www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Świętego Marka - ostatek grochu do garnka. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Zamojska synagoga na Szlaku Chasydzkim

Zamojska synagoga, jeden z najwspanialszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce, stanie się ważnym ośrodkiem kulturalnym międzynarodowego Szlaku Chasydzkiego pn. Centrum "Synagoga". Właściciel obiektu, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, otworzy ją dla zwiedzających 5 kwietnia 2011 r.

Uroczystemu otwarciu towarzyszyć będzie trzydniowa międzynarodowa konferencja naukowa, (5-7.04.) organizowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Pracownię Literatury Polsko-Żydowskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Wśród wykładowców konferencji "Historia i kultura Żydów w Zamościu i na Zamojszczyźnie" m. in: dr Jacek Feduszka (Muzeum Zamojskie) z tematem - "Żydzi zamojscy w powstaniach narodowych XIX wieku", dr Adam Kopciowski (UMCS) "Stan badań nad historią i kulturą zamojskich Żydów - próba syntezy" oraz Regina Smoter Grzeszkiewicz - "Żydowska społeczność Szczebrzeszyna".



W odrestaurowanym gmachu działać będzie centrum informacji turystycznej i kulturalnej orz multimedialne muzeum historii Żydów Zamościa i okolic, które powstaje we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja. Obiekt służyć będzie zarówno odwiedzającym Zamość Żydom, turystom jak i mieszkańcom miasta. Synagoga będzie mogła również pełnić funkcje religijne.

W celu realizacji projektu "Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby Szlaku Chasydzkiego oraz lokalnej społeczności" zarząd Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego nawiązał współpracę z przedstawicielami zamojskiego środowiska kultury.

W spotkaniu poświęconym ustaleniu programu działań kulturalnych w Centrum "Synagoga" udział wzięli reprezentanci: Biura Wystaw Artystycznych, Liceum Plastycznego, Orkiestry Symfonicznej, Wyższej Szkoła Zarządzania i Administracji oraz Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość i Muzeum Zamojskiego. Partnerami projektu są także: Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Gmina Żydowska z Trondheim w Norwegii.

Z historii synagogi w Zamościu
Kupcy żydowscy z Włoch i Turcji pojawili się w Zamościu w 1588 r., na podstawie przywileju wydanego przez Jana Zamoyskiego. Na początku XVII w. na terenie gminy żydowskiej zamieszkali Żydzi Sefardyjscy wywodzący się z terenów Półwyspu Iberyjskiego i przez kilkadziesiąt lat było to największe ich skupisko w Rzeczypospolitej. Następnie do zamojskiej gminy żydowskiej dołączyli Aszkenazyjczycy, których odróżniały niektóre obyczaje, liturgia oraz tradycje muzyczne i językowe.



Synagoga została wzniesiona w początku XVII wieku w stylu późnego renesansu, zwieńczona attyką zasłaniającą tzw. dach pogrążony. Z czasem do głównej sali modlitw dobudowano babińce dla kobiet. Sklepienia ozdobiły bogate dekoracje sztukatorskie, polichromowane, z przewagą cynobru. We wschodniej ścianie sali głównej usytuowano aron ha-kodesz - wnękę na zwoje Tory. W XVIII w. synagoga została przebudowana, a w centrum sali głównej umieszczono bimę z kutego żelaza.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zrabowali i zdewastowali wnętrze synagogi - zniszczono altanową bimę i wyposażenie. W 1941 Niemcy umieścili w synagodze stajnię, a później warsztaty stolarskie.

Po wojnie przy synagodze realizowane były prace mające na celu przywrócenie budynkowi wyglądu sprzed XVIII-wiecznej przebudowy. Od 1959 r. do 2005 r. synagoga/bóżnica była siedzibą Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dokonała restauracji świątyni częściowo ze środków unijnych. Prace budowlane i konserwatorskie w synagodze rozpoczęte w lipcu 2009 r. zakończyły się w lecie 2010 r. Aktualnie prowadzony jest nabór pracowników do prowadzenia obiektu (administrator, animator kultur/przewodnik).


autor / źródło: Teresa Madej na podst. www.fodz.pl
fot. Wojciech Czerwieniec
dodano: 2011-02-06 przeczytano: 14114 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet