www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: Kwitną drzewa w listopadzie, zima aż do maja będzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Krzysztof Bednarski autorem pomnika Leśmiana

Światowej sławy artysta rzeźbiarz Krzysztof Bednarski zaprojektuje pomnik Bolesława Leśmiana w Zamościu. Będzie to jedyny pomnik poety w Polsce, którego odsłonięcie zaplanowano w 2012 roku, w 75 rocznicę śmierci wybitnego poety notariusza.

Jak informuje Sławomir Bartnik prezes Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu, które zainicjowało projekt budowy pomnika poety - Krzysztof Bednarski przyjął propozycję i podejmie się realizacji projektu.

Znany rzeźbiarz w tym roku pracował nad pomnikiem Fryderyka Chopina, który został odsłonięty w listopadzie w Wiedniu. W najbliższym czasie skoncentruje się nad projektem pomnika Czesława Miłosza dla województwa podlaskiego.

Z uwagi na liczne zlecenia, pomnikiem Bolesława Leśmiana mógłby zająć się dopiero w II półroczu 2011 roku, oczywiście wcześniej przyjeżdżając do Zamościa aby poznać miasto i przestrzeń, w której stanie pomnik poety.

- Krzysztof Bednarski jest wielbicielem poezji Bolesława Leśmiana i m.in. w związku z tym faktem będzie miał "wolną rękę" w projektowaniu pomnika poety - zapewnia Sławomir Bartnik. I dodaje - Nie jest łatwo zorganizować przyjazd artysty do Zamościa ponieważ na stałe mieszka we Włoszech, a poza tym, jest artystą rozchwytywanym.

Komitet Budowy pomnika Bolesława Leśmiana w Zamościu bierze także pod uwagę plan awaryjny, czyli projekt innego rzeźbiarza i najprawdopodobniej byłaby to praca Mariana Pudełko, autora pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie, który również uczestniczył w konkursie na pomnik Leśmiana ogłoszonym przez Urząd Miasta Zamość.


Marian Pudełko ze swoim projektem na konkurs pomnika B. Leśmiana w Zamościu


Ta wersja pomnika, zadaniem Sławomira Bartnika, bardziej pasuje do parku, a tymczasem przyjęto założenie, że najlepszą lokalizacją będzie skwer na odnowionym Rynku Wodnym, na co Towarzystwo Leśmianowskie uzyskało już zgodę architektów z Lublina (firma Garden Concept), którzy dokonali rewitalizacji rynku.

W przypadku gdyby Krzysztof Bednarski był podobnego zdania, pomnik stanąłby w pobliżu mieszkania poety, mieszczącego się w gmachu Domu Centralnego, w latach 1922 - 1935.

Komitet poszukuje również środków na sfinansowanie budowy pomnika poety rejenta. Wśród pojawiających się pomysłów jest publiczna zbiórka pieniędzy, założenie strony internetowej, która wypromuje idee budowy pomnika Leśmiana w świecie oraz współpraca z uznanymi artystami związanymi z Zamościem.

Tu prezes Towarzystwa Leśmianowskiego rozmarzył się i przywołał nazwiska młodych i już uznanych w świecie artystów plastyków z rankingu dziennika "Rzeczpospolita" - "Kompas Młodej Sztuki", a więc: Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Marcina Kowalika i Tomasza Kowalskiego. Należy dodać, że mamy także wybitnych artystów z rodowodem zamojskim w Stanach Zjednoczonych.

Dobrym pomysłem - jak mówi Sławomir Bartnik - jest zorganizowanie aukcji dzieł sztuki. Do artystów zostanie skierowany apel o przekazanie jednej pracy z przeznaczeniem na aukcję, a uzyskane środki przekazane zostaną na konto Komitetu, finansując pomnik.

Rozważany jest także pomysł pozyskania wsparcia wpływowego polityka biznesmena, który jest wielkim miłośnikiem poezji i samego Bolesława Leśmiana.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2010-12-31 przeczytano: 15982 razy.



Zobacz podobne:
     Leśmianowska Ulica Poetycka - program / 2012-05-14
     Zaprezentują projekt pomnika Bolesława Leśmiana / 2011-10-03
     "Dom Leśmiana": Krzysztofa Bednarskiego koncepcja pomnika / 2011-07-30
     Spłacam dług Leśmianowi - rozmowa z Krzysztofem M. Bednarskim / 2011-06-19
     "Napój cienisty" czyli inspiracje poezją Leśmiana / 2011-06-09
     Krzysztofa Bednarskiego przymiarki do pomnika Leśmiana / 2011-06-02
     Schadzka z Leśmianem część II / 2011-06-01
     Schadzka z Leśmianem część I / 2011-06-01
     Majówka leśmianowska z dziecięcą fantazją / 2011-05-30
     Obserwatorium Poetica / 2011-05-25
     "Przygody Sindbada Żeglarza" na Rynku Solnym / 2011-05-19
     STARTUJ W SLAMIE! Wiersze do sztambucha wuja Tarabuka / 2011-05-19
     Opowieści niesamowite - kryptyk na Majówce Leśmianowskiej / 2011-05-17
     Leśmianowska Ulica Poetycka. Majówka leśmianowska na Starówce / 2011-05-12
     Wiersze do sztambucha wuja Tarabuka / 2011-04-05
     Skazany na Leśmiana - rozmowa ze Sławomirem Bartnikiem / 2010-08-01
     Postawią pomnik Leśmianowi / 2010-06-28
     Leśmianowska Ulica Poetycka 2010 / 2010-05-22
     Konkurs Literacki im. B. Leśmiana / 2010-03-20
     Ożywianie obrazów w Muzeum Zamojskim / 2010-02-08

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet