www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Zamość turystyką stoi!?

Obchody XXXI Światowego Dnia Turystyki stały się okazją do podsumowania sezonu turystycznego w Zamościu i na Roztoczu. Spotkanie odbyło się w najnowszym zamojskim hotelu "Carskie Koszary", zarządzanym przez Lucjana Wójtowicza.

Prezentacji przebiegu sezonu turystycznego, na postawie analizy informacji przekazanych przez podmioty branży turystycznej, dokonał Marcin Zamoyski prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze".

Udzielone noclegi

Większość hoteli naszego Miasta zanotowała wzrost w zakresie udzielonych noclegów. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że wynosi on ok. 8 %, w jednym z hoteli zanotowano przypadek rekordowy, ponad 30% wzrost osobonoclegów w stosunku do roku ubiegłego. Większość gości w hotelach stanowili turyści krajowi. Jednak dynamika wzrostu była wyższa wśród cudzoziemców. Najwyższy wskaźnik wzrostu zanotowano w turystyce biznesowej w zakresie organizacji konferencji, w jednym z hoteli - 50% wzrostu.

Wśród zagranicznych gości hotelowych tradycyjnie największą grupę stanowili: Niemcy, goście z Izraela, Japonii, Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Gestorzy bazy turystycznej, w której zanotowano spadek udzielonych noclegów, w jednym przypadku - 1,5%, a w dwóch przypadkach - 25%, jako przyczynę spadku podawali: niesprzyjające warunki atmosferyczne, klęski powodziowe, a jeden z podmiotów podawał - toczące się prace remontowe w zespole staromiejskim i spadek ilości przedsięwzięć artystycznych organizowanych w przestrzeni zespołu staromiejskiego. Prezes LOT Marcin Zamoyski skomentował te informacje mówiąc, że "Ten rok był największy jeśli chodzi o ilość przedsięwzięć odbywających się na Rynku Wielkim i na terenie zespołu staromiejskiego". Jego zdaniem bardziej prawdopodobną przyczyną jest konkurencyjność spowodowana zwiększeniem się bazy hotelowej w naszym mieście. A najwspanialsze jest to, że jesteśmy w hotelu, który proponuje jakość. Już dziś nie można być średnim, trzeba być bardzo dobrym i wtedy mamy gości, tak jak te hotele, które zanotowały u siebie wzrost, pomimo, że cała branża turystyczna była na "zero", jeśli przyjąć średnią. Dla przykładu - Kraków i Warszawa nie zanotowały wzrostu po ubiegłym fatalnym roku, gdzie Kraków podał spadek 23% przyjeżdżających turystów, to w tym roku utrzymał się na poziomie roku 2009.

- My uważamy, że przyjazd turystów do Zamościa w 2010 r. był większy, mimo niesprzyjających warunków. To co przyciąga do Zamościa i na Roztocza - to jest odkrywanie tego regionu, jeszcze masa ludzi z Polski nie zna Zamościa i Roztocza i dla nich są to pierwsze wyjazdy. Ci ludzie potem regularnie powracają do tych miejsc, bo te miejsca urzekają swoim pięknem i przyrodą, która jest niezniszczona i niezdeptana i to jest wielki walor Roztocza - komentował Marcin Zamoyski.

Frekwencja w muzeach i ZOO

Mamy minusy jeśli chodzi o zwiedzanie muzeów Zamościa. O 17 tysięcy zmniejszyła się liczba osób zwiedzających Muzeum Zamojskie. Natomiast nastąpił wzrost osób odwiedzających Muzeum "Barwy i Oręża" w Arsenale. Wszystko zdaje się być powiązane, czy promocja, czy brak tej oferty, która zaciekawiłaby ludzi. Jeśli do Arsenału potrafiło przyjść więcej osób, a do Muzeum Zamojskiego nie, to trzeba się zastanowić co jest tym problemem, że w jednym obiekcie mamy wzrost a w drugim spadek, mimo, że muzeum zaproponowało szereg imprez: "Noc Muzeów" , dni otwarte dla szkół, "Od świtu do zmierzchu".

