www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie zubożeje. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Lubelska żywność w Norymberdze

W dniach od 15 - 18.02.2007 r. w Norymberdze spotkają się bio-producenci z całego świata.

 Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach, to jedne z największych targów tego typu na świecie. Kilka tysięcy wystawców z całego świata przyjeżdża do Norymbergii aby promować ekologiczną żywność i rolnictwo oraz inne produkty pochodzenia naturalnego. Udział w Targach BioFach to dla wszystkich wystawców potwierdzenie, że produkowane przez nich wyroby są najwyższej jakości. W tym roku w targach zaprezentuje swoje produkty ponad 100 krajów ze wszystkich kontynentów. Organizatorzy przygotowali stoiska dla 2700 wystawców. Nasz region reprezentować będzie 17 firm zarejestrowanych w Stowarzyszeniu "EkoLubelszczyzna".

- Nasi producenci byli bardzo zadowoleni z udziału w targach w poprzednim roku, kiedy to Polska jako pierwsza z nowych państw członkowskich UE dostąpiła zaszczytu pełnienia roli Kraju Roku - mówi Mariusz Grad, Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Polska żywność stała się bardzo poszukiwana przez konsumentów, a w efekcie znacząco wzrósł jej eksport na rynek europejski. Z informacji od producentów wynika, że uzyskanie ceny 5 zł za 1 kg górki świńskiej nie jest ceną wygórowaną. W kraju mogą otrzymać kwotę 2,60 - 2,80 zł. Każdego roku "pączkują" zamówienia naszych producentów ekologicznej żywności, to pozwala na większą produkcję, hodowlę nie 10 sztuk ale 100 sztuk.

- Po objęciu przeze mnie funkcji w Urzędzie Marszałkowskim było zbyt mało czasu aby powiększyć grono naszych wystawców na targach BioFach. Moje działania zmierzają do tego, by do Stowarzyszenia "EkoLubelszczyzna" weszli producenci z Zamojszczyzny. Stowarzyszenie to partner formalny i prawny dla Urzędu Marszałkowskiego. Współpraca daje płaszczyznę do promowania szerokiej oferty naszych wyrobów za granicą, do zawierania kontraktów. Za opiekę merytoryczną, logistyczną i marketing odpowiadają pracownicy mojego departamentu. Producenci zabierają tylko swoje produkty i materiały promocyjne. Wszystko jest przygotowane - zapewnia Jerzy Zarębski Dyrektor Departamentu Promocji Turystyki i Współpracy Zagranicznej. Dajemy narzędzie wejścia na rynki Unii Europejskiej. Gros kosztów pokrywa Urząd Marszałkowski.

- Uzyskanie jednak dobrej ceny i sam udział w targach z danym wyrobem warunkowane jest uzyskaniem certyfikatu - uzupełnia informacje Mariusz Grad - Gospodarstwo musi być certyfikowane. Członkowie stowarzyszenia potwierdzają, że warto zabiegać o certyfikat. Otwiera on drogę na nowe rynki. Nasz kraj oceniany jest bardzo wysoko jako producent żywności cieszącej się w Europie opinią zdrowej, o wysokich walorach odżywczych i smakowych. Jeszcze raz podkreślam celowość udziału w targach, potwierdzoną ilością nawiązanych kontaktów handlowych. Nie mamy się czego wstydzić, wręcz przeciwnie, nasza żywność posiada wysoką jakość. Mam nadzieję, że w przyszłym roku dużo więcej producentów i przetwórców zaprezentuje swoją bogata ofertę w Norymberdze. Media powinny pokazać, że istnieje taka możliwość, stowarzyszania się i promowania, by efekty działań były coraz lepsze. Korzystajmy z obecności w Unii Europejskiej.

* * *


Powstanie Stowarzyszenia "EkoLubelszczyzna" w 2006 r. to jeden z efektów projektu "Strategia Doliny Ekologicznej Żywności", realizowanego ze środków unijnych od 2005 r. Głównym zadaniem organizacji jest koordynacja i wspieranie działań proekologicznych w regionie, szczególnie popularyzacja produkcji i spożywania ekologicznej żywności, prowadzenia zdrowego trybu życia, a także pozyskiwanie środków na tego typu działalność.

Celem organizatorów projektu jest stworzenie klastru ekonomicznego, będącego siecią producentów, firm, administracji lokalnej i centrów wiedzy jak i organizacji i instytucji społecznych współpracujących dla wsparcia ekologicznego rolnictwa, dystrybucji żywności ekologicznej i powstrzymania ucieczki ludności z obszarów wiejskich.

Na Lubelszczyźnie zamarzyła nam się "Dolina Krzemowa" - dobrze pomyślane - może nawet są szanse na drugą Kalifornię?!


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2007-02-11 przeczytano: 2989 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet