|
Pamiętali o Lwowie i Orlętach Lwowskich"...bo mieli serca opętane Polską...". Tak o patronach Szkoły Podstawowej nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu wyraził się jej dyrektor Artur Plewa. Okazją do wypowiedzenia tych jakże głębokich słów były obchodzone już po raz 6. Dni Lwowa w Zamościu.
92 lata temu w obronie polskości Lwowa, miasta, które w swym herbie ma wpisaną dewizę "Semper fidelis" (zawsze wierny), stanęli jego mieszkańcy.
Nawet trudno powiedzieć, że chwycili za broń, bo tej broni w początkowej fazie nie mieli. Z braku w mieście polskich formacji wojskowych naprzeciw oddziałom wojsk ukraińskich stanęli mieszkańcy Lwowa, w dużej części ludzie młodzi. Prawie jedna trzecia z nich nie miała ukończonych 17 lat. To właśnie ich zaczęto później nazwać Orlętami Lwowskimi.
Bohaterska postawa mieszkańców Lwowa została doceniona i nagrodzona. Lwów, jako jedyne miasto w Polsce, otrzymał Krzyż Virtuti Militari.
Chociaż Lwów leży już poza granicami Polski, dalej przez wielu traktowany jest jako polskie miasto, które na stałe wpisało się w historię naszego kraju.
Z tej historii o Lwowie jesteśmy dziś dumni i musimy ją znać- powiedział obecny podczas uroczystości prezydent Marcin Zamoyski.
Jak zauważył - kiedyś Lwów i Zamość były w centrum Rzeczpospolitej. Jak budowano Zamość, to do granicy wschodniej było aż 600, a do zachodniej 300 km.
Dziś oba miasta leżą blisko granicy- Zamość przy wschodniej granicy Polski, a Lwów przy zachodniej granicy Ukrainy.
Po to, by pamiętać o tym mieście i złożyć hołd jego mieszkańcom Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu przed dziesięciu laty wystąpiła o nadanie jej imienia "Orląt Lwowskich". Od 2004 roku szkoła organizuje Dni Lwowa w Zamościu.
W tym roku uroczystości odbyły się już po raz szósty, a ich organizatorem oprócz "ósemki" była również Bursa Międzyszkolna nr 2.
Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Orląt Lwowskich oraz poległych w obronie Lwowa odprawioną w kościele pw. Świętej Bożej Opatrzności na Karolówce.
W budynku szkoły odbył się uroczysty apel, w trakcie którego uczestnicy wzięli udział w apelu poległych oraz inscenizacji przedstawiającej życie we Lwowie w latach 20 i 30-tych XX wieku. A wszystko to w oprawie pięknych lwowskich piosenek. W apelu udział wzięła matka chrzesna "Ziemi Zamojskiej" pani Janina Gąsiorowska- relacjonuje Małgorzata Sochań - Krupa, nauczyciel "ósemiki".
Nieodłączną częścią Dni Lwowa w Zamościu jest Przegląd Piosenki Lwowskiej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Młodych artystów oceniało jury w składzie Joanna Przekocińska, ks. Krzysztof Świta oraz ks. Marian Wyrwa.
W kategorii gimnazjum, I miejsce zajął zespół wokalno-instrumentalny z Gimnazjum nr 6 w Zamościu za wykonanie piosenki "Tylko we Lwowi". II miejsce zajął zespół wokalno-instrumentalny "Piąty Anioł" z Gimnazjum nr 1 w Zamościu, który wykonał piosenkę "Ta co pan buja", a III- Paulina Dudek z Gimnazjum nr 5 w Zamościu, która zaprezentowała "Tango lwowskie".
W kategorii szkoły podstawowe I (klasy I-III), II miejsce zajął zespół "Ósemka" ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu za wykonanie piosenki "Panna Andzia", w kategorii II (klasy IV-VI), II miejsce przyznano zespołowi wokalnemu również ze szkoły będącej organizatorem przedsięwzięcia za wykonanie piosenki "Za rugatku grand zabawa".
Ponadto jury przyznało wyróżnienia dla: Katarzyny Mokrzyńskiej z Gimnazjum nr 3 w Zamościu, zespołu wokalnego z Gimnazjum nr 7 w Zamościu oraz Magdaleny Kosarskiej z Gimnazjum w Skierbieszowie.
Oprócz Przeglądu Piosenki Lwowskiej z okazji Dni Lwowa w Zamościu organizowany jest również Międzyszkolny Konkurs Plastyczny LWÓW NA ILUSTRACJI.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 73 prace ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu zamojskiego oraz Krasnegostawu.
Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: I- klasy 1- 3 szkół podstawowych, II- klasy 4- 6 szkół podstawowych i III- gimnazja przez jury w składzie: Magdalena Cieplechowicz - artysta plastyk - pracownik MDK w Zamościu, Katarzyna Sochań - Krupa oraz Iwona Adamczuk - obie nauczycielki Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu.
W kategorii I zwyciężyła Zuzanna Maluha, lat 8 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zamościu. Drugie miejsce zajął Michał Mołek, lat 8 ze SP im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, a trzecie- Julia Samulak, lat 9 ze SP nr 3 w Zamościu.
W kategorii II jury najlepiej oceniło pracę Wojciecha Maja, lat 12 z Zespołu Szkół nr 5 w Krasnymstawie. Dwa drugie miejsca zajęli Marta Muszyńska, lat 10 ze SP nr 3 w Zamościu i Jakub Gil, lat 12 ze SP nr 8 w Zamościu. Na trzecim miejscu znalazła się praca Honoraty Krupy, lat 10 ze SP nr 8 w Zamościu.
Najwięcej, bo aż 5 prac nagrodzono w kategorii "najstarszej".
Dwa pierwsze miejsca zajęły Monika Szczerba, lat 14 i Adrianna Grzybowska, lat 15, obie z Gimnazjum nr 5 w Zamościu.
Drugie miejsce przyznano Karolowi Miszczakowi, lat 13 z Zespołu Szkół nr 5 w Krasnymstawie, a trzecie- Natalii Luchowskiej i Katarzynie Boczkowskiej. Obie piętnastolatki uczą się w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu.
Na zakończenie 6. Dni Lwowa w Zamościu odbyła się uroczysta gala, na którą przybyli zaproszeni goście, a wśród nich m.in. Prezydent M. Zamościa Marcin Zamoyski, V-ce Starosta powiatu zamojskiego Bogumiła Hildebrand, ks. bp Mariusz Leszczyński, Przewodniczący Rady Miasta Jan Matwiejczuk, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Kazimierz Chrzanowski, dyrektorzy zamojskich szkół, a także wiele innych osób, którym bliski jest Lwów.
W atmosferę "tamtych lat" przybyłych gości piosenką "Orlątko" wprowadził Grzegorz Jędrusina. Kolejnym punktem była prezentacja piosenek lwowskich w wykonaniu laureatów Przeglądu Piosenki Lwowskiej. Młodzi artyści mieli okazję zaprezentować się przed liczną publicznością zgromadzoną w sali widowiskowej Klubu Garnizonowego.
Na zakończenie wieczoru wystąpili młodzi artyści z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Żółkwi: grupa wokalna "DOMISOLKI", zespół tańca ludowego "PERLINKA", zespół tańca towarzyskiego "STYL" pod kierownictwem pani Iriny Ciurij oraz soliści Igor Kobrin i Halina Fedorko.
autor / źródło: wald dodano: 2010-11-24 przeczytano: 20886 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|