|
Srebrne Gody "Zamojszczyzny"Z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" zaprosił gości na artystyczną ucztę weselną i uraczył ich śpiewem, tańcem i muzyką. Przed gośćmi "folkowego" srebrnego wesela prezentowało się ponad stu pięćdziesięciu tancerzy i muzyków reprezentacyjnego Zespołu Zamościa (18.09.).
Korowodem roztańczonym dziś paradniej niż zazwyczaj
jako srebrni jubilaci "Zamojszczyzna" wszystkich wita
Pięknie gościom się kłaniamy, zatańczymy, zaśpiewamy,
podzielimy się radością i prosimy zostać z nami.
Odtańczonym z największą gracją i wyśpiewanym z największą dumą polonezem jubileuszowym rozpoczął się Galowy Koncert na scenie Zamojskiego Domu Kultury, przy którym od dwudziestu pięciu lat działa ZPiT "Zamojszczyzna. W słowach tekstu Tomasz Ziąbkowski zawarł całą istotę fenomenu "Zamojszczyzny".
- Wasz profesjonalizm i doskonałość tego Zespołu przyczynia się do wzrostu wartości kulturalnych kultury naszego Miasta. - Wzruszony i dumny dyrektor ZDK Andrzej Pogudz kierował serdeczne słowa uznania do tancerzy zaczynających swoją przygodę z tańcem i tych, którzy od wielu lat wiernie towarzyszą Zespołowi.
Uroczystość Srebrnych Godów "Zamojszczyzny" zaszczycili swoją obecnością m.in.: Iwonna Stopczyńska i Tomasz Kossowski - wiceprezydenci Zamościa, Jan Matwiejczuk przewodniczący Rady Miejskiej w Zamościu, Jadwiga Machulewska dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Spraw Społecznych UM Zamość, Danuta Matłaszewska doradca Wojewody Lubelskiego i Mirosław Korbut dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Choć to srebrny już jubilat, "Zamojszczyzna" wiecznie młoda
Sławi folklor ziemi naszej - wielka jego jest uroda
Nie zaginą w gronie naszym od Zamościa tańce, pieśni
Nisko dzisiaj się kłaniamy tej zamojskiej naszej ziemi.
Wspaniałą ucztę z muzyką, pieśnią i tańcem poprowadzili Joanna Gruszka-Matwiejczuk i Andrzej Lewczyk. Szacowni jubilaci pięknie pokłonili się Zamojskiej Ziemi wiązankami tańców zamojskich i biłgorajskich. Perfekcyjnie wykonanie układów choreograficznych to niejedna cecha wyróżniająca "Zamojszczyznę". Także ogromna żywiołowość płynąca ze sceny, uśmiech, swada i wszechobecna radość - widoczna w ruchach tancerzy i śpiewie. Nie mam wątpliwości, że publiczność wyczuwała jak niesamowitą przyjemność czerpią członkowie Zespołu ze swojego występu. Rewelacyjna muzyka kapeli, efektowność tańców i przebogate stroje tworzyły niezapomniane kolorowe, ruchome obrazy. Kolejno podziwialiśmy tańce podlaskie, lubelskie, lasowiackie. W wiązance tańców rzeszowskich szaleli na scenie ci tancerze, którzy zaczynali w zespole "Gaik", tworząc historię tego "kombinatu tanecznego", tej wspaniałej "tanecznej instytucji". Na zakończenie pierwszej części koncertu jeszcze wdzięczne krakowiaki, czyli pokaz narodowego tańca, podczas którego nie mogło zabraknąć harców krakowskiego Lajkonika.
Długie, gorące oklaski i zachwyt to reakcja publiczności za przepiękne widowisko. Nie można się na nich napatrzeć. Ze sceny bije niezwykła energia, z widowni - odgłosy zachwytu i podziwu.
W tanecznych popisach brało udział kilka grup: tych młodszych, średnich, najstarszych i seniorów, czyli tancerzy, którzy już nie pracują w Zespole, lecz wzięli udział w tym szczególnym koncercie. Tancerze, zwani seniorami zakończyli działalność w "Zamojszczyźnie" by kontynuować swoją karierę taneczną w zespołach ludowych uczelni, m.in.: Uniwersytetu Medycznego i UMCS, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracują w PZPiT "Mazowsze". - Jest jeszcze jedna grupa, dla których m.in. tego typu spotkania są organizowane, to jest ta grupa tam na górze, w obłokach, tańczy, śpiewa i gra - mówił Andrzej Lewczyk.
- Bez nich odbyłby się żaden koncert. Jest to wspaniała kapela, która towarzyszy Zespołowi. Przez dwadzieścia pięć lat Zespołu jej skład zmieniał się wielokrotnie - mówiła Joanna Gruszka-Matwiejczuk. Aktualnie skład kapeli, zawsze wycofanej ze sceny to: kierownik - Wojciech Tybulczuk (akordeon), Paulina Lupa i Agnieszka Obst-Chwała (skrzypce), Krzysztof Ciurysek (trąbka), Krzysztof Obst (bębenek), Józef Tokarz (klarnet), Sebastian Słupski (kontrabas) i Michał Wasiak (skrzypce).