Zamojskie ZOO odwiedziło 87 tys. osób, co stanowi tylko 84% odwiedzających z ubiegłego roku, ale ZOO prowadzi rozbudowę obiektu, więc to było przyczyną spadku odwiedzających. Remont i rozbudowa prowadzona będzie także w roku 2011, dopiero po zakończeniu inwestycji będzie to jedno z piękniejszych miejsc do zwiedzania i nie zanotujemy spadku odwiedzin, a wręcz odwrotnie.

Turysta pyta, ZOIT odpowiada

Odnotowano spadek odwiedzających ZOIT, ze 105 tys. do 60 tys. odwiedzin. Tutaj jest to spowodowane zasłonięciem wejścia do Ośrodka z powodu remontu ratusza przez wiele miesięcy. To jest jednym z najprostszych powodów, dlaczego to się stało. Wśród odwiedzających największą grupę stanowili mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich: Warszawy, Górnego Śląska, Krakowa, Łodzi i Gdańska.

Zauważalny jest wzrost zainteresowania naszym Miastem mieszkańców województw sąsiednich: podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Wśród turystów korzystających z usług Ośrodka Informacji Turystycznej 25% stanowili turyści z zagranicy, podróżujący głównie szlakiem miejsc wpisanych na Listę UNESCO. Nasz znak firmowy jest tym magnesem, który przyciąga do nas. Należy tę dziedzinę promocji nadal starać się rozwijać. W Polsce jest miast kilka, a 17 obiektów wpisanych na Światową Listę i raczej nic nie wskazuje na to, że mogłaby ona się powiększyć o obiekty z Europy, ponieważ UNESCO uważa, że to co powinno się wpisane na Listę UNESCO już tam jest. Starał się Gdańsk i inne Miasta, ale UNESCO zdecydowanie powiedziało - nie.

Wzmożony ruch turystyczny zanotowano tradycyjnie w trakcie weekendów oraz odbywających się wydarzeń plenerowych: Jarmark Hetmański połączony z inscenizacją Obrony Twierdzy Zamość, Legenda "Szwedzkiego stołu", Festiwal Kultury Włoskiej, Zamojskie Lato Teatralne, Eurofolk, Zamojski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty.

Szacuje się, że w tych wszystkich wydarzeniach plenerowych uczestniczyło ponad 60 tys. osób. Wg szacunków pracowników ZOIT rekordowym miesiącem w zakresie liczby turystów był sierpień, najniższą frekwencję odnotowano w czerwcu.

Nadal utrzymuje się tendencja łączenia wypoczynku na Roztoczu ze zwiedzaniem Miasta. Dla coraz większej rzeszy turystów Zamość odwiedzany jest w trakcie podróży na południe Polski, do Lwowa oraz na północ - Mazury lub Białowieża.

Przewodnik turystyczny poszukiwany

W stosunku do 2009 roku nastąpił 10% wzrost usług przewodnickich. Nadal odczuwany jest brak przewodników oprowadzających w językach obcych. Od ubiegłego roku utrzymuje się tendencja wzrostowa na korzystanie z usług przewodnickich przez turystów podróżujących indywidualnych podróżujących w małych grupach. Przyjazdy grupowe do Zamościa generalnie wykazują tendencje wzrostowe, w przypadku jednego biura zostały utrzymane zostały na poziomie ubiegłego roku.

Oferta bogata, turystów przybywa

Z informacji przekazanych przez Państwa i własnych spostrzeżeń możemy stwierdzić, że mimo bardzo niesprzyjających warunków turystyka poradziła sobie nie najgorzej. W naszym Mieście nie załamała się, utrzymując się od 2003 r. tendencja wzrostowa przyjeżdżających turystów.

Na dokładne analizy trzeba będzie jeszcze poczekać na ukazanie się danych statystycznych. Pomimo tego, że zmniejszeniu uległa liczba zwiedzających muzea i ZOO oraz korzystających z informacji turystycznej to z satysfakcją należy stwierdzić, że liczba korzystających z usług, generujących największe dochody z turystyki uległa zwiększeniu.

