracowników etatowych, a więc wolontariusze potrzebni są tam bardzo.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu Zamojskie Centrum Wolontariatu podjęło odpowiednie działania i aktualnie realizuje projekt "Wolontariat dorosłych szansą na wzrost potencjału organizacji pozarządowych na Zamojszczyźnie". Rekrutacja i przeszkolenie wolontariuszy umożliwi im podjęcie świadczeń wolontarystycznych w wybranych organizacjach pozarządowych. Wpłynie to niewątpliwie na ich lepsze samopoczucie, rozwój oraz na wzmocnienie zamojskiego III sektora.
Nie wszyscy studenci, słuchacze szkół pomaturalnych i niepracujący absolwenci wiedzą, że będąc wolontariuszem w organizacji pozarządowej można wiele zyskać. Wolontariat jest formą zdobycia doświadczenia zawodowego. Podczas pracy wolontarystycznej można poznać swoje słabe i mocne strony, nauczyć się współdziałania w grupie, dotrzymywania terminów, ponoszenia odpowiedzialności za podejmowane działania. Organizowane dla wolontariuszy szkolenia wzbogacają nie tylko wiedzę, ale i CV. Istnieje też szansa, że organizacja może zaproponować wolontariuszowi stałą pracę.
A co daje wolontariat ochotnikom "dojrzałym"? Poznanie nowych ludzi, udział w szkoleniach, warsztatach i imprezach integracyjnych, poczucie, że jest się znowu potrzebnym i ważnym. W ramach wolontariatu można zaoferować organizacjom swój czas i gromadzone przez lata doświadczenie. Pomaganie wzmacnia, a emeryci, którzy zostają wolontariuszami żyją dłużej.
Informacje na temat działań Zamojskiego Centrum Wolontariatu można znaleźć na stronie internetowej: www.wolontariatzamosc.pl
Kontakt: e-mail: biuro@wolontariatzamosc.pl, tel. 846273775
Adres: ODK "Okrąglak", ul.S Wyszyńskiego 28Aautor / źródło: Krystyna Rybinska-Smyk dodano: 2010-09-21 przeczytano: 14957 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|