Funkcjonowanie Zespołu to przede wszystkim praca kierownictwa i kadry. Zespół wspiera w jego działalności od 1986 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego ZPiT "Zamojszczyzna", kierowany przez Annę Polską.
Polonezem szlacheckim w wykonaniu najmłodszych, starszych i najstarszych tancerzy rozpoczęła się druga część jubileuszowego koncertu. I kolejna dawka pozytywnych emocji i wzruszeń. Coś wspaniałego. A następnie taneczno-wokalny blok i przyśpiewki wielkopolskie w wykonaniu dziewcząt z grupy III, tańce Lachów Sądeckich, zatańczone przez grupę seniorów oraz wiązanka tańców śląskich grup: V, VI,II i I.
Niemilknące brawa za rewelacyjne popisy taneczne: za oberka, za obroty i przytupy, podskoki, kółeczka małe i duże, za wirujące spódnice, tancerki w górze, korale na plecach, kroki wolniejsze i szybkie, akrobacje, wręcz woltyżerkę tancerzy i wesołe, żartobliwe przyśpiewki o lubym Jasiu, o Kasi i także za znakomite, zawodowe zejście ze sceny w obrotach. Można powiedzieć, że "szał ciał i halek".
Od maluchów poczynając po najstarszy dzisiaj skład
przetańczyliśmy w zespole tyle najpiękniejszych lat
Sławiąc Zamość w całym świecie, gdzie zawiodły nas wojaże
tam są nasi przyjaciele, śmiechem rozjaśnione twarze.
Przez scenę Zamojskiego Domu Kultury przewinęła się prawie dwutysięczna grupa tancerzy. Wspaniała nagrodą za trud całorocznej pracy dla tancerzy i kadry Zespołu są wyjazdy zagraniczne na festiwale tam "Zamojszczyzna" reprezentuje nie tylko Zamość, ale jest reprezentantem całej Ojczyzny. Zespół ma za sobą czterdzieści wyjazdów do trzydziestu krajów na trzech kontynentach. Program "Zamojszczyzny" to siedem godzin tańca i śpiewu. W programie Zespół ma wiązanki tańców regionalnych z różnych regionów Polski, tańce narodowe i widowiska obrzędowe. Podczas koncertów "Zamojszczyzna" zaprasza publiczność w piękną podróż po naszym kraju, z melodią i śpiewami. Prowadzący zaprasza do obejrzenia tańców z centralnych regionów Polski. Ten "folkowy" wieczór jubileuszowy to również znakomita okazja do wysłuchania radosnych przyśpiewek. Ich tematem przewodnim są uczucia panien i kawalerów. To także przyśpiewki i pieśni weselne. Wprowadzają dodatkową wartość tego koncertu z okazji Srebrnych Godów "Zamojszczyzny".
Gdyby nie było cudownej historii Zespołu nie byłoby jego teraźniejszości. Dzisiejsza "Zamojszczyzna" to dwustu członków, tańczących w ośmiu grupach wiekowych. Najmłodsi liczą sobie sześć lat. I pewne jest, po zobaczeniu ich na scenie, że będą kultywować te tradycje związaną z krzewieniem polskiej kultury ludowej, nie tylko na Zamojszczyźnie, także na całym świecie.
Choć to srebrny już jubilat, "Zamojszczyzna" wiecznie młoda
Sławi folklor ziemi naszej - wielka jego jest uroda
Nie zaginą w gronie naszym od Zamościa tańce, pieśni
Nisko dzisiaj się kłaniamy tej zamojskiej naszej ziemi.
W finale Galowego koncertu jubileuszowego tancerze wykonali mazura ułańskiego, z niezwykłą gracją i elegancją należną temu tańcowi. Odśpiewano także "Oj dana, dana". Radośnie i wesoło, tak jak przystało na wiecznie młodą "Zamojszczyznę" w dniu jej jubileuszu. Już w ukłonach, przed zamojską publicznością, pojawili się tancerze najmłodsi grup VIII, VII, następnie - grupa VI i V. Kłaniali się - grupa IV i III oraz młodzieżowa - II. Nisko kłaniała się najstarsza grupa I oraz reprezentacja grupy seniorów. Publiczność zgotowała małym i dużym artystom gorące owacje, z całego serca wdzięczna za dwadzieścia pięć lat obecności ZPiT "Zamojszczyzny" w życiu kulturalnym Zamościa.
Na zakończenie obchodów jubileuszu na scenę poproszono: założyciela, kierownika i choreografa ZPiT "Zamojszczyna" - Jolantę Kalinowską-Obst, choreografa - Monikę Hildebrand, instruktora wokalu Barbarę Rabiegę, Alicję Bojarczuk - odpowiedzialną za kostiumy i akompaniatorów: Macieja Szcześniaka i Tomasza Ziąbkowskiego. Rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń oraz składania gratulacji i życzeń jubilatom.
O tym już w następnym materiale. autor / źródło: Teresa Madej fot. Wojciech Czerwieniec dodano: 2010-09-22 przeczytano: 18283 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|