Cieszy fakt, że z roku na rok systematycznie rośnie ilość turystów łączących wypoczynek na Roztoczu z pobytem w Zamościu. Zaczynają się nowe kierunki przyjazdów turystów krajowych i zagranicznych, zwiększa się ilość i jakość bazy noclegowej i turystycznej, w tym bazy budowanej przy wsparciu środków pozyskanych przez gestorów oraz ilość wydarzeń artystycznych stanowiących niejednokrotnie ważny impuls w wyborze celu i miejsca planowania podróży.

Stwierdzamy z satysfakcją, że w celu wszechstronnej promocji Miasta swoją ofertę rozbudowują instytucje kultury i stowarzyszenia społeczno-kulturalne, organizując duże imprezy plenerowe w zabytkowej przestrzeni Starego Miasta. Rekordowa liczba wydarzeń w bieżącym roku była możliwa dzięki projektom realizowanym przez Miasto i finansowanych przy udziale ośrodków zewnętrznych: tj. "Zamość - Letni Salon Sztuki Lubelszczyzny" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz projektu: "Promocja produktu turystycznego Zamość - Roztocze" w ramach Programu Inicjatyw Transgranicznych Euroregionu "Bug", finansowanego z norweskiego mechanizmu finansowego.

Nasz wizerunek zewnętrzny rok rocznie jest coraz lepiej postrzegany, zarówno w kraju jak i za granicą i zachęca do odwiedzania Zamościa i regionu. Ogromne zakresie w tym zakresie mają prowadzone przez Miasto jednostki i działania promocyjne.

Prezentacja oferty na krajowych i zagranicznych rynkach turystycznych organizowana jest przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną, Lokalną Organizacją Turystyczną "Zamość i Roztocze".

Wydawnictwa turystyczne wzbogacane są rok rocznie nowymi tytułami i wersjami językowymi, również dla dzieci i młodzieży szkolnej. Plenerowe wydarzenia artystyczne połączone są z prezentacją wyrobów rzemiosła artystycznego i potraw kuchni regionalnej.

Na zwiększenie atrakcyjności turystycznej naszego Miasta duży wpływ mają oddane do użytku obiekty forteczne twierdzy Zamość. Prowadzone systematycznie działania przez Zamojskie Bractwo Rycerskie stanowią atrakcje dla turystów: strzelanie z łuku, armat, muszkietów, zdjęcia w strojach historycznych i pokazy walk rycerzy.

Marka Zamość

Mamy jednak świadomość jak dużo jest jeszcze do zrobienia, jak ważna jest spójność działania na rzecz kreowania i rozwoju turystyki na wszystkich szczeblach. Wspólne działania w ramach LOT są konsekwencją ciągłych starań, dążeń jednostek samorządu terytorialnego oraz całej branży turystycznej do zidentyfikowania działań promocyjnych i wykorzystania ogromnego potencjału kulturowego i przyrodniczego Zamościa i Roztocza.

Ważne jest by w oparciu o te walory budować konkretne produkty turystyczne. Tylko tą drogą możemy wygrywać w ogromnej konkurencji na światowym i krajowym rynku turystycznym. Obserwowane od lat preferencje turystów odwiedzenia nowych, ciekawych miejsc, dających możliwości nie tylko wypoczynku, ale również uczestnictwa w atrakcyjnych przedsięwzięciach stanowią dla nas dobre prognozy w zakresie rozwoju turystyki.

Posiadamy atuty w postaci unikalnych zabytków, krajobrazu i przyrody oraz lokalne atrakcje plasują nas w gronie miejsc o rozpoznawalnej marce. Rozwój tej ważnej dla Miasta i regionu strefy nie byłby możliwy bez Państwa udziału, zaangażowania i ciężkiej pracy, za którą bardzo serdecznie Państwu dziękuję.

Z okazji dzisiejszego Święta, proszę również o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń, realizacji planów, zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności i zdrowia dla tej trudnej i ciężkiej pracy.

Na podstawie wystąpienia Marcina Zamoyskiego prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej "Zamość i Roztocze - zarejestrowała Teresa Madej.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2010-10-29 przeczytano: 2935 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet